Freeform‘un çiçeği burnunda draması Beyond’un tanıtımına hoş geldiniz.

2 Ocak 2017 Pazartesi günü Freeform ekranlarında 2 bölüm ile açılış yapan dizinin tüm bölümlerinin aynı gün içerisinde kanalın internet sitesi, mobil uygulaması ve Hulu’nun içinde bulunduğu dijital platformlardan toplu olarak yayınlandığını belirtmeden geçmeyeyim tanıtıma başlamadan önce.

KÜNYE

Türü: Drama, Gizem, Bilim kurgu, Doğaüstü

Sezon – Bölüm Sayısı: 1 Sezon, 10 Bölüm

Onay Durumu: Henüz onay haberi gelmedi.

Süre: 42-43 dk.

Mutfaktakiler: Adam NussdorfRyan MottesheardDavid EickJustin LevyBrian Kavanaugh-JonesTim KringSteven A. Adelson

Yayınlandığı Kanal: Freeform

Resmi Site – WikipediaIMDB – Twitter – Facebook

KONU

Holden 7. sınıf öğrencisi, 12-13 yaşlarında bir çocuk iken kaza geçirir ve komaya girer. 12 yıl süren komanın ardından mucizevi bir biçimde uyanan ve uyanır uyanmaz yaşaması muhtemel hiçbir sağlık sorununu yaşamadığı gözlemlenen Holden, yaşadığı yerin ve basının ilgi odağı olmuştur. Komaya girdiğinde 7-8 yaşlarında olan küçük kardeşi Luke üniversiteye başlayıp bir nevi Holden’ın ağabeyi olmuş, anne ve babası biraz yaşlanmış, teknoloji ilerlemiş, yaşam epey bir yabancılaşmıştır. Fakat Holden’ın bu yeni yaşama uyum sürecinden ve kaybettiği 12 yılı telafi etmekten çok daha büyük sorunları vardır. Komanın etkileri kendini göstermekte, komanın sadece koma olmadığına delalet gösteren çok gerçekçi rüyalar görmekte, yatağından başka yerlerde uyanmakta, sahip olduğu bir takım doğaüstü güçleri keşfetmektedir. Peşindeki gizemli insanlarla mücadele etmek ve kime güvenip kime güvenemeyeceğini anlamlandırmaya çalışmak zorundadır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Holden Matthews (Burkely Duffield):

Yukarıdaki konu bölümünde kendisinden epey bir söz ettiğimiz hikayenin ana kahramanı gencimiz.

Genç oyuncunun TV’deki en uzun soluklu işi Nickelodeon dizisi House of Anubis.

Willa (Dilan Gwyn):

Holden ile koma sürecinden bir şekilde ilişkili gizemli biri. Holden’ın içinde bulunduğu gizemli durumu anlamlandırmasında ona yardımcı oluyor.

Yazarlık yapan Kürt kökenli Türk bir baba ve İsveçli bir annenin çocuğu olan İsveç doğumlu genç oyuncuyu Da Vinci’s Demons dizisinden anımsayabilirsiniz.

‘Kardeşliğin kutsal sır antlaşması üzerine yemin ederim’

Luke Matthews (Jonathan Whitesell):

Holden’ın erkek kardeşi. Üniversite öğrencisi, cool bir genç. Holden’ın hayata alışma sürecinde ona yardımcı oluyor. Bir nevi ağabeyine ağabeylik yapıyor bu geçiş sürecinde. Yukarıdaki fotoğraftaki kelimeler, Holden ile aralarındaki küçüklükten kalma, sevimli kardeşlik yeminlerine ait.

Kanadalı genç oyuncuyu The 100 dizisinden anımsayabilirsiniz.

Diane Matthews (Romy Rosemont):

Holden’ın annesi. Holden’ın komada olduğu süreçte kiliseye yönelmiş, umudu Tanrı’da aramış.

Karakteri Glee‘den tanıdığımız Romy Rosemont canlandırıyor.

Tom Matthews (Michael McGrady):

Holden’ın babası. Soğukkanlı, ilgili bir baba.

Tecrübeli aktörü Ray Donovan, American Crime Story ve Southland gibi dizilerden hatırlamanız mümkün.

Arthur (Alex Diakun):

Willa’nın komadaki dedesi, yegane akrabası.

Alex Diakun’u Intruders ve Supernatural gibi dizilerden anımsayabilirsiniz.

Kevin McArdle (Jordan Calloway):

Holden’ın en yakın arkadaşı. Komaya girmeden önce yedikleri içtikleri ayrı gitmezmiş. Şimdi ise Holden’a olan tavırlarında bir düzensizlik var.

Jeff McArdle (Jeff Pierre):

Kevin’ın ağabeyi. Holden’ın komaya girmesine neden olan kazadan bir nevi o sorumlu. O zamanlar tam bir sokak serserisi olan Jeff sonrasında kendini mümkün mertebe toparlamış, orduya yazılıp askerlik yapmış. Holden uyandıktan sonra ise…

Jeff Pierre’i Shameless dizisinden hatırlayabilirsiniz.

? (Peter Kelamis):

Holden’ın peşindeki gizemli kişilerden biri. Son derece zeki ve oldukça tehlikeli biri.

Aktörü SGU Stargate Universe dizisinden anımsayabilirsiniz.

Charlie (Eden Brolin):

Diziye ilerleyen bölümlerde dahil oluyor. Tıpkı Holden gibi komada uzunca bir süre geçirmiş ve uyandığında doğaüstü güçlere sahip olmuş biri.

Bunların dışında dizide tekrar eden rollerde karşımıza çıkan diğer isimler ise şunlar: Arthur’un bakıcısı Daniel rolünde The Flash, The Art Of More ve Homeland gibi dizilerden tanıdığımız Patrick Sabongui, Papaz Ian rolünde The Chronicle ve Jack & Jill dizilerinden anımsayabileceğiniz Chad Willett, Luke’un kız arkadaşı Riley rolünde Jacky Lai, Riley’nin ve akabinde Holden’ın arkadaşı Jamie rolünde Emilija Baranac, Bosch, Last Man Standing, The Cosby Show ve Living Single gibi dizilerden hatırlayabileceğiniz Erika Alexander ve Weeds, Boss, The Lottery ve Legends Of Tomorrow gibi dizilerden tanıdığımız Martin Donovan.

YAZARIN GÖRÜŞÜ

İlk bölümden son bölüme kadar sürükleyici bir şekilde ilerleyen, 9. bölüm hariç kalan 9 bölümünün başından memnun kalktığım bir dizi oldu Beyond. Daha çok 18 yaş altı izleyici kitlesini hedef alan dramalara imza atmasıyla ünlü Freeform, daha geniş bir yaş grubuna hitap edebilecek bir dizi yapmış kesinlikle. Kanalın standartlarının üzerinde bir iş çıkmış ortaya.

Çıkış noktası olarak gizem türünün bir örneği olsa da doğaüstü, bilim kurgu, aile ve gençlik türlerinden sosları da bünyesine başarılı bir şekilde yedirmeyi başarmış Beyond. Kanalın ve haliyle dizinin bütçesinin çok da yüksek olmadığı düşünüldüğünde ellerindeki kısıtlı bütçeyi başarılı bir şekilde kullandıklarını söylemek mümkün ayrıca. Şov yapacağız diye gereksiz sahnelerle izleyiciyi yormadıklarını, dertlerini tam tadında, başarılı bir anlatımla izleyiciye aktardıklarını da belirtmeden geçmeyeyim.

İçinde bol karakter barındıran bir dizi olması sebebiyle farklı karakterler üzerinden kolayca dallanıp budaklanabilen bir oyun alanı ortaya çıkmış dizide. Ana karakterinden yardımcı karakterine, hatta 8. bölüme konuk olan Roberta Valderrama örneğinde olduğu gibi konuk karakterlerine kadar herkes üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirmiş. Dışarıdan bakınca pek tanınmamış isimlerden kurulu olduğu gözlemlenen kadro, boyundan büyük işler yapmış bana göre. Oyunculuk bazında en fazla öne çıkıp alkışı hak eden ve ilerleyen yıllarda en fazla takip edilmesi gereken oyuncu ise Eden Brolin oldu kesinlikle. Hem çok yetenekli, hem de çok parlak bir star ışığı ver genç oyuncunun. Doğru menajerlik şirketleri ile çalıştığı takdirde hem televizyonda hem de sinemada önünün çok açık olduğu kanaatindeyim.

Kanalının Freeform olmasına, fazla reklamı yapılmamasına falan aldırmayın; 2017 yılının eli yüzü düzgün ilk başarılı dramasına bir şans verin bence. Pişman olmayacaksınız! ;)

FRAGMAN