BLACK_SAILS_5

Aksiyon/macera türündeki dönem dizileri konusunda izleyiciyi yakalamayı iyi başaran Starz kanalı, Spartacus ve Da Vinci’s Demons‘ın ardından Black Sails ile karşımızda.

BlackSailsPoster

 

MUTFAKTAKİLER

25 Ocak’ta yayına girecek olan dizinin yaratıcısı Jonathan E. Steinberg ve Robert Levine. Dizinin yapımcıları arasında ünlü yapımcı/yönetmen Michael Bay de var (ve reklamlar da haliyle onun üzerinden yapılıyor).
Dizi, daha yayına girmeden 10 bölümlük 2. sezon onayını aldı.

BlackSails_Gallery11

KONU

Yıl 1715. Karayiplerde korsanlığın altın yılı. İngiliz kolonisine ait New Providence adası, artık azılı korsanların kontrolünde ve tam bir kanunsuz terör ortamına dönüşmüş durumda. Buradaki korsanların en ünlüsü ve en korkulanı da Kaptan Flint.

Fakat şimdi İngiliz donanması yılar sonra bu sulara geri dönmeye karar verir ve korsanları buradan temizleme niyetindedirler. Kaptan Flint’in ise elbette buna niyeti yoktur. Bunun için büyük bir mücadele başlatacak, imparatorluğu korumaya çalışacak, bir yandan rakip kaptanlarla mücadele edecek, bir yandan derin, karmaşık ve hatta romantik iç dünyasıyla boğuşacaktır.

Black-Sails-23

HAKKINDA

Son yıllarda korsan deyince hepimizin bildiği, hatta küçüklerin tek bildiği korsanlar, Karayip Korsanları serisidir muhtemelen. Malumunuz burada da korsan konsepti çok hafifletilmiş bir haldeydi. Yani aslında korsanlar gayet acımasız, hırslı, korkulası ve tekinsiz insanlar. İşte Black Sails bu kavramı tekrar getirecek ve korsanların gerçek yüzünü bilmeyenlere gösterecek.

BlackSails_Gallery2_Midseason_wm

 

Peki burada izlediğimiz korsanlar kimler? Aslında korsanlara dair hemen hemen her bilgiyi insanlığa kazandıran, türün meraklılarının hayatına bir dönem girmiş olması muhtemel bir kitap olan, birçok kez sinemaya da aktarılan Robert Louis Stevenson‘ın Define Adası (Treasure Island) kitabının 20 yıl öncesine dayanıyor ve o kitapla ortak noktalar var. Dizide kitabı okuyanların yakından tanıyacağı Billy Bones ile yolu kesişen Jim Hawkins’in ve kitabın geçtiği yıllarda hayatını kaybetmiş olan ve şu meşhur hazineyi gömüp kitapta korsanları peşine düşüren, meşhur Kaptan Flint’in hikayesini izleyeceğiz.

BlackSailsCast

KADRO VE KARAKTERLER

98px-Captain_Flint

 

Altın Çağın en kokulan korsanı Kaptan Flint, karizmatik görüntüsünün altında büyük bir öfke ve nefes kesen bir  şiddet eğilimi barındırıyor. Karakteri  Toby Stephens canlandırıyor.

 

98px-Eleanor_Guthrie
Bahamalar’ın en zengin karaborsacısı Richard Guthrie’nin güzel ve kararlı kızı Eleanor, babasının işini yürütüyor. Şehirdeki tavernayı işleten Eleanor, korsanlarla yakın ilişki içinde biri. Hannah New tarafından canlandırılıyor. Kaptan Flint’le tehlikeli bir işbirliğine giriyor.

 

98px-John_Silver

John Silver, Flint’in gemisine kabul ettiği ama otoriteden nefret ettiği için gemide sürekli karışıklık çıkaran ve Flint’le çatışma haline giren biri. Hazine Adası’nı okuyanların da tanıyacağı John Silver, birtakım işbirliği çabaları nedeniyle Flint ile iyi anlaşmak zorunda. Luke Arnold tarafından canlandırılıyor.

 

98px-Max
Max, Elenaour’un mekanında fahişe olarak çalışıyor. Baştan çıkarıcı, kurnaz ve soğukkanlı Max, Elenaour’u bir ruh eşi, bir sevgili ve belki de bir kurtarıcı olarak görüyor. Fakat isteklerinde bir çatışma olunca araları bozuluyor. Jessica Parker Kennedy tarafından canlandırılıyor.

 

98px-Billy_Bones
Yine Define Adası’nı okuyanların tanıyacağı Billy Bones, burada genç ve gelecek vaat eden bir korsan. Flint’in planlarında önemli bir yere sahip olan Billy, bu planlar çerçevesinde kendi doğrularından taviz verme noktasına gelecek. Tom Hopper tarafından canlandırılıyor.

 

98px-Captain_Charles_Vane

 

Kaptan Charles Vane, Flint’ten sonra dönemin en ünlü korsanı. Para kazanmadaki başarısı ve öfkesiyle meşhur biri. Zach McGowen tarafından canlandırılıyor.

 

98px-Rackham

 

Rackham, Charles Vane’in gemisi Ranger’ın serdümeni, Vane’in danışmanı ve bazı konularda ondan daha tehlikeli. Toby Schmitz tarafından canlandırılıyor.

 

98px-Anne_Bonny

 

Anne Bonny, güzel ama soğukkanlı, Rackham’ın sevgilisi ve Vane’in psikopat uşağı. Clara Paget tarafından canlandırılıyor.

 

 

BlackSails_Gallery2

CROSSBONES-master675Bu sezon ekranlarda arz-ı endam edecek olan tek korsanlar Black Sails’tekiler değil. NBC de geçen yıl başrolünde John Malkovich‘in bulunduğu, ünlü korsan Edward “Blackbeard” Teach (Kara Sakal)’ın maceralarını anlatacak olan, The Republic of Pirates kitabından uyarlanan Crossbones için onay vermişti. Dizi normalde Ocak-Şubat döneminde başlayıp Dracula sezon finalini yaptıktan sonra onun saatinde yayınlanacaktı; ama NBC, kısa bir süre önce bu kararından vazgeçip Hannibal‘ı yayınlamaya karar verdi ve Crossbones’u belirsiz bir tarihe iteledi. Belki de Black Sails’le bir pişti durumu yaşamak istemediği için böyle bir karar almıştır.

BlackSails_Gallery5_Post_Finale_wm

TANITIM FİLMLERİ

Kısa tanıtım filmi:

***

Daha dişe dokunur bir tanıtım filmi:

***

Diziden götüntüler ve kadro ile röportajlar içeren 10 dakikalık video:

Billy_black-sails-2014

Son olarak da Battlestar Galactica, The Walking Dead, Da Vinci’s Demons bestecisi Bear McCreary‘nin müziğini bestelediği, etkileyici giriş jeneriği:

Dizi 25 Ocak Cumartesi akşamı Starz’da yayın hayatına başlayacak. Ayrıca hemen ertesi akşamı Cnbc-e’de de yayınlanacak.

Beklediğimize değer bir şeyler çıkması umuduyla şimdiden iyi seyirler…