Mob-City-Poster3

“Mob City de Neymiş?” Diyenlere:

Mob CityThe Walking Dead‘i geliştiren ve aynı zamanda The Walking Dead’in yapımcılarından olan Frank Darabont tarafından yaratılan, senaryosu da büyük ölçüde onun tarafından kaleme alınan, Amerika’da “Drama bizim işimiz.” gibi iddialı sloganıyla tanınan kablolu kanal TNT’nin yeni hiti olmaya aday yepisyeni televizyon dizisidir.

Darabont’un Mob City’nin yapımcıları arasında da olduğunu belirtmekte fayda var. Mob City, John Buntin tarafından kaleme alınan ve Amerika’da çok beğenilen “L.A. Noir: The Struggle for the Soul of America’s Most Seductive City” adlı kitaptan uyarlandı. Dizide de tıpkı kitapta olduğu gibi Los Angeles Polis Departmanı ile Gangsterler arasında 1940’larda yaşanan gerçek hesaplaşmalar anlatılıyor ve bu yapılırken kitapta anlatılan Los Angeles atmosferi mümkün olduğunca dizide de korunmaya çalışılmış. Bu yüzden dizinin türü polisiye-dram-dönem dizisi olarak özetlenebilir.

Not: Dizinin ilk sezonu 6 bölümden oluşuyor ve 4-11-18 Aralık tarihlerinde çifter bölüm şeklinde yayınlanarak ilk sezonunu tamamladı. Henüz yeni sezon onayını almadı.

mob-city_575x320__twocolumncontent

Neo-Noir Türü Hakkında:

MOB-CITY-poster-art-DrewstruzansmallAslında dizi, Amerika’da “Neo-Noir” diye adlandırılan bir türün önemli bir temsilcisi olacak diye lanse edildi. Peki neymiş bu “Neo-Noir” türü? Öncelikle, “Noir” Fransızca bir kelime ve anlamı kara, siyah demek. Dilimizde “Noir” türü filmlere “Kara Film” deniyor, ama aslında bu çeviri de türü tam olarak yansıtamıyor. “Noir” hikaye kahramanlarını kötü-itici algılanabilecek bir dünyanın içine sokan, 1940’ların başından 1950’lerin sonuna kadar uzanan klasik Hollywood suç filmleri türüne verilen isim aslında.

“Neo-Noir” türü ise, “Yeni Dönem Kara Film” diye dilimize çevrilebilir sanırım. Yani aslında klasik kara filmlerin unsurlarını sonuna kadar kullanan ama 1940 ve 1950’lerin kara filmlerinde bulunmayan yenilenmiş konuları, içeriği ve görsel efektleri de içinde barındıran modern dönemin kara filmlerine verilen isim. İşte Mob City de bu “Neo-Noir” diye adlandırılan -benim de kendi çapımda çok sevdiğim- türün önemli bir temsilcisi.

mob-city-group-shot-s1-636-380

Bu Kadar İyi Kurulmuş Bir Kadroyu da Es Geçemezdim:

ibhNJLF9pXatOH

Jon Bernthal, Detektif Joe Teague karakterini canlandırıyor. Joe, başarılı bir detektif, suçluların da korkulu rüyası. Ama sadece öyle mi (?)

 

 

Milo Ventimiglia, Ned Stax karakterine hayat veriyor. Ned, aynı zamanda savaşta da bulunmuş olan dizimizin hukukçusu.

 

 

Neal McDonoughWilliam H. Parker rolünde. Parker, Los Angeles Polis Departmanının o dönemki komiseri, ama mafya ile başı dertte.

 

145082.281x308

Alexa Davalos, Jasmine Fontaine rolünde. Jasmine, bir gece klübünde fotoğrafçı olarak çalışan güzel ve oldukça çekici bir kadın.

 

hh

Jeffrey DeMunn, Hal Morrison karakterini canlandırıyor. Morison, Los Angeles Polis Departmanının mafyalarla ilgilenen bölümünün başında yer alan bir detektif.

 

tumblr_mwxlvhTnX71sehs9go1_500

 

Robert Knepper, Sid Rothman rülünde. Sid, dizimizin önemli gangsterlerinden biri.

 

 

 

Jeremy Luke‘u Los Angeles şehrinin en tehlikeli gangsteri olan Mickey Cohen rolünde seyrediyoruz.

 

mobcity_cast_llmayor_bg

 

Gregory Itzin, Los Angeles’in o dönemki Belediye Başkanı olan Fletcher Bowron karakterine hayat vermekte.

 

kk

 

* Son olarak Edward Burns‘ü ise Los Angeles şehrinin en ünlü gangsterlerinden biri olan Bugsy Siegel rolünde izliyoruz.

 

 

Buyurun bu da fragmanı: 

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=6Ut04TPYnZE?version=3&rel=1&fs=1&showsearch=0&showinfo=1&iv_load_policy=1&wmode=transparent]

Diziyi ilgi alanınıza sokmayı becerebildim mi acaba? Beceremediysem suç sizde kuzum. İyi seyirler… Yeni yılda kaleme aldığım ilk yazı da olduğundan iyi yıllar… ;)

Mob-City