HBO bir bir bombaları patlatıyor; Boardwalk Empire! Üstelik Martin Scorsese ve Terence Winter ile birlikte!
Eski zamanlı ve tarihi olaylara ilgi duyduğum ve çok sevdiğim için böyle yapımlar da her zaman favorim olmayı başarmıştır. Şu sıralar popüler “dönem dizisi” olan Mad Men’i bir çırpıda izleyen ben, bu yapımdan da geri durmadım ve ilk sezonu izlemeye başladım. Şöyle özetleyebilirim : şahane bir yapım olmuş!

Dizi Nelson Johnson’ın aynı adlı kitabından uyarlanmış. Boardwalk Empire’in yönetmenliğini ünlü efsane yönetmen Martin Scorsese, senaristliğini ise ünlü mafya dizisi The Sopranos’tan tanıdığımız usta kalem Terence Winter üstleniyor.
Dizide bir diğer müthiş etken ise 2 ünlü mafya lideri Al Copone (Stephen Graham) ve Johnny Torrio‘nun (Greg Antonacci) olması. Daha ilk bölümden itibaren gençlik halleriyle karşımıza çıkıyor Al Capone. 1910’da kurulan ve günümüze dek devam eden suç çetesi “Chicago Outfit” bu iki adamın hayatı olacak. Öyle ki dizide onların nereden nereye geldiklerine de şahit olacağız.

Al Capone ve Johnny Torrio

Al Capone ve Johnny Torrio

Yapım o kadar beğenildi ki ilk bölümün yayınlanmasının 48 saat ardından HBO 2. sezon siparişini verdi.2010 senesinde yayın hayatına başlayan Boardwalk Empire’ın ilk sezonu 20 Aralık 2010’da bitti. Dizinin 2. sezonu ile 25 Eylül 2011‘de yeniden buluşacağız.

2. sezon posteri

2. sezon posteri

Konuyu biraz daha açacak olursak…
Dizide olaylar, ilk olarak Atlantic City de geçiyor, fakat ara ara da ülkenin diğer şehirlerinde geçen kısa sahneler gösteriliyor. Boardwalk Empire, 1920 ve 1930’ların Amerika’sını tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor. O dönemlerde Amerika’nın tüm şehirlerinde içki yasağı yürürlüğe girince, bazı siyasetçiler bu durumdan pek hoşnut olmuyor. Bunlardan başını da dizinin halk tarafından beğenilen, ama aslında sırf çıkarı için yaşayan, her ne kadar zaman zaman insafa gelse de kendinden başka bir şey düşünmeyen siyasetçisi ve ana karakteri olan Enoch ‘Nucky’ Thompson (Steve Buscemi) çekiyor. Nucky, yasadışı içki imalat-satım ve daha birçok pis iş yapıyor. Ayrıca Atlantic City’nin de büyük bir kısmı onun diyebiliriz.

Enoch 'Nucky' Thompson (Steve Buscemi)

Enoch ‘Nucky’ Thompson (Steve Buscemi)

Tabii o dönemde Atlantic City çok önemli ve hareketli bir şehir. Hatta gangsterler ve siyasetçiler, aralarında pis oyunlar oynadıkları için dünyanın en rahat şehri olarak da tanımlanıyor. 1. Dünya Savaşı yeni bitmiş ve şehir hızla gelişmeye başlamış. Radyo yayınlarının başlaması ve kadınların oy hakkına kavuşması gibi etkenler dizide gelişmeyi gösteren iyi etkenler. Kötü etkenler ise tabii ki siyasetçiler, gangsterler ve mafyalar… Bu 3 gruptan özellikle gençler, şehri yönetmeye, daha doğrusu dünyayı yönetmeye başlıyorlar diyebiliriz.

Böylece HBO bize 1920 ve 1930’da Amerika’da dönemin nasıl değiştiğini, ünlü mafya liderlerinin nasıl çıktığını izleme ve öğrenme fırsatı veriyor bizlere. Olaylar 4 grup etrafında geçiyor; masum halk, hırslı gangsterler, kötü mafyalar, yalancı ve çıkarına düşkün siyasetçiler. Üstelik gerek kostümler, gerek sokaklar, evler, arabalar olsun dönemin atmosferini de başarıyla veriyor. (Meraklısına, 1940’lar Amerikası’ndan gerçek fotoğraflar şurada mevcut.)

Boardwalk Empire’da çeteler, iç savaşlar, acımasız mafyalar, centilmen ama işlerini her zaman yavaştan almasını bilen düzenbaz siyasetçiler, kısa süreli barışlar ve bitmek tükenmek bilmeyen para hırsı eksik olmuyor. Tabii bu nedenle de dizide ölümler; “silahla yaşayan silahla ölür” şeklinde oluyor. Ara sıra istisnalar da oluyor; çeteye bulaşmamış bir halk insanı dahi işine gelmezse mafya tarafından kolayca öldürülebiliyor.
Dizi, o dönemlerin olaylarını, tarihini çok güzel ve lafı fazla dolandırmadan izleyiciye göstermesini iyi biliyor. Bu yüzden de çok beğeni topluyor Boardwalk Empire. Irkçılık, hırsızlık, gangsterler, macera, aksiyon, aşk, bir şeyden haberi olmayan halk, yalan, para hırsı, dostluk ve 1929’larda ekonominin çöktüğü Amerika’yı (Büyük Buhran) tüm gerçekçiliğiyle izleyiciye sunuyor.
Şayet bu türü seviyorsanız, 2 ünlü mafya liderini; Al Copone & Johnny Torrio ile 1920–30 dönemlerinin Amerika’sını merak ediyorsanız, daha ilk bölümünden sizi kendisine bağlayan bu muhteşem başyapıtı kaçırmayın derim.

Enoch 'Nucky' Thompson - 1. sezon 1. bölümden bir görüntü.

Enoch ‘Nucky’ Thompson – 1. sezon 1. bölümden bir görüntü.

Ayrıca dizimizin sade ve hoş tanıtım jeneriğini şuradan izleyebilirsiniz;

ve bu da 1. sezon tanıtım filmi…

http://www.youtube.com/watch?v=j5fpNXPVG1k