Screen Shot 2014-02-14 at 12.34.24

amazonstudios__121105220028-275x255Amazon Studios ile hayatımıza -daha doğrusu ecnebi kardeşlerimizin hayatına- alışveriş sitelerinde dizi seyretmek gibi olgu girdi. İlk başta saçma gibi gözükse de (eve tornavida alırken dizi de almak gibi) eğer Internet ortamlarının kralıysan aklına gelen her şeyi yapabiliyorsun.
Sistemi bilen biliyordur. Amazon bir stüdyo kurdu kendine. Önceleri süresi daha kısa olan komedi dizileri ve çocuk programları ile başladı. İkinci dalga denen 2014 yılı başındaki pilot bölümlerde ise 60 dakikalık dramalara yer verdi. Sistem çok kısaca şu: İzliyorsun, beğeniyorsun, anketi dolduruyorsun; Amazon’dakiler de talep görme durumuna göre “Tamam, oldu bu.” deyip tamamının siparişini veriyorlar.
İşte Bosch, bu ikinci dalga drama dizilerinden bir tanesi. “Daha ilk bölümü yayınlanan…” gibi bir giriş yapmak da olmuyor; zira gerisi henüz yok. Çok da yeni yayınlandığı için ne olacağı belli değil. Imdb’ye bakarsanız çok beğenilmiş gibi duruyor; fakat Amazon’un yeşil ışık yakma kriteri sanırım orası değil. Diziye geri dönecek olursak…

Titus-IMDB-202x300otherguyBaşrolünde Harry Bosch rolüyle Titus Welliver oynuyor. Daha önce kendisini The Good Wife ve Argo‘da görmüştük. Çok baba bir başrol oyuncusu değil ama burada döktürmüş. İspiyon olarak algılamaya gerek yok ama daha ilk sahneden çok problemli bir tip olduğu anlaşılıyor. Bosh’un ortağı Jerry’i de Jamie Hector oynuyor. O da çok tanıdık bir yüz değil. Aşinayız ama hep ikinci, üçüncü rollerden. Geri kalan ekipte oyunculuklar oldukça sağlam.

Her zaman şunu savunmuşumdur: Eğer yan rollerde bu kadar iyi adamlar oynamasa bu diziler cidden çekilmez; çünkü botokslu, proteinle şişmiş ne kadar adam varsa burnumuza dayıyorlar.
İşte bu dizide bütün o ikinci rollerde oynayanlar toplanmış. Bir tane sadece güzel veya yakışıklı olduğu için rolü kapmış adam yok.

boshdfg

Kadronun geri kalanında en göze çarpanlar Fringe‘den Lance Reddick (Hani bizimkilerin başındaki ne dediği çok zor anlaşılan, karnından konuşan zenci abimiz -ki burada da yine amir konumunda) ve The Walking Dead‘den Scott Wilson (Grubun sığındığı çiftliğin sahibi, yaşlı veteriner amca) var.
Kadronun tamamı ise şurada.

AR-AE364_BOSCH_G_20131126160125

Konu Los Angeles’ta geçiyor. Bosch, çok karanlık ve yağmurlu bir gecede, elinde silah gördüğü birini kovalıyor ve silahını önce çekip öldürüyor. Açılış sahnesi bu. Daha sonra iki yıl ileri sarıp neler olduğunu görmeye başlıyoruz ve kahramanımızın mahkemedeki yargılanma süreci ile birlikte çözmeye çalıştığı bir cinayet davasını beraber götürüyoruz.

maxresdefault

Dizi Los Angeles gibi güneşli, deniz kenarı bir şehirde geçiyor diye aklınıza Miami Vice veya Hawaii Five-0 kılıklı görüntüler kesinlikle gelmesin. İnanılmaz karanlık ve depresif bir çizgisi var. Yani öyle bikiniyle paten kayan kızların arasında son model arabalar, güneş gözlükleri, manyak kovalama sahneleri filan sakın beklemeyin. Dış çekimler dışında iç mekan çekimleri de çok gerçekçi. Polislerin çalışma alanları gayet dökük ve sıkışık, tuvaletler leş. Horaşyo’nun elindeki teknik imkanlar bunlarda yok yani. İşte ülkenin doğusu ve batısı arasındaki fark!

bosch-amazon-pilot-628x250

Tek kötü yanı devamının olup olmadığını bilememek. Yani öyle bir yerde bitti ki… Sanki hadi bu gazla doldurun bakalım şu anketi demek istemiş yapımcılar. Evet, Amazon dışında bir yapımcısı daha var, Fabrik Entertainment. Bu firma en mütenasip kitap uyarlamaları ile biliniyor.

Titus-Welliver-to-play-Bosch

 

 

Bosch esasen amazon.com’da bestseller olan Michael Connelly‘nin Harry Bosch serilerinden uyarlama. Yazar da kitaplarına ve hikayelerine bir zarar gelmeyeceği konusunda “İçim çok rahat.” gibi bir açıklama yapmış.

 

 

Pilot bölümü seyredin, kararınızı verin. Evet acayip tribün yaptım, farkındayım; ama dizi cidden güzel!

Dizi ile ilgili bir tanıtım videosu hazırlamak yerine bazı kısa sahneleri paylaşmayı tercih etmişler. Onlara da aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

1) A Crime Scene
2) A Good Shoting
3) The Dying Ground
4) The Bone Run
5) Bosh and the Chief
6) The Smoke Break