Bir polis karakolu ne kadar çılgın olabilir? Polis karakolu deyince hepimizin aklına resmi bir ortam, ciddi insanlar gelebilir. Ancak, ilk bölümüyle Eylül ayında aramıza katılan Fox dizisi Brooklyn Nine-Nine bu imajı yerle bir ediyor her hafta. 22 dakikalık kahkahasız bu durum komedisi, seyircisine komedi ve eğlence vaat ediyor. “Peki başka neler var bu dizide?” diyorsanız, o zaman sizi yazımızın devamına davet edelim.

Brooklyn Nine-Nine, son zamanlarda örneklerini sıkça gördüğümüz üzere kahkahasız bir komedi dizisi. Çekimler ise single camera (tek kamera) formatıyla yapılıyor. Dizinin yaratıcıları daha önceden Saturday Night Live ve Parks and Recreation‘da da beraber çalışan Emmy ödüllü Daniel J. Goor ve Michael Schur. Yani, dizinin arkası sağlam desek yanlış olmaz. :)

Konu

Aslına bakarsanız B99‘un uzun uzun anlatılacak bir konusu yok. Dizi, Brooklyn‘in 99 numaralı polis bölgesinde yer alan bir karakolda görev alan bir grup dedektifin ve karakol çalışanlarının yaşadığı komik ve eğlenceli olayları,  bölümlük konular eşliğinde anlatıyor. Kahramanlarımız her bölümde birbirinden garip davaları araştırırken, birbirleriyle yarışmaktan ve başlarını belaya sokmaktan da geri durmuyorlar.

Karakterler/Oyuncular

Şimdi gelin birbirinden deli dolu karakterlerimize ve onları canlandıran oyuncularımıza bir göz atalım:

Dedektif Jake Peralta

Çok iyi bir polis olmasına rağmen yetişkin olma konusunda çok da başarılı olamayan biri; dizimizin de esas karakteri. Polis departmanındaki dedektiflerimiz arasında en çok suç çözme oranına sahip. Ancak iyi bir polis olsa da adeta bir çocuk gibi davranıyor. Ray Holt’un karakola yeni amir olarak gelmesiyle, rahatı biraz bozulsa da eğlenmenin bir yolunu hep buluyor.
Karakteri, Andy Samberg canlandırıyor. Kendisi daha önce uzun süre SNL‘de rol almasının yanında, geçtiğimiz sezon BBC3 dizisi Cuckoo ile ve birçok sinema filmiyle de karşımıza çıkmış.

Başkomiser Ray Holt

Kahramanlarımızın görev yaptığı karakola yeni atanıyor.  Ne hissederse hissetsin yüz ifadesinin değişmemesiyle meşhur. Yine de özünde iyi kalpli biri. Özel hayatı sebebiyle bulunduğu konuma gelebilmek için bir hayli çaba göstermiş. Bir önceki yüzbaşı çok vurdumduymaz biri olduğundan, Holt’un gelişi ve kuralcı tutumu -özellikle- Jake’in huzurunu bozacak gibi duruyor. Tabii bu kadar çatlak insanın arasında kendisinin de normal kalmasını beklemiyoruz.
Karakteri, Andre Braugher canlandırıyor. Kendisini tek sezon sonunda iptali gören Last Resort dışında onlarca farklı yapımdan da tanımanız mümkün.

Dedektif Amy Santiago

Hepsi polis olan 7 erkek kardeşle birlikte büyümenin etkisiyle, sürekli kendisini kanıtlamaya çalışan biri haline gelmiş hırslı bir polis. Bu uğurda her türlü yalakalığa da hazır. Ancak bu durum, kendisini zaman zaman komik durumlara düşürebiliyor. Bilhassa Jake ile girdiği rekabet, Amy’nin hassas noktası.
Karakteri, Melissa Fumero canlandırıyor.

Komiser Muavini Terry Jeffords

Resimdeki sert görünüşünün ardında yumuşacık bir kalbe sahip. Birtakım olaylar sebebiyle eline silah almaya bile korkar olmuş, eşine ve çocuklarına bağlı biri.
Karakteri, Terry Crews canlandırıyor. Kendisi The Expandebles serisi, BridesmaidsTerminator Salvation gibi filmlerin yanında, Everybody Hates Chris, The Newsroom ve Arrested Devolopment gibi dizilerde de karşımıza çıkmış filmografisi bir hayli kabarık bir aktör.

Gina Linetti

Gina’nın herhangi bir rütbesi yok, kendisi sivil bir görevli. Yüzünde sürekli laf sokmaya hazır, acı içindeymiş gibi bir duran bir ifade taşıyor. Üstelik başkomiser, dedektif dinlemeden herkese karşı dobra dobra laf yetiştiriyor. Onu eğlenceli yapan özelliği de bu zaten. Kendisinin en sevdiğim karakter olduğunu da ekleyeyim.
Karakteri, Chelsea Peretti canlandırıyor. Oyuncu, daha önce pek çok dizide tek bölümlük konuklukla yetinmiş, çıkışını bu diziyle yapıyor diyebiliriz.

Dedektif Rosa Diaz

Akıllı, gizemli, pek ciddi ve çetin ceviz bir dedektif. Peşinde dolaşan Charles’a pek yüz vermiyor. Bir hayli sert biri.
Karakteri, Stephanie Beatriz canlandırıyor. Oyuncunun ilk önemli işi Brooklyn 99.

Dedektif Charles Boyle

Pısırık diyebileceğimiz, saflıklarıyla ünlü bir dedektif. Kendisine örnek olarak Jake’i alıyor ve her fırsatta da onu yerlere göklere koyamıyor; varın, halini siz düşünün. Duygusal olarak da ümitsiz bir şekilde Rosa’nın peşinde.
Karakteri, Joe Lo Truglio canlandırıyor.

Brooklyn Nine Nine’ın yapımcı şirketleri ise FremulonDr. Goor Productions3 Arts Entertainment  ve Universal Television. Ayrıca dizi, ülkemizde Sinema TV‘de yayınlanıyor. Dizinin replikleriyle bezeli resmi bir Tumblr hesabı var şuradaBuradan da dizinin resmi Twitter hesabına ulaşabilirsiniz. Dizi ekibinin twitter hesapları ise şurada.

Amerika’ya göre Salı akşamları yayınlanan dizinin ilk sezonu, tam sezona uzatıldı ve 22 bölüm olacak. Yeni sezon komedileri içinde parlayan bu diziyle ilgili söyleyebileceklerimiz bu kadar. Eğer eğlenceli, her karakteri birbirinden tuhaf olan güzel yeni bir komedi arayışındaysanız Broooklyn 99’a göz atmanızda yara var.

Fragmanlar/Videolar

http://www.youtube.com/watch?v=jdvSblsqaTc