Caprica
Caprica

1 – Müthiş Bir Açılış Jeneriğine Sahip Olduğu İçin

Caprica‘nın açılış jeneriği en az Battlestar Galactica kadar başarılı ve karanlık. En az görüntüler kadar, müziği de güzel. Özellikle Zoe’nin gözünden saylonların (cylon) kırmızı gidip gelen ışıklı gözlerine ulaşılan sahneyi seviyorum ben.

 

http://www.youtube.com/watch?v=6BYxWWQKFs8

 

2 – William Adama’nın Çocukluğunu Görmek İçin

Karşınızda Çocuk Adama

Bildiğiniz gibi Caprica, Battlestar Galactica‘dan yaklaşık 50 yıl öncesini anlatıyor. İki dizi arasındaki bağı William Adama kuruyor; Caprica’da William Adama’nın çocukluğuna, Tauron’lu kimliği ile Caprica’lı kimliği arasındaki çelişkiye tanık oluyoruz. Caprica bize nasıl olup da Adama’nın Battlestar Galactica’da sık sık bahsettiği üzere, babasından hem nefret edip, hem de onu örnek aldığını anlatacak. Caprica’da, Adama’nın çocukluğunu Sina Najafi canlandırıyor.

3 – Holoband’ler, e-sheet’ler ve Bilumum Teknolojik Alet Edavat İçin
Caprica bir bilim kurgu dizisi ve biz bilim kurgu severler için teknolojik alet edevat açısından ağız sulandıracak nitelikte. Bu teknolojik şaheserler ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.Aşağıda da e-sheetler ve kullanımlarıyla ilgili bir video var.

http://www.youtube.com/watch?v=kU4P6Z_Q_NM

4 – Çoklu Evlilik, Eşcinsel Evlilik gibi Aşmış Toplumsal Değişimler İçin

Caprica, sadece bilimsel alanda değil, toplumsal alanda da değişmiş-gelişmiş bir toplum sunuyor bize. Rahibe Clarice’in (dikkatinizi çekerim, kendisi rahibe) toplu evlilik yapmış olduğunu görüyoruz; hatta bir sahnede 2 çift aynı yatakta gösteriliyor ve çiftler değişiyor. Ve bu toplu evlilik kurumu doğal karşılanıyor.Aynı zamanda, William Adama’nın amcası Sam’in kabadayı kişiliğine, sert tavırlarına rağmen homoseksüel olduğunu ve eşcinsel evlilik yapmış olduğunu görüyoruz -ki aynı sahnede çocuk yapıp yapmama konusunun da bahsi geçiyor. Caprica, asıl hikayenin yanında, toplumsal ve özgürlük üzerine yaptığı bu gibi “dokundurmalar”la dahi izlenmeyi hak ediyor.

Lacy ve Holoband'i
Lacy ve Holoband’i

5 – Irkçılık Üzerine Söyleyecek Çok Sözü Olduğu İçin

Caprica ilk bakışta bir bilim kurgu dizisi gibi görünse de politik bir dizi aslında, aynı Battlestar Galactica gibi. Alttan altta, asıl hikayenin yanında 12 Koloni’nin birbirlerine karşı düşmanca tavırlarını ve aynı zamanda insan ırkının robot ırkına(!) karşı olan ırkçı tavırlarını ortaya koyuyorlar.

Zavallı Hizmetçi Robot Serge
Zavallı Hizmetçi Robot Serge

6 – Yaptığı müthiş göndermeler için

BSG ve Caprica evrenindeki 12 koloninin isimleri burçlardan geliyor aslında, yani 12 takım yıldızından. Caprica- capricorn (oğlak burcu), tauron – taurus (boğa burcu), gemenon – Gemini (ikizler burcu) gibi. (Diğerleri de şu şekilde Aerelon – Aries – koç, Aquaria – Aquarius – kova, Canceron – Cancer – yengeç, Leonis – Leo – aslan, Libris – Libra – terazi, Picon – Pisces – balık, Sagittaron– Sagittarius – yay, Scorpia – Scorpio – akrep, Virgon– Virgo – başak)

burçları temsil eden semboller, 12 koloni için de kullanılıyor
burçları temsil eden semboller, 12 koloni için de kullanılıyor

Ayrıca Zoe’nin avatarı aynı bedende 3 farklı kişi olduğundan (Zoe’nin kendisi, Zoe’nin avatarı ve saylon) hristiyanlıktaki “trinity” (baba-oğul-kutsal ruh) kavramını temsil ediyor; yani ileride saylonların inanıyor olacağı “tek tanrı”yı. Bu ve bunun gibi pekçok gönderme, izlenmeyi hak ediyor tabii.

7 – Hem medyayı, hem adalet sistemini, hem de emniyet teşkilatını yerden yere vurduğu için

Caprica, BSG gibi oldukça derin bir dizi; oldukça politik.Bombalamanın ardından, emniyet teşkilatının medyayı kullanarak insanları nasıl maniple ettiğini izliyoruz. Aynı şekilde, sırf kendilerini hedeften uzaklaştırmak için medyayı Graystone’lara yönlendirdiklerini görüyoruz. Diğer taraftan, Graystone Endüstrisinin halkla ilişkiler uzmanı, doktor Graystone’a gençlerin büyük kısmı haberleri bir talk show’dan öğrendiği için kızı hakkında yalan söylemesini tavsiye ediyor. Joseph Adama hakimlere rüşvet veriyor. Caprica, başka bir evrende geçiyor belki ama bizim dünyamızın çürümüş taraflarını anlatıyor bize; hem de sessiz sedasız…

Zoe ve saylon
Zoe ve saylon

8 – Zoe’nin Avatarının Amacını Öğrenmek için

Caprica’nın şu anda en büyük gizemi, Zoe’nin avatarını hangi amaçla Gemenon’a götürmek istediğini bilmiyor oluşumuz. Ve ben açıkçası bunu öğrenmeyi çok istiyorum.

Magda Apanowicz ve Alessandra Torresani
Magda Apanowicz ve Alessandra Torresani

9 – Hem Zoe Graystone, hem Lacy Rand çok güzel olduğu için

Zoe rolünde Alessandra Torresani, Lacy rolünde ise Kyle XY’dan tanıdığımız Magda Apanowicz oynuyor. Ve ikisi de çok hoş bayanlar.

10 – Belki de nedenlerin en büyüğü, Battlestar Galactica’nın hatrı içi

Eh, eğer bu kadar sebep sizi ikna etmeye yetmediyse, çok sevdiğimiz ve özlediğimiz Battlestar Galactica hatrına bile izleyebilirsiniz bu diziyi!