603533_339053796221250_724356058_n

Chicago Fire, 2012-2013 sezonunda NBC‘de başlayan yeni dizilerden. Şu an kanalın en çok izlenen dizilerinden biri olan ve geleceği de epey parlak görünen bu zamanınızı ayırmaya değecek olan dramayı, gelin biraz yakından tanıyalım.

Yüksek oktanlı dizimiz Chicago Fire, drama, aksiyon, polisiye ve hatta medikal-drama türlerini çok güzel bir şekilde harmanlayıp, karşımıza yanan binaların ve büyük patlamaların gırla gittiği, bol aksiyonlu bölümlük vakaların yanı sıra; her biri ayrı bahtsız ve dertli, ama hemen sempatimizi kazanabilen ana karakterlerin başından geçenleri ekranlarımıza taşıyor.

foto7

MUTFAKTAKİ İSİMLER

Dizinin yaratıcısı, Emmy ödülü sahibi, Law & Order‘ın da arkasında bulunan Dick Wolf. Prodüktörler ise Derek Haas ile Michael Brandt (“3:10 to Yuma“), Matt Olmstead (“Prison Break“, “Breakout Kings“), Joe Chappelle (“The Wire“), Danielle Gelber ve Peter Jankowski (“Law & Order“).

Pilot bölüm, Haas ve Brand tarafından yazılmış.  Yönetmenliğini ise iki bölüm Homeland‘i de yöneten Jeffrey Nachmanoff yapmış.

foto3

KONU

Dizide, neredeyse her görevde hayatını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmalarına rağmen işlerine kendini adamış, hepsi birbirinden cesur bir grup kahraman insanın hikayesini izliyoruz. Kim mi bu insanlar? Dünyanın belki de en tehlikeli ve stresli işine sahip olan; ama bundan hiç şikayet etmeyip büyük heyecanla ve gururla yapan, Amerika’nın en asil mesleklerinden birine sahip insanlar. Yani itfaiyeciler…
Bu cesur hanımlar ve beyler için herkes kendini tehlikeden kurtarma çabası içinde uzağa kaçarken,  korkusuzca o tehlikenin içine atlamak, ölüm ile yaşam arasındaki o ince çizgide korkusuzca işlerini yapmak, rutin hayatlarının bir parçası olmuş durumda.

Bu dizide, Chicago 51. Bölge İtfaye Departmanı’nında çalışan bir grup insanın hayatına odaklanıyoruz. Genel olarak her bölüm 1 ya da daha fazla olay (yangın, travmatik trafik kazası vs.) üzerinden aksiyona doyuyor ve bir yandan da karakterlerin arasındaki ilişkilere, dinamiklerine tanık oluyoruz.

foto4

Onların yaptığı iş, büyük bir özveri ve fedakarlık gerektiren bir ekip işi. Buradaki insanlar da burada adeta bir aile olduğu için genellikle bu konuda sıkıntı yaşamıyorlar. Ancak elbette büyük egolar, işi başarma ve anlık kararlar verme baskısıyla birleşince ekip üyelerini karşı karşıya getirebiliyor.
Dizi de aslında bunun gibi bir çatışma üzerinden yola çıkıyor. Bir görev sırasında ekipteki birinin (Andy Darden) hayatını kaybetmesiyle esas olaylar başlıyor. Ekibin kaptanlarından Matthew, bu acı olayı geride bırakıp önüne bakmaya çalışsa da küstah başçavuş Kelly, aradan bir ay geçmesine rağmen hala sürekli onu suçlamaya ve olay çıkarmaya devam ediyor.

ChicagoFirePilot Yine de iş zamanı gelince aralarındaki bütün özel meseleleri unutup hayat kurtarmak için her türlü işbirliğini yapmaya ve birbirlerini ölümü pahasına kollamaya hazır hale geliyorlar.

Karakterler üzerinden ilerleyen ve dizinin esas konusunu oluşturan mevzuları, ‘Kadro ve Karakterler‘ başlığı altında vererek devam edelim.

KADRO VE KARAKTERLER

chicago-fire-cast

mattMatthew Casey (Jesse Spencer):

Matthew, birliğin komuta teğmeni (baş çavuş). Vardiyası olmadığı zamanlarda da kendi inşaat işleriyle uğraşıyor. Birlikte yaşadığı kız arkadaşıyla sorunları olan Matthew, hem bununla boğuşmak hem de adamını yangında kaybettiği için başta Kelly olmak üzere, bundan kendini sorumlu tutanların tavırlarıyla uğraşmak zorunda kalıyor.
Karakteri, En iyi House M.D.‘den tanıyabileceğiniz, başarılı oyuncu Jesse Spencer canlandırıyor. House’dan farklı olarak aktörü burada Amerikan aksanıyla konuşurken izlemek sizin için değişik bir deneyim olacak.

 

kellyKelly Severide (Taylor Kinney):

Soğukkanlı maskesinin altında içindeki şeytanla mücadele eden küstah başçavuş Kelly, aynı zamanda önüne geleni yatağa atmaya çalışan bir kadın avcısı.
Yakın arkadaşları Darden’ı kaybettikleri olayda boynunda kırık oluşan ve bunun yüzünden işinden uzak kalmak istemediği için bazı ilaçları reçetesiz ve yasal olmayan yollardan kullanarak bunu herkesten saklıyor. Fakat bu sorununda profesyonel kişilerden yardım almamaya devam ederse, ileride daha büyük sağlık sorunlarıyla uğraşacak.
Karakteri canlandıran Taylor Kinney‘yi tek sezon sürebilen tıp dizisi Trauma‘dan, web dizisi Dating Rules from My Future Self‘ten ve The Vampire  Diaries‘teki büyük, Shameless‘taki küçük konuk rollerinden tanıyabilirsiniz.

gabi

 

 

Gabriela Dawson (Monica Raymund):

Gabriella, ekibin hızlı düşünen, akıllı, çevik ve işinde başarılı sağlık görevlisi. Yıllardır Matthew’e çarpılmış olmasıyla ve dizideki çoğu karakter gibi insan ilişkilerindeki sorunlarıyla ön planda.
Karakteri Monica Raymund canlandırıyor. Oyuncuyu 3 sezon süren Lie to Me‘den ve bir süre konuk olduğu The Good Wife‘tan tanıyabilirsiniz.

 

 

Chicago-Fire-meet-the-cast-171012-7

 

Leslie Shay (Lauren German):

Leslie de Gabriel ile birlikte ekibin sağlık görevlisi. O da Gabriel gibi güvenilir, sadık ve işinde başarılı biri.
Eşcinsel olan karakterimizin geçmişinde derin yaralar bir romantik ilişkisi var. Kelly’nin ev arkadaşı olan Leslie, onun için boynu ile ilgili aldığı ilaçları temin edip kariyerini tehlikeye atıyor.
Karakteri Lauren German canlandırıyor. Oyuncuyu en iyi tek sezonluk Happy Town‘dan, uzun sayılabilecek bir süre yer aldığı Hawaii Five-0‘dan ve Hostel: Part 2 filminden tanırsınız.

Chicago-Fire-meet-the-cast-171012-9

 

 

Peter Mills (Charlie Barnett):

Darden’ın ölmesiyle ekibe katılan, Akademi’den yeni mezun olmuş  çaylak arkadaşımız. Babası da eskiden itfaiyeci olduğu için ve bir görev sırasında hayatını kaybettiği için işinde hırslı ve hemen iyi bir yerlere gelmek isteyen biri.
Karakteri canlandıran Charlie Bannet‘ın ön planda olduğu ilk yapım bu.

 

 

Chicago-Fire-ARTS_FULL_WIDTH-to-LIVING_1

chefff

 

 

Wallace Boden (Eamonn Walker):

51. bölgenin tabur şefi Wallace Boden Eamonn, OZ ve Kings‘ten tanıyabileceğiniz Eamonn Walker tarafından canlandırılıyor.

 

el

 

 

Hallie Thomas (Teri Reeves):

Hallie, Matthew’in 8 yıldır birlikte olduğu ve şu an ayrılık noktasına geldiği, doktor kız arkadaşı.
Karakteri, Teri Reeves canlandırıyor.

 

 

 

Karakterlerin tamamına şuradan, kadronun tamamına ise şuradan ulaşabilirsiniz.

Chicago-Fire-Episode-19-A-Coffin-That-Small

 REYTİNGLER VE DİZİNİN GİDİŞATI ÜZERİNE

Dizi, geçtiğimiz Eylül ayında NBC’de başladı. Çarşamba akşamları saat 22:00’de, Nashville, CSI, American Horror Story: Asylum gibi güçlü rakiplerine karşı mücadele veren dizinin ilk birkaç bölüm reytingi çok da parlak değildi. Ama bölümler ilerledikçe ve dizi kulaktan kulağa yayılıp popülerliği arttıkça reytinglerinde de bir artış gözlendi. Dizi bir anda NBC’nin en çok izlenen dizilerinin başında geldi. İlk etapta 13 bölümüne sadece 5 bölüm ek senaryo siparişi alabilmişken önce 22 bölüme, sonra da 24 bölüme uzadı. Bu da yetmedi dizinin 2013-2014 sezon ortasında başlamak üzere bir uzantısına (spin-off) onay verildi.
NBC, dizinin yıldızını iyice parlatabilmek için önümüzdeki sezon yayın periyodunu da değiştirdi. Artık Salı akşamları saat 22:00’de, Amerika’nın reytingi en yüksek yarışma programlarından The Voice arkasından yayınlanacak.

chicago-fire-premiere-review Bu şekilde olması tesadüf değil aslında. Çünkü dizi ilerledikçe açılan dizilerden. İlk bölümle ilgili, gerek eleştirmenlerden, gerekse yakın çevrenizden vasat, hatta direkt kötü bir açılış yaptı şeklinde duyumlar almışsınızdır. İlerleyen birkaç bölüm de pilot bölüme kıyasla daha iyi olmayı ve vasatın üstüne çıkmayı başarsa da esas olayı 7-8. bölümden itibaren başlıyor. Sonra alıp başını yürüyor ve daha da kimse tutamıyor. Her bölüm daha iyiye gidiyor ve sezon sonuna doğru tam kıvamını bulup sizi içine alıyor ve vazgeçilmeziniz oluveriyor.

UZANTI DİZİ ‘CHICAGO PD’ HAKKINDA

2013_0510_Chicagopd_Hero_Format_GY

Gabriela’nın ahlak masasında çalışan polis kardeşi Antonio sayesinde Chicago Fire’da ara sıra karşımıza çıkan Chicago 21. Bölge Eminiyet Müdürlüğü ve orada çalışanların hikayesi artık ayrı bir dizi olarak devam edecek. Aslında dizide, Chicago Fire’dan aşina olduğumuz Dedektif Voight ve Antonio Dawson dışında pek bir isim yoktu ama Chicago Fire’ın 1×22 ve 1×23 bölümlerinde bu uzantı dizideki karakterlerin çoğunu izleme fırsatı bulabildiğimiz olaylar yazıldı. Yani izleyiciye tanıtılması bir nevi bu şekilde oldu.

NUP_155162_0006
Dizide organize suç, uyuşturucu kaçakçılığı, sokak suçluları, üst düzey cinayet gibi konulara eğinilecek. Ayrıca diziyi tamamen bir formüle oturtmak yerine Chicago Fire’da olduğu gibi karakterlerin dinamiğe daha çok ağırlık verilecek gibi görünüyor.
Arkasında tastamam Chicago Fire’ın arkasındaki isimlerin bulunduğu dizi, sezon ortasında başlayacak. Kadrosu Clint Eastwood‘un oğlu Scott Eastwood ve geçtiğimiz günlerde katılan Sophia Bush gibi isimler sayesinde dikkat çekiyor.
Kadronun tamamı şöyle: (Yukarıdaki postere göre soldan sağa doğru)
LaRoyce HawkinsMykelti WilliamsonMelissa SagemillerJason BegheJon SedaScott EastwoodTania RaymondeJ.B. Smoove ve Kelly Blatz.

foto6

SON SÖZ

Seksi hanımlarla ve beylerle dolu kadro, dramatik ve sürükleyici hikayelere sahip karakterler ve bol aksiyon barındıran bölümlük olaylara sahip Chicago Fire, bunlarla yetinmeyip kimi zaman tıbbi dramaya ve hatta polisiyeye kayan, dolu dolu, herkese bir şekilde hitap edebilen, yılın en eli yüzü düzgün, başarılı yapımlarından biri.
Bölümler ilerledikçe daha da açılacağını unutmadan seyretmeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor, yeni sezonun 24 Eylül’de başlayacağını belirtiyor ve bir an evvel başlayıp güncele yetişmeniz öneriyorum. ;)

04_NUP_154995_0060

DİZİYLE İLGİLİ ÖNEMLİ BAĞLANTILAR

Resmi Site | Wikipedia | IMDB | Wikia | TV.com | Ekşi Sözlük

chicago_fire

SOSYAL MEDYADA CHICAGO FIRE

sosyal

Facebook | Twitter | YouTube | Google+ | Instagram | Pinterest | Tumblr

 

TANITIM FİLMİ