Oscar ve BAFTA ödüllü oyuncu Colin Firth, HBO Max’te yayınlanacak The Staircase’in dizi uyarlamasında Michael Peterson’ı canlandıracak. HBO Max, 2004’te yayınlanan aynı adlı gerçek suç belgeseline ve Peterson davasıyla ilgili çeşitli kitaplara ve raporlara dayanan mini diziye 8 bölümlük onay verdi.

Polisiye roman yazarı Peterson’un karısı Kathleen, Aralık 2001’de Forest Hills’deki evlerinde merdivenin dibinde ölü bulunduğunda Peterson, onun sarhoş olduğu ve düştüğünü iddia etti. Bununla birlikte polis, Kathleen’in dövülerek öldürüldüğünü, Peterson’ın olay yerini kaza gibi gösterecek şekilde düzenlediğini ileri sürdü ve bunu bir tutuklama ve cinayet davası izledi.

The Staircase, yönetmen Jean-Xavier de Lestrade‘ın 2004’te yayınlanan 8 bölümlük bir belgeseli olarak başladı. De Lestrade, Kathleen’in 2001’de Durham, North Carolina’daki ölümünün hemen ardından olağan dışı erişim izni aldı. 2013 yılında belgesele 2 bölüm daha eklendi. Yıllar sonra yeni bilgilerle belgesel 3 bölüm daha güncellendi ve 2018 yılında Netflix’te 13 bölümü birden yayınlandı.

Dizinin senaryosunu Antonio Campos (Christine, Afterschool) ve Maggie Cohn (American Crime Story) yazdılar. Dizinin yönetici ve yürütücü yapımcılığını üstlendiler. Ayrıca Campos, Annapurna Television ve HBO Max tarafından yapılan dizinin 8 bölümünün 6’sını yönetecek.

Campos, “bu, 2008’den beri şu ya da bu şekilde üzerinde çalıştığım bir projeydi. Uzun ve dolambaçlı bir yol oldu, ancak HBO Max, Annapurna, Maggie Cohn ve inanılmaz Colin Firth gibi böylesine karmaşık bir gerçek hayat hikayesini dramatize edecek ortaklar bulabilmek için beklemeye değer” demiş.

Kaynak