Marvel, sinematik evrenini genişletmeye devam ediyor. Agents of S.H.I.E.L.D, Agent Carter derken şimdi de elini Netflix dizilerine attı ve bizi 13 bölümlük bir doğuş hikayesine davet ediyor. Bu diziyi daha sonra A.K.A Jessica Jones, Luke Cage ve Iron Fist adında 3 farklı Netlix dizisi daha takip edecek ve daha sonra Defenders adında dizide birleşecekler. Ama tüm bunlardan önce gelin Daredevil’daki karakterlerimize ve hikayemize göz atalım.

Konusu:

New York’un Hell’s Kitchen bölgesinde geçen hikayede, Matt Murdock çocukluk yıllarında radyoaktif bir kaza geçirerek görme duyusunu kaybeder ama hala etrafındaki şeylerin şeklini ve yerini tespit edebiliyordur. Oğlunun başına gelenlerden kendini suçlayan eski boksör babası ise işinden ayrılır ve kendini boksa verir. Bu arada bir dövüş sırasında söyleneni yapmadığı için öldürülür. Babasının intikamını almak isteyen Matt Murdock/Daredevil gündüzleri avukat olarak adaletle savaşırken geceleri ise Daredevil olarak Hell’s Kitchen’da suçlularla savaşır.

Dizi, Daredevil’ın ilk zamanlarından anlatıma başladığı için çizgi romanlarına sadık kalınmış ve “korkusuz adam” kostümünü giymeden önceki ilk zamanlarındaki görünüşü uygulanmış. O meşhur kostümünü merak edenler 1. sezonun sonlarını beklemek zorunda kalacak. Ama eğer sabırsızım ben, görmem lazım diyorsanız kostümü ispiyona tıklayıp görebilirsiniz! 

Karakterler:


ff

 

Matt Murdock/Daredevil (Charlie Cox): Avukat, adalet için savaşan bir karakter. Süper güçlü biri değil ve Marvel evreninin insana en yakın kahramanlarından biri. Evrenin en dindar karakteri bile olabilir.

 

 


 

MHX6rWvgg

 

Karen Page (Deborah Ann Woll): Adalet arayan başka bir karakter daha. Neden adalet aradığını buradan söylemeyelim ama Murdock ve Karen’ın hayatları bir noktada kesişecek ve güzel kızımıza avukat(!) beyefendimiz yardım edecek.

 

 


 

MHX6rWv

 

 

Foggy Nelson (Elden Henson): Matt Murdock’ın en yakın arkadaşı ve iş yerindeki ortağı. Dizinin komedi işini bu karaktere yüklemişler.

 

 


 

ffff
Kingpin/Wilson Fisk (Vincent D’Onofrio): Dizimizin kötü adamı. Ama bu öyle sıradan bir kötü adam değil. Marvel evreni ile az çok alakalı olanlar bilir. Bu adam Daredevil’ın baş düşmanı olduğu kadar Örümcek Adam’ın da büyük düşmanıdır. E hazır evrenler ortak, filmlerde neden görmeyelim değil mi? Bu dizi Daredevil’ın doğuş hikayesi olsa da Kingpin için de bir köken hikayesidir. Hatta Daredevil’dan çok bu adamın flashback’lerini (geri dönüş) görürseniz şaşırmayın.

 


 

 

 

Clarie Temple (Rosario Dawson) : Hastanede çalışan güzeller güzeli kızımız. Görünüşe göre Matt’e sokak dövüşleri sonrası bol bol hemşirelik yapacak.

 

 

 


 

 

Stick (Scott Glenn): Murdock’a çocukluğundan beri dövüş sanatları öğreten hocası.

 

 

 

 


Öncelikle dizinin başına oturduğumda iyi olacağını biliyordum. Fragmanlar, verdiği izlenim, kaliteli bir iş olacağını işaret ediyordu. Ama ilk bölümün başından kalktığımda bu kadar iyi olacağını bilmiyordum. Bölümler ilerledikçe daha da iyi olmaya ve beklentilerimi aşmaya başladı. Herkes bilir şimdiye kadar benim en sevdiğim Marvel yapımı Kaptan Amerika: Kış Askeri olmuştur. Bu dizide o filme benzer bir tat aldım ben ve 13 bölümün başından memnun bir şekilde kalktım.

Ayrıca şimdiye kadar izlediğim en olgun Marvel yapımıydı. Dizinin her bir yanı dolu dolu. Özellikle savaş koreografilerine değinmeden edemeyeceğim. Çok ustalıkla hazırlanılmış ve her sahneye çok iyi çalışılmış. Film kalitesinde kavgalar var. Bol bol kol, bacak kıran, çatılardan adamları fırlatan acımasız bir kahramanımız var. O kadar ciddi şiddet içeren sahneler var ki bazı yerlerde kendim rahatsız oldum. Dizi bu açıdan hayal kırıklığına kesinlikle uğratmıyor.

Dizinin kötü adamının verdiği histen mi, yoksa fazla acımasız bir dizi olduğundan mıdır bilemiyorum, ama dizi boyunca neredeyse her karakterin hayatı için endişe duydum. Marvel’ın Game of Thrones’u gibiydi sanki. Her an herkese bir şey olabilecek gibi bir havası var dizinin. Şehrin ne kadar tehlikeli olduğu, gerçekten iyileştirilmesi gerektiği hissini çok iyi yansıtmışlar.

Biraz da Marvel Sinematik Evreni ile ne kadar bağlantılı olduğunu konuşmak istiyorum. Bu bölümü ilk sezonu izledikten sonra okumanızı tavsiye ederim.

  • Daredevil, New York’un Hell’s Kitchen semtinde geçiyor. Son alınan haberlere göre Spiderman zaten güçlerini elde etmiş bir şekilde New York’ta geziyormuş. Bu film ilk Avengers filminin muhtemelen 5-6 ay sonrasında geçiyor. Yani eğer şu anda gezinen bir Spiderman varsa bu 2. Avengers filminden sonra olacak. Eğer Daredevil 2. sezon onayı alır ve daha yakın bir zamanda geçerse, belki ufak bir sürpriz konuk (cameo) görebiliriz, ne dersiniz?
  • Dizide bir Madam Gao vardı. Çinliler demek, Asya demek Iron Fist göndermesi demektir. Yani gelecek olan yeni Netflix dizilerinden biri. Hatırlarsanız Madam Gao son sahnesinde “Evim Çin’den daha uzak bir yerde” dediğinde bunu onaylamış olduk. Çünkü “daha uzak” dediği aslında başka boyutlar demektir. İnanın Doctor Strange filminin yanında Marvel’ın en mistik yapımı Iron Fist olacak.
  • Dizide en azından benim yakaladığım 2 adet Agents of S.H.I.E.L.D bağlantısı vardı. Birincisi, Matt Murdock ve Skye’ın aynı yetimhanede yani St. Agnes Yetimhanesi’nde büyümeleriydi. İkincisi ise, Murdock’ın babasının savaştığı kişi Absorbing Man’di. Yani Carl Creel.
  • Herkesin yakalamış olabileceği başka bir nokta ise, gazeteci abimizin gözümüze bol bol soktuğu o New York savaşıydı. Ki zaten dizi konusunu biraz da buradan alıyor. Uzaylı istilasından sonraki New York’un halini ele alıyor.  fff
  • …ve son olarak hikayenin bir noktasında Nelson/Murdock flashback’leri (hikayede geri dönüş) görüyoruz. Burada bir muhabbetlerinde Nelson Matt’e “sen o dersi o Yunan kız için almadın mı?” diye sordu, Matt de “Evet, ama yürümedi…” dedi. Burada bahsettikleri Yunan kız, Daredevil’ın en büyük aşkı olan Elektra’dan başkası değil. Yapımcılar Elektra 2. sezonda gelebilir demişti. Heyecanla bekliyoruz! 

Eğer sıkı bir Marvel takipçisiyseniz ya da klasik süper kahraman işlerinden sıkıldıysanız, daha çok Dark Knight tarzında karanlık bir dizi arıyorsanız bu dizi tam size göre!

 

 

Editörün notu: Bu bildiri, 12 Şubat’ta dizi yayınlanmadan önce bir ön tanıtım olarak hazırlanmış, dizi yayına çıktıktan sonra güncellenerek tanıtım yazısına dönüştürülmüştür.