Hollywood Reporter, AMC’nin popüler dizisi The Walking Dead‘in kendisi gibi popüler olacağa benzeyen uzantısı (spinoff) Fear the Walking Dead hakkında yürütücüsü Dave Erickson ile bir röportaj yapmış. Biz de içeriği sizin için sitemize aktardık.

AMC’nin demesiyle Fear the Walking Dead tam olarak bir prequel (bir olayın öncesini anlatan) değilmiş. Nasıl bir şey olacak?

Ana seride Rick’in komada olduğu dönemi anlatmayı planlıyoruz. Onunla beraber bizim de kaçırdığımız olayları izleyebileceğiz. Prequeldan ziyade döneme paralel ilerleyen bir hikaye diyebiliriz. Rick’in vurulup komaya girdiği günü düşünün. Salgın: Gün Bir için buna yakın bir tarih var kafamızda. Onun uyandığı zamana kadar ülkede ve dünyada neler yaşandı fikrinden ilerleyeceğiz. Bu yüzden prequel demek çok içimize sinmiyor.

Kirkman’ın demesiyle salgının kaynağına ne çizgi romanda ne de ana dizide değinilmeyecekmiş. Bu dizi için de geçerli mi?

Geçenlerde benzer bir konuşma geçer gibi oldu ve Robert beni susturdu direkt. Ona göre bu dizi salgını değil, salgının insanlar üzerindeki etkilerini anlatıyor. Fear’la da bunu devam ettirmek istiyoruz. Ebeveynlerinizin boşanması, mezuniyet balosuna davet edilmemeniz,  zombilerin salgını… Salgının ilk günlerini anlatıyor olmamız, bize karakterlerimizin özel hayatına da müdahil olmamızı kolaylaştırıyor. Oldukça sorunlu bir aile. Kıyamet kopmasaydı bile yüzleşmek zorunda olacakları problemleri vardı. Bu sıkıntılarını kıyamet temasıyla izleyeceğiz.

İlk Fear deneme bölümü senaryosu, ana dizideki Dr. Candace Jenner‘a, nam-ı diğer Denek 19’a referanslar içeriyordu. Claire Bronson‘ı bu rolde tekrar görme ihtimalimiz var mı? Ya da Rick’e herkesin zaten virüsle enfekte olduğunu söyleyen Edwin Jenner‘ı? Kirkman, Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’nde geçen bölümün diziyle ilgili en büyük pişmanlığı olduğunu söylemişti.

O kısma girmesek daha iyi olurdu diyemem. İzleyicilerin diziye ilgisini artırmak için başarılı bir adımdı. Ama şu açıdan katılıyorum: Bürokrotların, politikacıların, ordunun, kısacası belli pozisyonlardaki kişilerin hikayesine hiçbir zaman değinmeyeceğiz. Sıradan insanlar üzerinden hikayemizi anlatmaya devam edeceğiz. Böylesi çok daha güzel.

Bu dizide ana serideki karakterlerin ilk zamanlarını izleme ihtimalimiz olacak mı? Mesela çoktan ölmüş olan bazı karakterleri tekrardan görme şansımız olabilir mi?

Bunun üzerine gerçekten hiç düşünmedik. Köşesinden bucağından geçtik tabii ki ama şu an için bir planımız yok bu konuda. Zaten zor olurdu. Şimdilik iki dizi arasında geçiş (crossover) düşünmüyoruz. Bu diziyi ana dizinin beş yıl öncesi olarak görmüyoruz. Ama o zaman aralığında yaşananların anlatılması gerektiğinde de hemfikiriz. Tabii Robert’ın ekrana taşıdığı geniş bir evrenin iki küçük parçasını anlatıyoruz. Hikayelerin bir yerden sonra iç içe geçmesi düşüncesi beni de heyecanlandırıyor. Ama bu olacaksa bile sezonlar sezonlar sonra olacaktır.

L.A.’in neresinde geçecek hikaye ve ilk sezonun sonunda kendimizi nasıl bir yerde bulmayı beklemeliyiz?

Rick’in komada olduğu 4-5 haftalık dönem işlenecek. İlk sezonu direkt o ana bağlayarak bitirmeyeceğiz tabii. L.A.’in doğu yakasında geçecek. Arka planda çok fazla meşhur yapı görmeyeceğiz. Şehrin iç dokusuna yayılmayı planlıyoruz. Çünkü izleyiciler tanıdıkları sokakları gördükçe hikayeyi daha rahat içselleştirebileceklerdir. Sezon finalininse karakterler için oldukça kötü sonlanacağını söyleyebilirim.

Ana dizi hakkındaki en güzel şeylerden biri de günün sonunda insanlığı ya da kim olduğumuzu tekrar tekrar keşfediyor oluşumuz. Fear‘ın ana teması için ne diyebilirsiniz?

Zaten Los Angeles’ın bizim için önemli olmasının nedenlerinden biri de bu. Şehrin ve insanlarının bir kişiliğinin olması. Birçok insanın hızla birlik olabileceği, geçmişi ardında bırakıp yeni hayat kurabileceği bir şehir olması. Salgınla beraber insanlar kendileri hakkında seçimler yapmak zorunda kalacaklar. Belki hayatta kalmak için karanlık yönlerini keşfedecekler. Kişilikleri değişecek. İşler ciddiye bindiğinde belki de önceden nefret ettikleri kişiliklere dönüşecekler.

The Walking Dead gerektiğinde önemli karakterlerini korkusuzca öldürebilen bir dizi. Fear‘da nasıl bir yaklaşımınız olacak? Çekirdek karakterlerden ölümler görebilecek miyiz?

Bu konuda çok detaya girmek istemiyorum ama asla bir karakteri sırf öldürmüş olmak için öldürmem. Her an herkes ölebilir. Kimse tam anlamıyla güvende olamaz ama hikaye için kafamızda belirlemiş olduğumuz belli bir gidişat var. Bu gidişattan dolayı bir noktaya kadar belli karakterler elbette korunacaktır. Bazen en sevdiklerinizi bile öldürmek zorunda kalabiliyorsunuz. Şu an yakın zamanda öleceğini düşünmediğim karakterler var ama bazen senaryo öyle ilerler ki öldürmek zorunda hissederiz. Net bir şey demek zor.

Fear için planlarınız nasıl peki? 5-6-7. sezonları görürüz diyebiliyor musunuz?

Şimdilik 5-6 diyelim. Ama derine indikçe daha fazlasını buluyorsunuz. Ana dizi için çizgi roman dolayısıyla elimizde birkaç sezonluk materyal mevcut. Finalleri severim ama Robert ile üzerine hiç konuşmadık. Son sezonlara girdiğimizi düşünmedikçe de konuşmayacağız sanırım. Bazı diziler için bu dizi şu kadar sezon gider diyebiliyorsun kafanda ama şu an ben dizimiz için bunu diyemiyorum. Tabii bir yerden sonra bu, yük haline de geliyor. Özellikle de 10. yıl çizgisini geçmiş dizilerde. Bir yerden sonra oldukça zorlayıcı olabilir. Burada biraz da AMC’nin eline bakıyor durum.

Eğer birinci sezon finali Rick Grimes’ın komadan çıkmasına bağlanacaksa devamında ana seriden ne farkı kalacak dizinin? Aynı hikayenin farklı bir şehirde geçen versiyonu gibi olmayacak mı?

Hayır, bu dizide her sezonun kendisini taşıyacak bir hikayesi olsun istiyoruz. Her sezon ayrı bir romanmışçasına.

Sezonun kötüsü gibi mi, mesela Vali gibi mi?

Hayır ama sırf değişik olsun diye de değişiklik yapacak değiliz. Çünkü bu format ana dizide başarılı olarak işlemekte. Biz daha çok Rick ile Shane arasındaki gibi dinamiklere eğilmek istiyoruz. Kafamızda sezonlar için bazı kötüler mevcut. Ama en son isteyeceğimiz şey, Yürüyen Ölüler: LA.’ın Yolu gibi görülmek.

6 bölüm şeklinde devam mı edeceksiniz, yoksa ana dizideki gibi sonraki sezonlarda 13-16’ya çıkacak mısınız?

Kanalın kafasında planlar olduğuna eminim. 13 gayet güzel bir sayı. 15-16 içinse önemli olan ayırabilecek zamanımızın olup olmayacağı. Sırf çekmiş olmak için bölüm çekmek istemeyiz. Ama şunu diyebiliriz: Sezonlar kısalmaktan ziyade uzamaya meyilli olacaktır. Belli bir sayı vermek için şimdilik erken.

Bu yaz başlayacak olan diziden ilk gıdıklayıcı video (teaser)