Limited series -yani ilk sezon bir yere bağlanacak ve kanal kritik/reyting iyiyse devamını isteyecek- olarak planlanan ama bizlerin mini dizi kalmasını umduğu, sezonu 10 bölüm sürecek olan Wayward Pines‘ın tanıtımına hoşgeldiniz.

Yayın Bilgileri

Kanal: FOX

Bölüm Sayısı: 10

Bölüm uzunlukları: 42 Dakika

Tür: Gizem, Gerilim

KONU:

Dizi, Blake Crouch‘ın Pines, Wayward ve The Last Town adlarını taşıyan üç kitaptan oluşan Wayward Pines serisinden uyarlanmış. Adını da olayların geçtiği kasabadan alıyor.

Wayward Pines, Amerika’nın Idaho eyaletinde yer alan küçük bir kasaba. Bu kasabaya giriş var ama çıkış yok. Dış dünyadan soyutlanmış, kopuk ve hiçbir iletişim yok. Gizli Servis ajanı Ethan Burke de ortadan kaybolan iki ajanı aramak için ortağı ile birlikte ajanların son bulundukları yere giderken trafik kazası geçiriyor. Ardından gözlerini Wayward Pines’ta bir hastanede açıyor.

Dizimiz, bunu, sonrasında yaşanacak gizemli olayları ve Ethan’ın kasabadan kaçma çabalarını anlatıyor. Tabii dizimiz sadece Wayward Pines’ta geçmiyor; dış dünyada olanları -Ethan’ın ailesinin endişesini, onun başına gelenleri bulmaya çalışmalarını- da bizlere gösteriyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR:

Gizem dizisi olduğundan ve dizi, genellikle Ethan odaklı olduğu için dış dünyadaki karakterler hakkında fazla bilgiye sahip değiliz aslında. Kasabada yer alan karakterler hakkındaki bilgiler ise ispiyon (spoiler) içereceğinden pek bahsedilmedi. Kısaca kim kimdir bilgi verelim.

Ethan

Matt Dillon – (Ethan Burke)

Ethan Burke: Ana karakterimiz. Evli ve bir oğlu var. Ekmeğini Gizli Servis’te çalışarak kazanıyor.


 

14_wp-carla-set_1380_pw

Carla Gugino – (Kate Hewson)

Kate Hewson: Ethan’ın bulmak için yola çıktığı iki ajandan birisi.


 

Shannyn Sossamon - (Theresa Burke)

Shannyn Sossamon – (Theresa Burke)

Theresa Burke: Ana karakerimiz Ethan Burke’ın karısı.


 

Charlie Tahan - (Ben Burke)

Charlie Tahan – (Ben Burke)

Ben Burke: Ethan’ın oğlu.


 

 Beverly

Juliette Lewis – (Beverly)

Beverly: Kasabadaki bir barda garsonluk yapıyor. Kasabaya yolu 1999’da düşmüş. 1 yıldır orada olduğunu zannediyor fakat yıl şu an 2014 olmuş. (1. bölümden ispiyon içerir.) Kendisini çok kısa süre önce Secrets and Lies (US)‘ta izlemiştik.


 

Terrence Howard - (Sheriff Pope)

Terrence Howard – (Şerif Pope)

Şerif Pope: Kasabanın şerifi. Her şeyin farkında ve sırları olan bir karakter. Yine FOX’ta yayınlanan ve reyting rekorları kıran Empire dizisini izleyenler oyuncuyu hemen tanıyacaktır.


YAZARIN NOTU:

Truman Show‘a da benzeten var, Lost‘a da benzeten. Ayrıca The Prisoner, Persons Unkown ve Under the Dome‘a da…  Ancak “Bu film veya dizilere benziyorsa izlediğim şeyi bir daha neden izleyeyim?” demeyin ve ilk bölümüne bir göz atın. İzleyen hemen hemen herkesten olumlu yorumlar alan bu dizinin, özellikle gizem türünü sevenleri tatmin edeceğini düşünüyorum ve herkese öneriyorum. Umarım tanıtımdan memnun kalmışsınızdır. İyi seyirler dilerim.

FRAGMAN:

Yoksa dizi hakkında hala tereddütleriniz mi var? Sizi hemen fragmana alalım.