Netflix, Jack Nicholson ve Faye Dunaway‘nin başrolünde olduğu, Roman Polanski‘nin yönettiği 1974 yapımı Chinatown filminin öncesinde geçecek olan diziye onay verdi. 11 dalda Oscar adaylığı alan film, en iyi özgün senaryo dalında Oscar ödülünü kazanmıştı. 1990 yılında Jack Nicholson’ın yönetmenlik koltuğuna oturup yine başrolünü üstlendiği The Two Jakes adlı devam filmi gelmiş ama çok da iyi eleştiriler almamıştı.

74’teki filmde, kocasının kendisini aldattığından şüphelenen bir kadın tarafından tutulan özel dedektif Jake Gittes’ın (Nicholson), aldatma olayından çok daha büyük bir komplonun içerisine gömülmesinin hikayesi anlatılır.

David Fincher, 74’teki filmde Oscar kazanan Robert Towne ve Joshua Donen (Mindhunter,Love, Death & Robots, House of Cards), dizinin yönetici yapımcılığını üstlenecekler.

Dizi, Chinatown olaylarının öncesinde, yolsuzluk, yozlaşma, altyapı ve doğal kaynakları içeren, Los Angeles’ın %1’lik varlıklı kısmının davalarıyla uğraşan Jake Gittes’ın özel dedektifliğe başladığı gençlik zamanlarına odaklanacak.

Kaynak