2009’da yayınlanan, yazarı China Miéville‘a Hugo, Nebula, Dünya Fantezi ve Arthur C. Clarke ödüllerini kazandıran ve Türkçe’ye Şehir ve Şehir adıyla çevrilen kitabı The City & The City, 4 bölümlük bir dizi olarak televizyona uyarlanıyor.

David Morrissey, Mandeep Dhillon (“Some Girls”), Maria Schrader (“Deutschland 83”), Ron Cook (“Mr Selfridge”), Danny Webb (“Humans”), Christian Camargo (“Penny Dreadful”), dizinin başrol oyuncuları olarak karşımıza çıkacaklar.

“Şehir ve Şehir, gerçek ya da hayal ürünü, hiçbir şehre benzemeyen bir şehirde geçen varoluşsal bir polisiyedir. Avrupa’nın kıyıda köşede kalmış bir şehri olan Beszel’de bir kadın cesedi bulunur. Bu olay, başta, Ağır Suçlar Birimi müfettişi Tyador Borlú’ya (David Morrissey) sıradan bir cinayet gibi gelir. Ama soruşturma ilerledikçe, kanıtlar onu hayal bile edemeyeceği kadar ölümcül planlara götürür.

Borlú, Besźel’den, dünya yüzünde onun kadar tuhaf olan tek metropole gitmek zorundadır. Bu sıradan bir sınır geçişi değil, fiziksel olduğu kadar, ruhsal da bir geçiştir. Bir algı değişimi, görülmeyenin görülmeye başlanmasıdır. Gideceği yer Besźel’in aynısı, rakibi, yakın komşusu zengin ve hareketli Ul Qoma şehridir. Ul Qomalı dedektif Quissim Dhatt’la (Maria Schrader) beraber ve bu geçişle mücadele ederek, komşu şehri yok etmeye ant içmiş aşırı milliyetçilerin ve iki şehri birleştirme hayalleri kuran birleşmecilerin çıkarcı yeraltı dünyasında bulur kendini.

Dedektifler ölen kadının sırrını çözerken, bunun hayatlarına mal olabileceği gerçeğinin farkına varırlar. Karşılarına çıkan şey, Besźel ve Ul Qoma’daki tehlikeli güçlerdir: Ve iki şehir arasında gizlenen şey, bu güçlerin en korkuncudur.”

Tony Grisoni (Southcliffe,The Young Pope), romanı uyarlayacak ve dizinin yapımcılığını üstlenecek. Dizinin yönetmenliğini Tom Shankland (Ripper Street,The Missing,House of Cards) yapacak.

Dizinin yayın tarihi şimdilik belli değil.

Kaynak 123