Yeni bir yerli yapım olan Deli Saraylı‘nın tanıtımını yapmamın sebebi diziyi çok sevmem ve biraz da rating problemleriyle yayından kaldırılmamasını istememdir. Deli Saraylı show tvde yayınlanmaya başladı. Senaryosunu gani müjde‘nin kaleme aldığı yapımın kadrosu samanyolu galaksisi gibi adeta.

Perran Kutman

Çetin TekindorÖner ErkanMelis BirkanKenan EceÖzge ÖzpirinçciAni İpekkayaEngin AlkanKöksal Engür


Dizinin hikayesine gelince… 1920lerin İstanbul’unda, Anadolu’nun ihtiyaç duyduğu istihbaratı sağlamak üzere İstanbul Sosyetesine sızdırılan bir avuç vatanseverin başından geçen komik olayları anlatıyor dizi. Bir yandan sosyetik aile rolüne girmeye çalışırken yaşadıklarına gülerken bir yandan da vatanseverlik temasından etkileniyorsunuz.

Diziyi izlerken İlk olarak Perran Kutman‘ı ne kadar özlediğimizi farkediyoruz. Kendisi aslında bu rolü kabul etmesindeki asıl sebebin “farklı bir rol olması” olduğunu söylese de Perihan Abla‘dan ya da Afet Öğretmen‘den tam olarak kurtulabilmiş gibi gelmedi bana. Ne türlü olursa olsun kendisi ekranlarda görmek, sesini işitmek nedenini sanırım asla çözemeyeceğim bir huzur veriyor insana.
Ardından birer birer her oyuncunun ne kadar da başarılı olduğunu farkediyorsunuz. Komedide de ne kadar iddialı olduğunu görüyorsunuz Çetin Tekindor‘un mesela. Melis Birkan, Kenan Ece, Özge Özpirinçci gibi genç isimlerin yanlarında bu kadar çok usta varken ne kadar da hızla geliştirdiklerini anlayabiliyorsunuz kendilerini.

Öner Erkan‘ın oynayamayacağı rol olmadığına ikna oluyor, Vahit Emmi‘den bu yana Engin Alkan‘a duyduğunuz hasreti gideriyorsunuz.Dönem dizisi malumunuz en zor işlerden biri. Bir de bu zorluğa Türk yapımlarındaki uzun süre problemi, vakit ve nakit sıkıntısı da eklenince ufak tepek çapaklar olmuyor değil tabi. açılış kısmındaki ingilizlerin treni arama sahnesi pek çoklarını rahatsız etmiş olsa da abartılmaması gerektiğine inanıyorum. gani müjde‘nin gerçekleri yansıttığına dair bir iddiası yok neticede. öte yandan sürekli türkçe konuşan ingiliz askerleri de bir süre sonra sıkıntı yaratabilir.Kısacası, biraz daha özen ve biraz daha sağlam bir senaryo ile başarıya ulaşması çok da zor olmayan yapımlardan birisi Deli Saraylı
“Nefes Alıyorsak umut var demektir…”