Devious-Maids-wallaper-devious-maids-35547284-1200-674Pembeye yakın ve genellikle kadınlara daha çok hitap içerikleriyle yayın yapan Lifetime kanalı, 2013 yazında pembe diziden hallice ve güzel bir diziyle daha izleyenlerinin karşısına dikildi. Dizi, bu sefer Nisan ayı içinde başladığı ikinci sezonunu Temmuz içerisinde bitirdi ve dahası üçüncü sezonu için de onay aldı. Ben de bunun üstüne sevdiğim bu diziye bir tanıtım hazırlayayım dedim. Nasıl bir dizidir Devious Maids?

devious-maids (1)ABC kanalında 2004-2012 yılları arasında yayınlanıp 8 sezon süren ve sevilerek izlenen Desperate Housewives dizisinin yaratıcısı Marc Cherry bu dizinin arkasındaki isim. Hatta bu kadar da değil, DH’nin Gabrielle’i Eva Longoria da dizinin yapımcılarından. Cherry Bey Meksika yapımı olan bir dizinin pilotu üzerinden uyarlama bir şekilde bu diziyi hazırlamış ve ilk olarak Desperate Houseviwes’tan gelme hukuklarından dolayı ABC’ye sunmuş ama kanal diziyi istememiş. O da bunun üzerine diziyi Lifetime kanalına götürmüş ve  gerisi malumunuz.

Tür olarak pembeliğinin yanında tam bir komedi-drama dizisi ve Desperate Housewives’ta olduğu gibi gizem unsuru üzerinden yürüyor. Konuyu ve karakterleri açarsak…

Los Angeles’ın zenginlere hitap eden bölgesi Beverly Hills’teyiz. Elimizde de ultra zenginlerin evinde çalışan 5 tane hizmetçi var. İşte bu sayı ilk bölümün daha ilk dakikalarında, sosyetenin ünlü simalarından Evelyn (Rebecca Wisocky) ve Adrian Powell (Tom Irwin) çiftinin verdiği ve birçok önemli konuğun olduğu bir partide, bir tanesinin (Flora) gizemli şekilde öldürülmesiyle 4’e düşüyor. Hizmetçinin çalıştığı evdeki uşak cinayetten tutuklanıyor, zenginler de eski hayatlarına devam ediyor. Ardından, bu sayının yeniden 5’e çıkmasıyla dizinin asıl hikayesi de başlamış oluyor.

devious-maids-2

Marisol – Valentina – Zoila – Rosie – Carmen

Girişte bahsettiğim ikisi anne-kız olan beş hizmetçi toplamda dört ailede çalışıyorlar. Bir de cinayetten dolayı hikayenin içinde yer alan Powell Ailesi’yle birlikte merkezde olan beş ailemiz var. Ben de hizmetçiler ve bunlar üstünden hikayeyi açayım diyorum:

1) Rosie (Dania Ramirez): Peri ve Spence Westmore (Grant Show) çiftinin yanında çalışıyor. Çift, oyuncu ve yeni çocuk sahibi olmuşlar. Peri (Mariana Klaveno) daha ünlü ve başarılı, dahası mutlu bir evlilikleri olduğu söylenemez. Rosie ise eşi vefat edince çalışmak için ülkeye gelmiş ve oğlunu arkasında bırakmış. Onu da yanına alma mücadelesi içinde.

2) Zoila (Judy Reyes) ve Valentina (Edy Ganem): Genevieve Delatour için çalışıyorlar. İlk bölümle birlikte Genevieve’in oğlu Remi (Drew Van Acker) de ilgiye ihtiyaç duyan annesinin yanında olmak için eve dönerek hikayeye katılıyor. Genevieve (Susan Lucci) birkaç tane koca eskitmiş ve hala aşkı arayan, biraz dengesiz ama eğlenceli bir karakter. Remi ise annesinin kendisiyle pek ilgilenmediği bir çocukluk geçirmiş ve canı ne isterse onu yapan yakışıklı birisi. Zoila ile Genevieve 20 yılı aşan hizmetçilikle birlikte artık arkadaş olmuş durumdalar. Valentina ise Remi’den çok hoşlanmakta ama Zoila, Remi’nin ‘patronun bize denk olmayan zengin ve şımarık oğlu’ sıfatından dolayı bu durumdan hoşlanmıyor.

3) Carmen (Roselyn Sanchez): Ünlü şarkıcı Alejandro Rubio’nun yanında çalışıyor. Carmen de şarkıcı olma hayallerini gerçekleştirmek için onun yanına girmiş. Ama yıllardır Alejandro’nun yanında çalışan Odessa, patronunun bu durumla rahatsız olmaması gerektiğini düşündüğünden Carmen’in önünde engel olarak dikiliyor.

Not: Roselyn Sánchez Carmen karakteriyle Desperate Housewives’ın final bölümünde de görünmüştür. Bu nedenle iki dizi için uzantı muhabbeti dönse de ben ayrı değerlendirmeyi yeğliyorum.

4) Marisol (Ana Ortiz): Taylor ve Michael Stappord çiftinin yanında çalışmaya başlıyor. Taylor kendince zamanında kocasının eski karısıyla aralarına girmesinin rahatsızlığını yaşıyor. Marisol’un ise gizliden gizliye dört hizmetçinin içine girmeye çalışması ve çevrede dolanmasıyla öldürülen hizmetçiye olanları araştırmaya başlaması gibi bir durumu var. Nedeni dizide uzun süre saklı kalmıyor ama yine de bana kalsın, ispiyon (spoiler) olur.

Devious-Maids-devious-maids-34921596-3000-2000Dizide ağırlıklı olarak bu beş hizmetçinin çalıştıkları evde yaşadıkları, patronlarının hayatlarıyla birlikte ele alınıyor. Tabii ki ana konu olarak Flora’yı kimin öldürdüğünün gizemi de var. Dizi Desperate Houseviwes’ın devamı olarak görülse de tabii ki o derece bir şey çıkmamış; ama girişte de bahsettiğim gibi zaten oyunculukları ve senaryosuyla güzel bir pembe dizi tarzında ilerliyor. Hatta Marisol dışındaki hizmetçiler İngilizcesi aksanlı Latin kökenliler. Kadrosu, daha doğrusu aslen bunun ‘kullanımı’ da The CW dizilerinden hallice durumda.

Yani eğer ki şu dönemde çereze kayan bir şeyler arıyorsanız, dahası pembe dizi tarzında yapımlar ilginizi çekiyorsa bir deneyin derim. Komedisi de draması da bünyeye yeter bu dizinin. Bu olmadı, aynı şekilde pembe dizi tarzında ve yakın zamanda üçüncü sezon onayını alan ve tanıtımını yine benim yazdığım Mistresses (ABD) dizisi var. O da yazı içi bir başka dizi tavsiyesi olsun. İyi seyirler…