Apple’ın dijital platformu Apple TV+, Kasım 2019’da yayın hayatına başladığında açılış projelerinden birisi Dickinson dizisi olmuştu. İkinci sezonunu Şubat 2021’de tamamlayan dizi, üçüncü sezonuyla yakın gelecekte yeniden izleyicilerle buluşacak.

Alena Smith‘ın (The Affair, The Newsroom) hazırladığı dizinin sezonları 10 bölümden oluşurken bölümler yaklaşık 30 dk. civarı sürüyor. Dickinson, genel haliyle ismini aldığı şair Emily Dickinson‘ı ve ailesini konu alıyor. 19. yüzyılda yaşayan Emily ve çevresindekiler üzerinden toplum, cinsiyet, kadın ve aile kavramlarına bakış da atılıyor.

Önemli Karakterler/Oyuncular:

  • Emily Dickinson (Hailee Steinfeld): Şiir yazmaya meraklı, hayal gücü geniş, yaşadığı dönemin kurallarının dışına çıkmak ve sesini duyurmak için uğraşan genç bir kadın. Ailesinin uygun bir eş isteklerini geri çeviren Emily’nin asıl amacı yazdıklarını başkalarının da okuması.
  • Edward Dickinson (Toby Huss): Emily, Austin ve Lavinia’nın babası. Döneme ait toplumsal kurallara bağlı ve Emily’nin edebi hırslarını desteklemiyor. Bölgenin önde gelen bir ismi olarak siyasete yatkınlığı da var.
  • Austin Dickinson (Adrian Enscoe): Emily’nin ve Lavinia’nın ağabeyi. Üniversiteyi yeni bitiren Austin, babasıyla benzer kafa yapısında bir erkek. Emily’nin yakın arkadaşı Sue Gilbert‘la (Ella Hunt) nişanlı. Ailesini kaybettikten sonra bir süre misafirhanede kalan Sue, Dickinson ailesinin yanına geliyor.
  • Lavinia “Vinnie” Dickinson (Anna Baryshnikov): Dickinson kardeşlerin en küçüğü Lavinia ise Emily’nin aksine birini bulup evlenmek isteyen ama ailesinin umursamazlığıyla karşılaşan biri.
  • Emily Norcross Dickinson (Jane Krakowski): Anne Dickinson ise evini tek başına çekip çevirmeye çalışan geleneksel bir ev hanımı olarak ekranda.

Dickinson’da yer alan ve hatta bazısı gerçek hayattan alınma karakterleri canlandıran oyuncuların arasında Wiz Khalifa (Death), Darlene Hunt (Maggie Maher), Samuel Farnsworth, Chinaza Uche, Gus Birney, Finn Jones (Samuel Bowles), Will Pullen (Nobody), Matt Lauria, Gus Halper, John Mulaney (Henry David Thoreau), Timothy Simons (Frederick Law Olmsted) ve Nick Kroll (Edgar Allan Poe) da bulunuyor.

Dickinson’a bir süre önce merak sarıp ikinci sezona başladığı dönemde giriş yaptım ve tamamlamam çok da uzun sürmedi. İyi de yapmışım. Emily Dickinson, hayatına veya çalışmalarına aşina olduğum bir isim değil açıkçası. Başlamak için gerek olduğu da söylenemez. Zaten dizinin senaryosu işin içine hayal gücünü (de) kattığını saklamaya çalışmıyor.

Dickinson, hareketli bir tempoda ilerlemese de devam ettikçe sevdiğim bir dizi oldu. Bölümlerin ve sezonların kısa sürmesi, yönetmenliğin oyunculuklara verdiği destek işime yaradı. Emily, Austin, Lavinia göreceli daha fazla sevdiğim karakterler olurken iki sezona yayılan şekilde yer verdikleri konuk oyunculuklar/karakterler daha fazla beğenmemde etkiliydi.

19. yüzyılın içine kattıkları feminist bakış açısı ise bence sırıtmıyor. Dozunda ve iyi kullanıyorlar. Emily Dickinson’ın şiir çalışmalarını veya kendilerince kaleme aldıkları çıkış hikayelerini de güzel yediriyorlar. Hatta Apple TV+’ın işleri arasında kalburüstü kaldığını da söyleyebilirim. Ama temposu ve ‘tarzı’ nedeniyle kendisine uygun bulmayanlara neden diyemem.

Umarım bu ayarda devam eder diye umuyor ve ilgisini çekenlere iyi seyirler diyorum.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.