tv-the-lizzie-borden-chronicles02Son dönemde UnReal ve Devious Maids ile dikkat çeken kablolu kanal Lifetime’ın 8 bölümlük mini serisi The Lizzie Borden Chronicles‘ı yakından tanımaya ne dersiniz?16385638433_57c0a6631d_o

GİRİZGAH

The Lizzie Borden Chronicles; Lifetime’ın televizyon filmi olarak yayınladığı 2014 yapımı Lizzie Borden Took An Ax isimli filmin izleyiciler tarafından beğenilmesi üzerine dizi projesine dönüştürülmüş. Öncelikle belirtmeliyim ki ben söz konusu filmi izlemedim. Zaten filmi de bu tanıtımı yazmaya başladığım sırada öğrendim. Ama bu durum diziyi izlerken kesinlikle bir eksiklik falan yaratmıyor bunu da özellikle belirtmeliyim. Dizi, filmden bağımsız bir şekilde ilerliyor. ‘Filmi izlemeden diziye başlanır mı?’ algısı olmadan rahatlıkla başlayabilirsiniz diziye yani.

Gerilim/Drama/Korku kategorisindeki dizi, öncelikle 6 bölüm sipariş aldı. Daha sonra kanal tarafından 2. sezonun olmamasında ve dizinin mini seri olarak kalmasında karar kılınarak 2 bölümlük daha ek sipariş aldı ve düzgün bir finale bağlanarak 8 bölümde sona erdi.lizzieborden

KONU

1892 yılında babası ve üvey annesinin korkunç cinayetleri sonrasında tartışmalı bir şekilde beraat eden Lizzie Borden’ın bu olay sonrasında etrafında geçen olayları ve kişileri konu edinmektedir. Ebeveynlerinin ölümünün ardından Lizzie ve Emma Borden kız kardeşler, kendilerine kalan mirası almak üzere avukatın yanına gittiklerinde rahmetli babalarının William Almy isimli birine yüksek miktarda borçlu olduğunu ve Almy’nin Borden ailesinin bütün mal varlıkları üzerinde hak iddia ettiğini öğrenirler. Tabii ki mağdur olmak Lizzie’ye göre değildir ve Lizzie’nin sorunları halletmek için bildiği tek bir yol vardır!

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

cast_300x300_lizzie-borden_ricciLizzie Borden (Christina Ricci):

Son derece soğukkanlı bir katil. Babası ile üvey annesini öldürmüş ve bir şekilde beraat etmeyi başarmış. Her ne kadar suçsuz olduğu ispatlanıp beraat etmiş olsa da kasabadaki insanlar tarafından temkinli yaklaşılan biri. Ama bu durum, Lizzie’nin sanki hiçbir şey yaşanmamış gibi etrafta hanımefendi hanımefendi dolaşmasına engel değil. Lizzie’nin hayatta en çok değer verdiği şey ise ablası Emma. Karakteri Bel AmiAfter LifeSleepy Hollow gibi filmlerden tanıdığımız Christina Ricci canlandırıyor.

 

cast_300x300_lizzie-borden_cleaEmma Borden (Clea DuVall):

Lizzie’nin ablası. Ebeveynlerini kaybettiği için üzgün ama cinayetleri kız kardeşinin işlediğini düşünmüyor elbette. Daha önce hiç evlenmemiş, kendini Lizzie’yi koruyup kollayıp büyütmeye adamış biri. Son derece naif. Karakteri The Killing RoomThe FacultyThe Grudge gibi korku/gerilim filmlerinden ve Carnivale dizisinden hatırlayabileceğiniz Clea DuVall canlandırıyor. 

 

 

cast_300x300_lizzie-borden_coleCharlie Siringo (Cole Hauser):

Cinayetleri Lizzie Borden’ın işleyip işlemediğini araştıran bir özel dedektif. Zeki, hırslı, inatçı. Karakteri oyunculuk kariyerine 1992 yapımı yıldızlar topluluğu School Ties filmi ile start veren; Good Will HuntingPitch BlackTears of the Sun2 Fast 2 FuriousThe Break-UpOlympus Has Fallen gibi bir çok Hollywood filminde rol alan ünlü aktör Cole Hauser canlandırıyor.

 

 

Dizide ayrıca; Borden kızkardeşlerin üvey erkek kardeşi rolünde Andrew Howard‘un yanı sıra Jessy Schram, Jonathan Banks, Michelle Fairley gibi tanıdık simaları izlemek de mümkün.lizzie-borden-chronicles

YAZARIN NOTU

Her an herkesin ölebileceği The Lizzie Borden Chronicles dizisinde en sevdiğim şey müziklerdi benim. İlk bölümlerde daha iyi olmak üzere tüm sezon boyunca sahneler arası müzik geçişleri oldukça dikkat çekiciydi. En sevmediğim şey ise kıyafet seçimleriydi. O yıllarda ABD’de böyle mi giyiniliyordu gerçekten bilmiyorum ama özellikle kadın karakterler için seçilen kıyafetler birer zevksizlik abidesiydi bence. Boynu tamamen kapatan yakalar, omuzlardaki abartılı fırfırlar sinir bozucuydu gerçekten.

Kaliteli oyuncu kadrosu dizinin önemli artılarından biri olunca oyunculuklar da gayet başarılıydı tabii. Dizinin bazı bölümleri yer yer sıkıcı olsa da paket olarak başarılı bir yapım olduğunu söyleyebilirim The Lizzie Borden Chronicles’in. Sadece 8 bölümden oluşması da bir artı bence. Az ve öz bir şekilde, sakız gibi uzatıp cılkını çıkarmadan tamamlamışlar bu şekilde diziyi. Bu tarz bir mini dizi arayanlara iyi seyirler şimdiden.

Fragman

lbc_11_new