Doctor-Foster

BBC One’ın 2015 sonbaharında izleyici ile buluşan draması Doctor Foster‘ın tanıtımına hoş geldiniz.

KÜNYE

Türü: Drama, Psikolojik
Sezon – Bölüm Sayısı: 1 Sezon, 5 Bölüm
Durumu: 2. sezon onayı aldı.
Süre: 55-59 dk.
Mutfaktakiler: Mike BartlettRoanna BennGreg Brenman
Kanal: BBC One

Dr Foster

KONU

Dizimiz; Gemma Foster karakterini merkezine alarak ilerliyor. Gemma Foster, Parminster Tıp Merkezi’nde bir doktordur.(Çalıştığı tıp merkezinin ülkemizdeki Aile Sağlığı Merkezleri ile büyük ölçüde benzeştiğini söyleyebilirim.) Tom adında 12-13 yaşlarında bir oğlu ve eşi Simon ile mutlu bir evliliği var.

Gemma’nın işe yetişmek üzere aceleyle evden çıktığı bir gün eşinin atkısını takması ile hikayemiz başlar. İş yerine varınca, montunu ve atkıyı askı asarken atkının üzerinde orta uzunlukta sarı bir saç teli gözüne ilişir. Eşinin kendisini aldatıyor olabileceğinden kuşkulanır. Kafasını bu saç telinden uzaklaştırmaya çalışsa da başaramaz ve gördüğü her sarı saçlı kadından şüphe duymaya başlar. Peki kocası Gemma’yı gerçekten aldatıyor mu? Yoksa durum sadece hüsnü kuruntudan mı ibaret?

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Gemma And Simon

Gemma Foster & Simon Foster

Gemma Foster (Suranne Jones):

Dizinin baş kahramanı. Mesleğini seven ve hastaları tarafından sevilen bir doktor. Simon adında çok sevdiği bir eşi ve bir oğlu var. Zeki, gözlem yeteneği yüksek, sorgulayıcı, ikna kabiliyeti yüksek, mücadeleci, diğer insanların sorunlarına karşı ilgili, duygusal biri.

Simon Foster (Bertie Carvel):

Gemma’nın 14 yıllık eşi. Emlak geliştiriciliği yapıyor. Ülkemizde halk arasındaki tabirle yapsatçı. Oğlu Tom ile çok iyi anlaşıyor.

Anna & Neil

Anna & Neil

Anna ve Neil (Victoria Hamilton & Adam James):

Foster ailesinin karşı komşuları ve samimi arkadaşları. Neil, muhasebecilik yapıyor.

Ros

Ros

Ros (Thusitha Jayasundera):

Gemma’nın iş yerinden doktor arkadaşı. Simon ile de çok eski arkadaşlar.

tom

Tom Foster

Tom Foster (Tom Taylor):

Foster ailesinin tek çocuğu. Futbola ilgi duyuyor. Annesine oranla babası ile daha iyi anlaştığını söylemek mümkün.

carly

Carly

Carly (Clare-Hope Ashitey):

Gemma’nın hastalarından biri. İkili sonradan arkadaş oluyorlar.

becky

Becky

Becky (Martha Howe-Douglas):

Simon’un sekreteri. Eşinden yeni boşanmış. Tom ile aynı okula giden bir kızı var.

Jack

Jack

Jack (Robert Pugh):

Gemma’nın başkanı olduğu tıp merkezi tarafından doktorluktan uzaklaştırılmış biri. Alkol problemi var.

Parks Ailesi

Parks Ailesi – (Soldan Sağa) Andrew – Chris – Kate – Susie

Parks Ailesi(Andrew-Chris-Kate-Susie) (Charlie CunniffeNeil StukeJodie ComerSara Stewart):

Fosterların Simon’ın işi münasebetiyle tanıdıkları bir aile. Bir restoranları var. Andrew, Tom ile aynı okula gidiyor.

NEDEN İZLENMELİ?

İlk sezonu ile 8.2 milyon izleyici ortalaması tutturan, sezon finali ile 10.1 milyon kişiyi ekran başına çeken Doctor Foster, BBC One’ın 2015 yılı içerisinde en çok izlenen dizisi olmayı başardı.

Dizinin bu başarısı tabii ki tesadüf değil. Yazarın anlatım tarzı, yönetmenin bakış açısı ve oyuncu seçimlerindeki doğru tercihler dizinin bu seviye beğenilmesinde en önemli etkenler.

Gemma Foster karakterine hayat veren Suranne Jones harika bir oyunculuk sergiliyor. Gemma’nın yaşadığı duygu ve düşünce karmaşasını o kadar başarılı bir şekilde ekrana yansıtıyor ki biz izleyicilere de onu hayranlıkla izlemek düşüyor.

Suranne Jones dışındaki diğer oyuncular da görevlerini özenle ve başarılı bir şekilde yerine getirmiş, çoğu BBC dizisinde olduğu gibi.

Dizinin birkaç istisna dışında belirli bir anlatım tarzı var. Olayları Gemma’nın perspektifinden izleme fırsatı yakalıyoruz. İçinde Gemma’nın olmadığı sahne izlemiyoruz yani. The Affair tarafından da başarılı bir şekilde kullanılan bu anlatım tarzı, izleyicinin karakterle daha kolay bağ kurmasına olanak sağlıyor. Böylelikle hikayenin içine daha fazla girebilme imkanı yakalayan izleyici, hikayeyi daha çok sahipleniyor. Çok sevdiğim bu anlatım taktiğini oldukça başarılı bir şekilde kullandığını söyleyebilirim bu bağlamda Doctor Foster’ın.

Hikaye, ana yolda tatmin edici bir hızda ilerlerken; ara yollara da sapıp başka hikayelere de hafiften dokunmayı ihmal etmiyor. Bu ara yollardaki minik hikayeleri izlemek de ayrı bir keyif oluyor bana göre.

Reytingleri mükemmel, hakkında yapılan yorumlar çok iyi, 2. sezon onayı da mevcut, bir de 5 bölümcük zaten; çok düşünmeyin, ön yargınız varsa kırın ve bir an önce izlemeye başlayın derim ben!

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında ve şurada yapılan yorumlar mevcut.

Fragman için tıklayın.

Doctor-Foster-Sura_3450808b