* Yeni Ugly Bettymi buldum!Pek tabii ki ciddiyetle ve bağlılıkla izlediğimiz diziler vardır. Bu ara Game of Thrones ve The Borgias‘tır, The Killing‘dir (gerçi hepsi de sezona veda etti ama) vs. İster konusu, ister oyuncuları, ister atmosferi bakımından oldukça ağır toplardır kendileri. Bir de bunların yanısıra (sizi bilmem ama benim) ciddiyetle olmasa da keyifle takip ettiğimiz yapımlar vardır. Pek üzerinde düşünmenize, senaryosuna kafa patlatmanıza hiç mi hiç ihtiyaç yoktur. Popüler (ya da değil ama muhakkak) göze hitap eden yapımlardır kendileri. Drop Dead Diva da yeni dönem bu tarz dizilerden biri!

Bir zamanlar keyifle takip ettiğim Ugly Betty tazrı bir yapım Drop Dead Diva. Bütün olay, Ugly Betty‘nin kıyafettir, makyajdır, renkliliktir, şudur, budur ve sairesini moda binasından avukatlık bürosuna taşımanız! Bir de Ugly Betty’nin ana temasına tersten bakmanız gerek. Ne demek istediğim hemen aşağıda; Lafı çok uzatmadan ilk bölümden ispiyonla aydınlatalım

(eski) Deb ve (yeni) Jane
(eski) Deb ve (yeni) Jane

* Konu (özet)
Deb isimli aptal sarışın manken kızımız beyaz atlı erkek arkadaşıyla mutlu mesut yaşamaktadır. Aynı zamanda kilolarıyla başı dertte olan Jane isimli avukat hanım kızımız da halinden pek şikayetçi olmadan yaşamını sürdürmektedir. Fakat bu iki insanı tek bedende birleştiren bir olay gerçekleşir ki hadiseler ondan sonra cereyan ediyor. Trafik kazasında hayatını kaybeden manken kızımız Deb cennet-cehennem eşiğinde bir melek tarafından kontrol edilirken hayatı gözden geçirilir ve iyi insan mı, yoksa kötü insan mı olduğuna karar verilemez. Muhabbet devam ederken Deb yapmaması gereken bir şey yapar ve meleğin önündeki klavyede 10 düğmesine basar. Yani dünyaya (yaşama) izinsiz geri döner. Fakat nasıl?

Kozmik bebek bakıcısı Fred
Kozmik bebek bakıcısı Fred

Dünyada ise Deb trafik kazasında can çekişirken, avukat kızımız Jane de büroda bir kaza kurşununa kurban gider. Hastaneye kaldırılır ve orada sanki hiçbir şey olmamış gibi inanılmaz bir şekilde gözlerini açar. Çünkü Jane’in vücuduna Deb’in ruhu girmiştir.

Buradan Deb’in aslında cehenneme gönderildiğini anlayabiliriz, zira güzelliği ve zarifliğinden eser kalmamıştır! O artık obez Jane’in vücuduna hapsolmuştur. Yeni hayatına alışmaya çalışırken olanları eski arkadaşı Stacy‘ye anlata ve inandırabilir bir tek. Erkek arkadaşına ağzını bile açamaz. Zaten (kozmik şaka olsa gerek!) biraz sonra (eski) erkek arkadaşıyla aynı iş yerinde çalıştığını farkeder. Çatlak asistanı, gerçeği bilen manken kız arkadaşı, iş yerinde Jane’i (yani Deb’i) altetmeye çalışan iş arkadaşları vs. ile uğraşırken bir yandan da kendisine koruyucu melek (kendi tabiriyle “kozmik bebek bakıcısı“) tayin edilen Fred‘le de baş etmek zorundadır. Olaylar gelişir vs.

Anlayacağınız, konu farkıyla Ugly Betty’de olan herşeyi bu dizide de bulabilirsiniz!
* Oyuncu (kadro)
Dizi 12 haziran 2009‘da Lifetime‘da izleyiciyle buluştu. Josh Berman‘ın yaratıcılığı altında şu an 3. sezonunun başlarında. Başrolde (Jane) şirin hanım kızımız Brooke Elliott var. Listenin devamı şurada.* Tanıtım Videosu;

Keyifli seyirler…