Yeni Tıp Dizilerine Bakış

Yeni Tıp Dizilerine Bakış

Yılların tıp dizisi Acil Servis (e.r.) (NBC) 15. sezonuyla 2009 Mart’ında ekranlara veda edince, 2009-2010 sezonunda doğal olarak, tüm amerikan kanallarında alternatif tıp dizileri sıraya girdiler. Peki şu ana dek karşımıza ne gibi tıp dizileri çıktı? Hemen hemen hiçbirinin acil servis taklidi olmaması dikkatleri çeken bu diziler neye benziyor ve şimdilik akıbetleri ne durumda?

* Mental (Fox) – 2 Haziran 2009’da başladı. Her ne kadar tıp dizisi kategorisinde olsa da e.r. çağrıştırmaktan ziyade, “House‘un ana karakteri bir psikiyatr olsaydı ne olurdu?” içerikli, akıl hastalıkları üzerine kurulu bir diziydi. Fena değildi, chris vance başarılı bir oyunculuk çıkarıyordu. Ama yine de 2. sezon için sipariş alamayıp, iptal oldu.Tanıtım filmi şöyle bir şeydi.

* Nurse Jackie (Showtime) – 8 Haziran 2009’da başladı. Bu yıl moda olan, “tıp dünyasının hemşirelerin gözünden yansıtılması” akımından bir dizi. Ama aslında yarım saatlik tam bir kara mizah komedisi. Özellikle Edie Falco‘nun başarılı oyunculuğu ile ön plana çıkan (aktris bu rolüyle Altın Küre adayı oldu), kablolu kanallardan Showtime’ın iddialı dizisi, ikinci sezon siparişini kısa zamanda almakla kalmayıp, kış sezonuna kaydırıldı. 2. sezonu 22 Mart 2010’da başladı, başarıyla devam ediyor. Ülkemizde de Comedymax kanalında yayınlanıyor. Şuradan oyuncuların yorumlarıyla bezenmiş tanıtım filmine ve Şu videoda da 22dakika podcast ekibinin gözüyle diziye bakış atabilirsiniz.

* Hawthorne (TNT) – 16 Haziran 2009’da başladı. Hemşire akımında drama dalında başarılı bir yapım olan Hawthorne, geçen yazın eli yüzü düzgün dizilerindendi. Uzun zaman boyunca Will Smith’in eşi etiketiyle gündeme gelen, Matrix film serisi oyuncularından Jada Pinkett Smith, hemşire Christina Hawthorne rolüyle epey sağlam bir karakter çizdi geçen yaz boyunca. Vakalar, personel arasındaki gerilim/dayanışma, özel hayatlarda iniş çıkışlar derken bir tıp dizisi adına herşey tadındaydı bana göre. TNT de aynı fikirde olsa gerek ki dizi, bu yaz 2. sezonu ile ekranlarımıza geri dönecek.İlk sezon tanıtım filmi için şuraya bakabilirsiniz.

Trauma

Trauma

* Trauma (NBC) – 28 Eylül 2009’da başladı. Tıp dizisi deyince akla sürekli “hastane dizisi” gelenlere alternatif sunan bu ambulans ekibi dizisi gerçekten hiç beklenmeyen bir pencere açtı. Gerek başarılı oyunculuk, gerek yaratıcı aksiyon ve senaryo, gerek karakterlerin renkliliği derken 45 dakikanın nasıl geçtiğini anlayamadığınız, son zamanlarda bulmakta zorlandığımız iyi yeni dizilerden biriydi. Yüksek bir çizgide başlayıp, eğrisi yukarı doğru giden bir diziydi. Ne yazık ki NBC’nin başarısız yayın politikasında heba oldu (önce iptal edip, sonra uzatıp, daha sonra kısaltıp, yayın saatinde de uygun bir aralığa koymayıp ziyan etti. ABC’nin dizisi olsaydı, üvey evlat muamelesi görmeyip başarılı bir reklam kampanyası sayesinde şimdi dillere destan olmuştu.)İptal olsa bile bu diziyi izleyin derim. Dilerseniz buradan tanıtım filmine, 22dakika podcast ekibinin gözünden neye benzediğini izlemek için de buraya bakabilirsiniz.

* Three Rivers (CBS) – 4 Ekim 2009’da başladı. İddialı oyuncu ekibine rağmen çok kötü başladı. Konu (organ bağışı) güzeldi, ama senaryo ve işleniş başarısızdı. İlerledikçe iyiye gitmedi ve tahmin edildiği gibi 13 bölümü yayınlanıp iptal olmuş diziler rafına kalktı. Dizinin ilk bölümünden sonra 22dakika podcast ekibi şuradaki videonun 3:20 dakikasından sonra gerekli yorumları yapmışlardı. Yine de bir tanıtım filmi isteyenler şuraya uğrayabilir.

* Mercy (NBC) – 23 Ekim 2009’da başladı. Yine hemşire akımından bir dizi. Ancak az hastane, çok özel hayat şeklindeki yaklaşımı ile genel olarak “pembe dizi” (soap opera) tadından kopamıyor. Yine de bu tarzın meraklısı olsa gerek ki kısa zamanda 22 bölüme uzatıldı. An itibariyle bunların 18’i yayınlandı. 2. sezon ile ilgili henüz bir gelişme yok.şuradaki videonun 5:20 dakikasından sonra 22dakika podcast ekibinin, dizinin ilk bölümünden sonra yaptığı yorumları izleyebilirsiniz.Tanıtım filmi de şurada.

Miami Medical

Miami Medical

* Miami Medical (CBS) – 2 Nisan 2010’da başladı. Richard Coyle oynayacak diye aylarla heyecan yaptığım dizinin ilk bölümü geçen hafta yayınlandı. Dizi, Three Rivers kadar başarısız bir giriş yapmamış olsa da aktörün, deneme bölümünden sonra kadrodan çıkarıldığını ilk bölümün tamamını izleyene kadar farketmemek benim gözümde dizi adına bir talihsizlik oldu. Bu anlaşmazlığı bir kenara bırakıp bakınca, dizinini ilk bölümü fazla bruckheimer‘dı. abartılı aksiyon sahneleri, baskın karakter olmayan eşit ve fakat orijinal olmayan karakterlerden oluşmuş bir ekip… Fazla tahmin edilebilir formüller vardı. CSI Miami havası hakimdi.Bir de dizinin bu ilk bölümünde beni rahatsız eden “biz öyle bi dizi yaptık ki e.r. halt etmiş” havası vardı. Hatta bir sahnede “burası acil servis değil, travma servisi. milletin burnunu silmiyoruz burada” şeklinde bir ifade geçti ki ne kadar da gereksizdi. yine de fırsat verilirse (saniyesinde iptal olmazsa) ilerleyen bölümlerde toparlayabilecek bir dizi olduğu düşüncesindeyim.Tanıtım filmini şuradan izleyebilirsiniz. Şurada da ilk bölümle ilgili, başarılı bulduğum bir eleştiri yazısı var.