group-copyÇizgi romanlar ile ilgili dizi ve filmlerin alıp başını gittiği şu dönemde, kaliteli veya kalitesiz bir sürü çizgi roman işi çıkıyor. Marvel sinema ve dizi evrenini birleştirerek harika bir iş yapmış olsa da animasyon evreni için aynısını söyleyemeyeceğim. Zira günümüzde yayınlanan Avengers Assamble, Ultimate Spiderman ve Hulk and Agents of S.M.A.S.H. oldukça kötü yazılmış, çizilmiş, uyduruk ve yaş kitlesini düşürmüş yapımlar. Hal böyle olunca tüm bu animasyonlardan 1-2 sene önce yayınlanmış bu altın madeni animasyon diziyi tanıtmam gerekiyor. Bana göre 90’larda izlediğimiz Spiderman animasyonundan beri yapılan en sağlam iş olmuş.

Yayın Tarihi:  2010-2012

Bölüm Sayısı: 52

Konusu: Dünya çapındaki tüm SHIELD hapishanelerinden 75 kötü adam gizemli bir şekilde aynı anda kaçarlar ve dünya hiç olmadığı kadar büyük tehdit altına girer. Etrafta bu kadar kötü dolaşırken Dünya’nın en kudretli kahramanları da onları durdurmak için bir araya gelecektir.

KARAKTERLER

Dizide karakter bolluğu çok olduğu için şöyle kısa kısa kimler varmış görelim:

1

Iron Man – Captain America – Hulk – Hawkeye

2

War Machine – Mockingbird – Spiderman – Wolverine

Kahraman kadrosunun çok geniş olduğunu söylemem gerek. Bu animasyonu izledikten sonra Marvel’daki karakterlerin %80’nini tanıyacağınızı düşünüyorum. Film evreninden tanıdıklarınızı izlemek ayrı bir zevk, önümüzdeki senelerde gelecek olan kahramanları tanımak ayrı bir zevk. Hiç adını duymadığınız kişilerle tanışmak da başka bir artısı.

3

Black Widow – Maria Hill – Black Panther – Antman

4

Kaptan Marvel – Luke Cage – Iron Fıst – Wasp – Vision

Tabii ki Marvel’daki büyüklü küçüklü kötü adamları tanımak da ayrı güzel. Bütün 75 kötü adamı buraya koymayacağım elbette ama bazıları şunlar: (Thor kötü adam değil, sadece 3 Asgardlı güzel dursun diye koydum. :) )

5

Kang – Baron Zemo – Yellowjacket – Winter Soldier

6

Loki – Thor – Ultron – Enchantress

Dizinin ilerledikçe açıldığını söylemem gerek. Marvel evrenini az çok biliyorsanız, “Bu nasıl Nick Fury?”,”Bu nasıl SHIELD?”,”Bu nasıl Hulk?” gibi soruları sorabilirsiniz. Çünkü olayları en baştan anlatmaya başlıyorlar. Avengers Assamble’daki gibi “Zaten tanıyorsunuz bunları, haydi aksiyona girelim!” yapmıyorlar. Bu yüzden dizinin kendini toparlaması 9-10 bölümü buluyor. Bol bol sürprizlere hazır olun.

Şimdi izleme sırası ile ilgili ufak bir not yazmak istiyorum:

Kronolojik olarak izlemek için ilk önce 3-4-5-6-7. bölümleri, sonra 1. ve 2. bölümleri izleyin. Sonra da 8’den devam edin. Böylece olaylar daha mantıklı gelecektir. Kimse önce olayların sonunu, sonra da başını görmek istemez. Ayrıca bu bahsettiğim bölümler karakterleri tanımak açısından çok önemli bölümler. “Ben filmini izledim, tanımama gerek yok.” dememenizi ve atlamamanızı rica ediyorum. Zira animasyonda olayların gidişatı daha farklı.

Hepinize keyifli seyirler diliyorum.