Ursula K. Le Guin’in fantastik kitap serisi Earthsea’nin TV uyarlaması için çalışmalar başladı. A24 stüdyosundan ve FOX’tan çıkacak, mutfakta Oscar adayı yapımcı Jennifer Fox (Nightcrawler, Michael Clayton) bulunacak. Önümüzdeki süreçte kanallar ya da dijital platformlar için pazarlanacak.

Geçen yıl kaybettiğimiz Ursula K. Le Guin, film hakları için FOX’la anlaşma sağlamış. FOX da şimdi küçük ekrana getirmeye karar vermiş. Açıklamaları şöyle:

Ursula büyük hayran kitlesiyle ve hemen hemen her dile çevrilen eserleriyle bir efsane. Bu türün Tolkien’den sonraki en önemli temsilcisi ve ölmeden önce bu kıymetli eserini bizim ellerimize emanet etmeyi kabul etti. Bu yüzden Amerikan kültürüne ikonik bir parça yaratma fırsatının yanında bu proje bizim için kutsal bir görev ve önceliğimiz.

Oğlu Theo Downes-Le Guin de ekibe, annesinin fikirleriyle uyuşacak bir uyarlama yapacakları konusunda güveniyormuş.

İlk kitabı A Wizard of Earthsea 1968’de çıkan seri, üçleme iken iki devam kitabı ve kısa öykülerden oluşan Tales from Earthsea ile altı kitaba tamamlanmıştı. Ülkemizde Yerdeniz Büyücüsü, Atuan Mezarları, En Uzak Sahil, Tehanu, Yerdeniz Öyküleri ve Öteki Rüzgar isimleriyle Metis Yayınları tarafından yayınlanıyor.

2004’te ilk kitap, SyFy’da (o zamanki ismiyle Sci Fi’da) mini dizi olarak uyarlanmıştı. 2006’da ise Tales from Earthsea (Yerdeniz Öyküleri) animasyon filmi gelmişti.

Kaynak