Netflix, 2019’un son gününde bizi yeni bir diziyle buluşturdu: El Vecino

İspanya yapımı dizi, aynı isimli çizgi roman serisinden uyarlanıyor. Raúl Navarro, Miguel Esteban ve Astiberri Ediciones, dizinin senarist üçlüsü konumunda. Sara Antuña, Carlos de Pando, Eneko Gutiérrez ve Nahikari Ipiña ise yapımcı koltuğunda oturan isimler.

El Vecino (The Neighbor), bir süper kahraman komedisi. Bölüm süreleri 24-33 dakika arasında değişen dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşmakta. 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.

KONU

İspanya’nın başkenti Madrid’de sıradan bir mahallede bulunan eski bir apartmanda yaşayan bir grup insanı merkezine alıyor dizimiz. Sıradan hayatları değişmek üzere olan bir grup komşu.

İpe sapa gelmez ve gerzek bir adam olan Javier’in başına sevgilisini şehir dışına tatile çıkardığı bir gün fantastik bir olay geliyor. Tam diplerine bir uzaylı düşüyor ve söz konusu uzaylı ölmek üzereyken özel güç veren haplarını, kostümünü ve içeriğini net olarak açıklamadığı muhafızlık görevini Javier’e teslim ediyor. Bakalım daha kendisine, işine ve ilişkisine bile sahip çıkamayan Javier, bundan sonraki süreçte yeni kazandığı güce ve göreve nasıl sahip çıkacak?

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Javier/Titan=

Konu bölümünde kendisinden bahsettiğimiz Javier, mahalledeki küçük bir kafede çalışıyor. Sürekli olarak işten kaytarmaya çalışmak gibi bir huyu olan Javier, bunun dışında t-shirt tasarlama işiyle uğraşıyor ama onda da başarılı olduğu söylenemez. Aynı zamanda komşusu olan kız arkadaşı Lola ile olan ilişkisi de hiç yolunda gitmiyor ayrıca. O Lola’yı seviyor ve birlikte olmak istiyor ama karşı tarafta aynı seviyede bir reaksiyon mevcut değil. Hayatında böyle bir kaotik ortam varken kucağına düşen özel güçleri anlamlandırmaya çalışan Javier, bundan sonraki süreçte bir süper kahraman olup olmayacağına da karar vermek zorunda kalacak.

Karaktere Quim Gutiérrez hayat veriyor.

=Lola=

Javier’ın kız arkadaşı. Javier kadar olmasa da o da aklı başında biri sayılmaz. Instagram’dan yirmi küsur takipçisiyle paylaştığı bildirilerle habercilik yaptığını zannediyor. İpe sapa gelmez paylaşımlar yapmaya devam ederken şans birden yüzüne gülüveriyor ve onun da hayatı değişmeye başlıyor.

Karakteri Tengo ganas de ti ve Al final del túnel gibi sinema filmlerinden anımsanabilecek Clara Lago canlandırıyor.

=Jose=

Madrid’e ve apartmana yeni taşınan, hafiften asosyal bir adam. Javier’in süper güçlerini elde ettiği gün bu sırrını ilk paylaştığı kişi kendisi. Tek istediği şey verimli bir şekilde ders çalışmak ve bir süre sonra gireceği kendisi için çok önemli bir sınava hazırlanmak olan Jose, kendini Javier’i aydınlatırken ve ona yön verirken buluyor.

Karakteri Adrián Pino canlandırıyor.

=Julia=

Apartmanda yaşayan kişilerden biri. Lola’nın yakın arkadaşı, Jose’nin müstakbel ev arkadaşı. Mahallede küçük bir dükkanı var. Özgür ruhlu, deli dolu, başına buyruk bir tip. Şu sıralar iyilerin dostu, kötülerin düşmanı olmaya çalışıyor yaptığı minik dokunuşlarla kendi çapında.

Karaktere Catalina Sopelana hayat veriyor.

=Rober=

Lola tesadüfen patlak veren bir habere kaynak olunca onunla birlikte söz konusu habere konu olan olayı araştırmaya başlıyor. Geçmişte ‘Fuck Daddy’ ismiyle bir müzik klibi çekmişliği bulunuyor.

Karakteri Sergio Momo canlandırıyor.

Yukarıda saydığımız beşliye ek olarak apartmanda yaşayan küçük çaplı bir uyuşturucu satıcısı olan Camello rolünde Denis Gómez‘i, Javier’in kafedeki patronu Adolfo rolünde Aníbal Gómez‘i, apartmanda yaşayan kişilerden biri olan ve Julia’nın yeni girişiminde ortağı olacak olan Marcelo rolünde ise Nacho Marraco‘yu izliyoruz.

YAZARIN NOTU

Dizinin henüz ilk 4 bölümünü izlemiş durumdayım. Pek beğeneceğimi düşünmediğim bir diziydi aslında ama beklediğimden daha izlenesi bir dizi buldum karşımda. Hikayeden ziyade karakterlerin iyi çizildiğini düşünüyorum. Kahkaha attıran bir atmosferi yok ama eğlenerek izlediğimi söyleyebilirim. Bölüm sürelerinin kısa oluşu da bir avantaj elbette.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şu an için bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN