Büyük bir avukatlık şirketinde, yöneticilerin de sevdiği genç avukat Eli Stone’un başına birden bire garip olaylar gelmeye başlıyor. Garip olaylardan kastım, ortalık yerde birden bire George Michael’in görünmesinden tutun, camdan içeri giren uçağa kadar. Tabii bunların hiç biri gerçek değil, hepsi eli’ın kafasında oluşan görüntüler. bir yerden tanıdık mı geldi? aslında durum pek sandığımız gibi değil.

Bu dizi ilk başladığında Ally McBeal’in erkek versiyonu diye seyrediyordum. Bol halisünasyon, garip durum, genellikle garip davalar vs. Ama dizi ilk bölümün sonlarına doğru şekil değiştiriyor. Bu halisünasyonların ally mcbeal veya scrubs tarzı “hayallere dalmak” değil de başka kaynaklı olduğu ortaya çıkıyor, tabii hangisine inanırsanız. Halüsinasyonun ilk ve bilimsel açıklaması eli’ın beyninde oluşan anevrizmayken diğeri ve ilahi olanıysa peygamberlik alameti. Eli’ın peygamber olduğuna tek inanan da bu konuyu ortaya atan çakma çinli arkadaşı ve akapunkturcusu Dr. Chen. Akapunkturu özellikle söylüyorum çünkü dizide bazı görüntülerinin devamını getirebilmek için bol bol iğnelerden yardım alıyor eli.

Anevrizma/peygamberlikten evvel acımasız bir avukat olan eli görüntülerden sonra (hayaller demek istemedim, küçümsemiş gibi oluyor yaşadıklarını) değişip insanlığın yararına işler yapmaya başlayan, babasının da aslında kendisi gibi olduğunu farkedip ailesine bakışı değişen, bir yandan da her an ölme tehlikesi olduğu için günü gününe yaşamaya çalışan bir adam oluyor.

Bölümler yeni bir görüntü, akabinde kiminle ve neyle olduğunu bulması, daha sonra da o davayı alıp, çözüme ulaştırması şeklinde ilerliyor. Başrol karakterini niyeyse ilk gördüğümden beri sevmiş durumdayım, kimmiş neymiş bu Jonny Lee Miller diye bakarken trainspotting’deki sick boy olduğunu görüp çok etkilendim, zira kendisi kusursuz bir amerikan aksanıyla konuşuyor. kız arkadaşı rolündeki Natasha Henstride (ben bu kızı pek yakıştıramıyorum eli’a) dışındaki her karakter birbirinden eğlenceli. Kız arkadaşının babası ve şirketin yöneticilerinden birini pek sevgili Victor Garber (alias’ın müthiş jack bristow’u), eli’ın asistanını Loretta Devine (grey’s anatomy, boston legal), inanç adamı akapunkturcusunu James Saito, yarışmacı iş arkadaşını Sam Jaeger, ilim adamı abisini Matt Latsher, son olarak da aldığı davalarda kendisine yardımcı olan ve eli’ın değişip değişmediğini, bunun amacının ne olduğunu kendisine bol bol sorgulatan çömez avukat rolünü de Julie Gonzalo (veronica mars) oynuyor.

Dizinin bir numaralı misafir oyuncusu ve onur konuğu da george michael; neredeyse her şey onun sayesinde başlıyor. Hatta dizinin bütün bölüm isimleri bir george michael şarkısının adı.

Diziyi izledikçe yan karakterlerin de geliştiğini ve dizinin eğlenceli unsurlarının başına geçtiğini göreceksiniz. eli’ın şaşkın tavukluktan çıkıp gördükleriyle bir şeyler başarması ve genel olarak onun da karakter anlatımındaki açılımlar sayesinde, her bölümü izlemeseniz de bir şeyler anlayabileceğiniz meslek dizilerinden biri olmaktan paçayı kurtarıyor. Ayrıca 13 bölümün dördünde george michael’ın bizzat kendisi var, daha ne istersiniz?Sezon ortasında 13 bölüm olarak abc kanalında gösterilen eli stone, 2. sezonu garantilemiş durumda. Sonbaharda sezon başladığında Salı günleri gösterilecek. Eylül gelmeden, koşun izleyin derim.not: anevrizma atardamar genişlemesi, baloncuk olması, patlaması demek.