Türkçe’ye Damızlık Kızın Öyküsü olarak çevrilen kitabın konusu: “Bir terör saldırısı sonucunda Amerika başkanı ve kongre üyelerinin çoğu ölmüş ve radikal bir grup duruma ivedilikle el koymuştur. Yeni adı Gilead Cumhuriyeti olan, koyu Hristiyanlık, teokrasi ve askeri diktatörlüğün ilk icraatlarından biri de kadınların haklarını ellerinden almak ve toplumu muhafazakar Hristiyanlık inançlarına göre yeniden dizayn etmek olmuştur. Bu dizaynın içinde kadınların okumak, herhangi bir mülk sahibi olmak gibi ayrıcalıkları yoktur. Nükleer sızıntılar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar neticesinde doğurganlık önemli ölçüde azalmış ve sağlıklı kadınlar neslin tükenmemesi için hapsedilmeye başlanmıştır. Standart hapis süreci yerine o kadınların hakları gasp edilmiş; alacakları nefes, yiyecekleri ekmek bile sınıflandırılmış ve adları ellerinden alınmıştır.”

Damızlık Kızın Öyküsü de o kadınlardan biri olan Offred’i anlatıyor. Offred, evli ve kızı olan, durumun vahametini fark edince kocasıyla Kanada’ya kaçmaya çalışan ama başarılı olamayıp, hem kocasını kaybedip hem kızı elinden alınmış ve doğurganlığı nedeniyle yüksek rütbeli komutanlara çocuk doğurması için verilen bir kadındır. İşte Elisabeth Moss, dizide bu Offred karakterini canlandıracak.

Roman 1990 yılında, Natasha Richardson (Offred), Faye DunawayRobert Duvall ve Aidan Quinn gibi isimler ile sinemaya da uyarlanmıştı.

10 bölümlük diziyi 2017’de izleyebileceğiz.

Kaynak

Kaynak 2