Extras, 2005 yılında BBC’de yayına başlayıp 2 sezon yayınlanan ve BAFTA, Emmy, Golden Globe gibi birçok ödül almış başarılı bir yapım. Dizi ismini, film setlerinde figüran rollerde görev alan “ekstra”lardan alıyor.
Dizinin ana karakteri Andy Millman, ekstralarda rol alarak geçimini sağlayan ama ilerde gerçek bir aktör olacağına dair umudunu hiç kaybetmeyen eğlenceli bir karakter. Ana karakterimiz, en iyi arkadaşı Maggie Jacobs (Ashley Jensen) ile gerçek bir rol alma hayali ile setlerde gezinirken, her seferinde çıkan aksilikler ve yanlış anlaşılmalar karakterlerimizi çok zor durumda bırakıyor.

Ashley Jensen

Ashley Jensen

Ricky Gervais

Ricky Gervais

Andy’nin yeteneksiz menajeri Darren (Stephen Merchant) ile yaşadıkları ise cabası. Andy Millman karakterini, dizinin yönetmeni ve yazarı Ricky Gervais canlandırıyor. Ricky Gervais’i daha önce yönetmenliğini yaptığı “The Office(UK)” dizisinden tanıyoruz. Dizinin renkli bir başka yönü ise her bölüm konuk oyuncu olarak katılan gerçek oyuncu ve yapımcılar. Her bölümde tanıdığımız oyuncuların bilinmeyen yönleri ve ekstralara nasıl davrandıklari tatlı bir dille anlatılıyor.
Dizide yayınlandığı iki sezon boyunca Sir Ian Mckellen, Chris Martin, Orlando Bloom, Ben Stiller, Kate Winslet, Samuel L. Jackson, Daniel Radcliffe ve David Bowie gibi birçok ünlü, konuk oyuncu olarak rol aldı. Ünlü oyuncuları hiç görmediğimiz bir şekilde kendilerini oynarken görmek çok büyük bir zevk katıyor diziye. Görünüşünü kompleks yapmış bir Orlando Bloom, Oskar almak için her yolu deneyen bir Kate Winslet, Harry Potter imajından sıyrılıp büyüdüğünü herkese ispatlamaya çalışan bir Daniel Radcliffe görüyoruz. Yüzüklerin Efendisi’ndeki Büyücü Gandalf ve X-Men üçlemesindeki Magneto gibi büyük rollerde gördüğümüz Ian McKellen’i ise gay aşıkları anlatan bir oyunun yönetmenliğini yaparken izliyoruz. Bu büyük oyuncuları bu rollerde oynamak icin ikna etmek zor olmus olsa gerek; ama emin olduğum bir şey var ki izlerken çok zevk alacaksınız.

Sonuç olarak Extras, ingiliz aksanı sevenlerin daha çok ilgisini çekeceğini düşündüğüm eğlenceli bir BBC dizisi.