Falling Skies (poster)

Falling Skies (poster)

Dünya, uzaylılar tarafından işgal altında! Serüvene başladığımız nokta ise her zamanki gibi yine Amerika . Post Apokaliptik konulu dizilerin belli başlı özelliklerini bünyesine farklılık yapmadan katan Falling Skies ekranlara merhaba dedi bile. Kaç zamandır haberi dönüp duran bu Steven Spielberg katkılı TNT‘de yayınlanan dizi, ilk bölüm itibariyle ne hayal kırıklığı yarattı, ne de şaşırtıp kendine hayran bıraktı. Game of Thrones ve The Killing‘in (tamamen başka formattalar bu diziler gerçi ama yine de) sezona veda ettikleri bu “yaza merhaba dönemi“nde şikayet etmeden takipçisi olmamıza adaydır Falling Skies.

Konusu bilmem kaç kez çiğnenmiş, artık tadı, tuzu kalmayan bir olay; Uzaylı istilası! Fakat, işleniş şekli bir televizyon yapımı olarak güzel olduğu için izlettiriyor kendini. Efektler çok abartılmamış, (pek beğenmesem de) göze batmıyor çok. Dizi, aslında biraz da geçen sonbaharda bizleri zombi istilasına maruz bırakan The Walking Dead‘in “uzaylı” versiyonu. Geçen yıl sonunda The Walking Dead’de zombilerle uğraşıyorduk ve sayımız azdı, bu sene Falling Skies’ta biraz kalabalığız ve uzaylılarla baş etmeye çalışıyoruz. Fakat 2 bölümlük prömiyerden (şimdilik) görünen; The Walking Dead’den bir kaç adım geride Falling Skies.

Tom (Noah Wyle)

Tom (Noah Wyle)

Bu tarz dizilerin kaçınılmaz özellikleri; insanların birlik olmak yerine birine düşmesi, dünyayı değiştiren “olay“dan kaçmak, saklanmak ve mümkün olduğunca onunla savaşmak, ki Falling Skies da bunların hepsini kullanmakta kendi bünyesinde. Elbette bir televizyon dizisi olduğundan, bu olayların yanı sıra dramın ağır bastığı nokta “aile” faktörü de ön planda.

John (Colin Cunningham)

John (Colin Cunningham)

ilk bölüme dair ispiyon içerir
ÖZET;_____
Kahramanımız Tom iki oğluyla, uzaylılardan kaçan toplulukla birlikte hayatta kalmak için mücadele etmektedir. Bir yandan yiyecek depolayıp, şurada burada kamp yaparak, durmadan yerlerini değiştirerek yolculuk yapmakta; diğer yandan da uzaylılarla savaşmaktadırlar. Diğer oğlu Ben uzaylılar tarafından esir alınmıştır. Onu kurtarmak için kolları sıvamaya karar verir Tom; fakat ekibin lideri, başta buna pek yanaşmaz. Bir kaç adamıyla birlikte bir başka gruba esir düşen Tom, onlardan bir şekilde kurtulur. Olaylar gelişir vs.

Cast

Oyuncu kadrosu

OYUNCULAR;
___________
Tom karakterini Noah Wyle (kendisine ER‘dan aşinayız) canlandırıyor ki kendisi bu karaktere cuk oturmuş gibime geliyor. Grubun doktorluğunu üstlenen hanım kızımız ise oyuncu Moon Bloodgood. Tom’un oğlanlardan esas olanın rolünde Drew Roy var. Kadroda Colin Cunningham da var ki kendisini bir çok diziden tanıyoruz. Listenin devamı şurada.TANITIM ViDEOSU;______________

Sonuç olarak fena değil, dediğim gibi yaz döneminde izlenebilir. Keyifli seyirler..