* Biraz Dexter ve United States of Tara Karışımı Bir Dizi.
Shattered (tabiri caizse Paramparça) Kanada yapımı başarılı bir dizi. Californication‘un 2. sezonunda boy göstermiş olan Callum Keith Rennie, Shattered‘ın baş rolünde arz-ı endam ediyor ki kendisi bir zamanlar Battlestar Galactica‘da da varlığını sergilemişti ve şimdilerin iddialı yapımlarından The Killing‘de de görünüyor arada bir.
Dizinin konusu oldukça ilginç ve ilgi çekici, zira kahramanımız Ben Sullivan (Callum Keith Rennie) herkesten gizlemeye mahkum olduğu bir hastalığa sahip polistir. Çoklu Kişilik Bozukluğu diye bilinen (did – dissociative identity disorder United States of Tara‘dan bu hastalığa aşinayız) hastalıktan muzdarip dedektifimiz işini kaybetmemek için bu hastalığı gizlemektedir. Fakat, gündelik iş hayatında cereyan eden ve hiç de hoş olmayan hadiseler onu köşeye sıkıştırmaya başlamıştır.

Camille Sullivan ve Callum Keith Rennie

Camille Sullivan ve Callum Keith Rennie

İlk bölümden yola çıkarak biraz ispiyonla daha da aydınlatıcı olalım;
ispiyon vardır
Ben Sullivan‘a yeni ortak atanan Amy Lynch (Camille Sullivan) içine kapanık bir polistir. İşe henüz başladığı ilk gününde, Ben’le beraber görevde oldukları yerde, Ben’in hastalığının zuhur etmesinden mütevellit, silahsız bir adamın ölümünden sorumlu olur Amy. Ben’in gidip gelen bilinci ve birbirini tutmayan farklı davranışlarına anlam veremeyen Amy, hadisenin farkına varamaz. Ben‘in farklı karakteri (alteri) Sam‘in teşebbüsüyle Amy’nin adamı öldürmesi olayını örtbas etmek Ben‘in kendisine düşer. Anlayacağınız, bilincini kaybettiği yerde devreye giren Sam ortalığı karıştırırken, Amy’nin olayları Ben’e aktarmasıyla ortalığı toplayan yine Ben olur. Uzun zamandır sesi çıkmayan hastalığının tekrar başlamasıyla Ben’in karısı da kendini kötü hissetmeye başlar. Olaylar gelişir vs.
Dizinin tanıdık oyuncu kadrosu şurada.

Şimdilik ortada 13 bölümü mevcut olan dizinin Showcase‘de ilk 10 bölümü yayınlanmış, kalan 3 bölümü tekrarları bir kaç kanal gezmede iken yeniden Showcase’de gösterilmiş, ki bir ara NBC tarafından hakları satın alınmış sanırım. Dizinin akıbeti nedir, ne olacaktır bir fikrim yok. Fakat hali hazırda elimizde 13 var ki izlemeye değer.

Tanıtım Videosu;

Keyifli Seyirler!