Apple’ın Isaac Asimov’un Vakıf (Foundation) üçlemesini uyarlamaya giriştiğinin haberini 2018’in Nisan ayında almıştık. Merakla beklenen bilim kurgu uyarlaması Foundation için kamera arkası/tanıtım fragmanının yayınlamasının üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçmişti. Lee PaceJared HarrisLou LlobellLeah HarveyLaura BirnTerrence MannCassian Bilton gibi isimleri kadrosunda bulunduran dizinin 24 Eylül’de başlayacağı bugün yayınlanan tanıtım fragmanı ile açıklandı.

Isaac Asimov’un klasik serisine dayanan Vakıf romanları, temel olarak insan ırkının geçmişini, bugününü ve gelecekteki tarihini koruyan devasa bir kütüphane olan Vakfın bin yıllık ve galaksiyi kapsayan hikayesini anlatıyor. Dizi ayrıca matematik yoluyla gelecekteki olayları tahmin etmenin bir yolu olan “psikotarih”i geliştiren Dr. Hari Seldon’un (Jared Harris) hikayesini de anlatıyor.

İnsanlar, galaksinin her tarafına dağılmış gezegenlerde Galaktik İmparatorluğun kuralları altında yaşamaktadırlar. Binlerce yıldır gezegenler bu kadim medeniyetçe yönetilmektedir. Galaktik İmparatorluğun altın çağıdır.  Hikayenin kahramanı, psikotarih biliminin öncüsü Hari Seldon, geleceği okuma ve geleceği görme yeteneklerine sahip biri olarak yakın bir zaman imparatorluğun çökeceğini öngörmektedir. Tahminlerine göre galaktik savaş kaçınılmazdır. İkinci bir imparatorluk kurulana kadar yaklaşık 30.000 yıllık bir Karanlık Çağ’ın geçeceğini öngörmektedir. Seldon, gerekli düzenlemeler yapıldığı takdirde ise imparatorluk olmadan geçecek dönemin 1000 yıllık bir süreci kapsayacak kadar azaltılabileceğini de hesaplar.

Seldon, iki vakıf birden kurar.  Biri galaksi’nin bir ucunda kurulmuş, yetenekli sanatkar ve mühendisler tarafından imparatorluğun sahip olduğu binlerce yıllık bilgiyi korumakla ve geliştirmekle yükümlüydü; diğerinin ise ne yeri ne de amacı biliniyordu. Birinci Vakıf sakinleri, Seldon’ın onlar için tahminlerinin de ötesinde bir rol biçtiğini anlayacaktı.

.