Youtube‘da Amerikan dizileriyle ilgili bir kanal olduğunu biliyor musunuz? Aman hemen heyecanlanmayın. Öyle, dizileri baştan sona izleyebildiğimiz bir kanal değil. Dizilerle ilgili çıkan fragmanlar, kamera arkaları gibi kısa videoların paylaşıldığı bir kanal bu. spoilertv.com ile spoilersguide.com sitelerinin ortak yayını olan “Television Promos” başlıklı ortama, şu adresten ulaşabilirsiniz. Buraya gelen yeni video olduğunda haberdar olabilmek için abone de olabilirsiniz.
Amerikan dizilerinin sezon ya da bölümleri ile ilgili bu videoların daha önce şu yazıda ele aldığımız çeşitlerini, ingilizce isimleri ve karşılıkları ile hatırlayarak işinizi biraz kolaylaştıralım.

  • “Trailer” ya da “Promo” : Fragman, tanıtım filmi. Genellikle bölüm tanıtımları için promo, sezon tanıtımları için trailer kullanılıyor ama belli de olmuyor. :)
  • Sneak peek : Diziden n dakikalık bir sahne
  • Behing the scenes : Kamera arkası görüntüler, röportajlar
  • Teaser : Genellikle dizide kullanılan/kullanılacak bir görüntü içermeyen, ama diziyle ilgili iştahınızı kabartıcı video (Dexter ve American Horror Story bunu sezon öncesi çok yapmalarıyla ünlendi artık.)