Alışılagelmiş avukatlık dizilerinin pek de dışında kalmayan ama izlerken sizi eğlendirip içine çekebilen Franklin & Bash‘in tanıtımını yapmak istedim.Bir komedi ve suç dizisi olan, TNT kanalında 2011 yazında yayınlanan dizimizin 1. sezonu 10 bölüm sürdü.İkinci sezon onayını almış olan Franklin & Bash için TNT kanalının başkan yardımcısı Michael Wright, onay kararlarını duyururken dizinin gayet iyi bir başlangıç yaptığını ve ikinci sezon için şimdiden sabırsızlandığını belirtmişti. Gerçekten de iyi bir oran yakalayan dizimiz, tekrarlarla birlikte bölüm başına 3,9 milyona ulaşan seyirci ortalamasıyla TNT kanalının en iyi beş yeni yaz dizisinden biri olmayı başarmıştı

Dizimizin konusuna geçersek…Daha ilk bölümden, kural tanımayan, kendilerine has tarzlarını Jared Franklin’nin “Kanunlar beyaz adamlar tarafından yapıldı; bizim işimiz kanunlara uymak değil, kanunları yapmak” sözleriyle anlamak mümkün .

Kendi hukuk büroları olan kahramanlarımız Jared Franklin ve Peter Bash, önemli bir davayı kazanınca Los Angeles’ın en önemli hukuk şirketlerinden Infeld Daniels’ta işe giriyorlar. Sonrasında, bu hukuk devi firmada kuralların eskisi gibi olmayacağını tahmin edersiniz.Franklin ve Bash, kendi küçük şirketlerinin reklam filminde de cesur tarzlarını “Arkanızı Kollarız” sloganıyla bize gösterirken, yeni şirkette adeta deprem etkisi yaratıyor ve kuralları nasıl değiştirebildiklerini kısa sürede oldukça başarılı işler çıkararak gösteriyorlar.Karakterlere geçersek…

Jared Franklin
Jared Franklin

Jared Franklin, eğlenceye düşkün çapkın cesur bir avukat. Karaoke makinesi ve oyun konsoluyla kendisini görmek mümkün :) Şirkete gelir gelmez kendini şirketin avukatlarından Hanna’nın cazibesine kaptırıyor. Ayrıc,a babasının da büyük bir hukuk şirketi olduğu halde onun şirketinde çalışmıyor. :)Franklin’i canlandıran Breckin Meyer‘ı, oldukça bilinen komedi filmi Road Trip‘den hatırlayabilirsiniz.

Peter Bash
Peter Bash

Peter Bashde Franklin gibi eğlenceye ve oyuna düşkün. Daha çok, gitarlara olan ilgisiyle ve arada bir çaldığı parçalarla görüyoruz. Halen uzun süreli sevgilisi, savcı Janie’yle yaşadıkları ayrılığın etkisiyle boğuşuyor.Karakterimiz, Saved by the Bell dizisindeki Zack karakteriyle bir dönem, genç kızların sevgilisi olan, daha sonra NYPD Blue ve Raising the Bar gibi dizilerle karşımıza çıkan Mark-Paul Gosselaar tarafından canlandırılıyor.

Stanton Infeld
Stanton Infeld

Stanton InfeldBüyük patron Stanton Infeld’ı canlandırıyor şirketin kurucusu ve sahibi muhteşem bir avukat olduğunu ve etkileyiciliğini birkaç mahkemede görebiliyoruz ilginç hobileri olan genel kültürü yüksek, eğlenceli bir kişiliği olduğuda gözlerden kaçmıyor sanki Franklin ve Bash’in yaşlanmış versiyonu gibi :DMuhteşem oyunculuğu ve etkileyici ses tonuyla büyük usta Malcolm McDowell‘i tanımayan yoktur eminim :) Saymakla bitmeyecek rollerini, son zamanlarda CSI: Miami ve The Mentalist‘teki konuk oyunculuğundan hatırlarsınız.


Damien Karp

Damien KarpHemen bir düşman ediniyor bizim kafadarlar tabii ki; Infeld’in yeğeni, gözde avukat Damien Karp.kendisi başarılı bir avukat büyük patron ınfeld’ın yeğeni ciddi soğuk bir tip amcasıyla görüyoruz daha çok. Franklin ve Bash’i kıskandığı çok bariz :)Journeyman, 24 gibi dizilerden hatırlayacağınız Reed Diamond tarafından canlandırılıyor.

Garcelle Beauvais Kumail Nanjiani
Pindar Signh ve Carmen Phillips

 

Pindar Signh ve Carmen Phillipsİkiliyi ayırmak istemedim. Aralarında pek diyalog olmasa da Franklin ve Bash’in oldukça yetenekli ekibi.Pindar’ın ilginç fobileri var; dışarı çıkamıyor ve aşırı titiz… İlginçtir, bir bölümde kendisi hakkında bir üniversitede ders verildiğini de söylüyor :) Her şeyin aşırısından var kendisinde kısaca :)Carmen oldukça yetenekli, hukuk alanında açıkları iyi yakalayabilen birisi. Evrak işleriyle ilgileniyor genelde.İkili, Garcelle Beauvais ve Kumail Nanjiani tarafından canlandırılıyor.Dizinin tüm kadrosunu şuradan inceleyebilirsiniz.

Franklin ile Bash, davalara daha çok beraber bakıyor.Mahkeme salonlarındaki tiyatral şovlarıyla oldukça etkililer. Hiçbir şeyin aşırısı sorun değil onlar için. Bir çok bölümde bunu görüyoruz. Jüri üyelerini etkilemeyi çok iyi biliyorlar. Hakimler biraz onlara sinir olsa da bu işte oldukça iyiler :)Birşeylere kafa yorarken pek göremiyoruz kendilerini; yani hukuk, yasalar pek işlenmiyor, ama yasalara hakimler. Açıkları iyi buluyorlar ve daha çok etkileyici taktikleriyle iş bitiriyorlar. :)Beraber oyun oynamayı seviyorlar. Aynı evde ekipleriyle beraber yaşıyorlar. Parti vermeyi seviyorlar. İkilimizin aralarında hayali olasılıkları birbirlerine sorup tartışmaları oldukça beğeni gören ve eğlendiren bir kısım :)Tanıtım Videosu

TNT’nin geçtiğimiz sezon bu dönemlerde başlattığı Franklin and Bash‘in yine 10 bölüm sürecke olan ikinci sezonu, 5 Haziran’da yayına girdi.

Bir çok diziyi takip ediyorum, bu diziyi izlemenizi tavsiye ederim. Hele de boş vaktiniz çoksa, canınız da sıkılıyorsa, tam size göre olabilir.:)