Kral Arthur Efsanesi‘ni bilir misiniz ya da ünlü büyücü Merlin‘in aslında kim olduğunu? Kaliteli İngiliz kanalı BBC, işte tam da bundan yola çıktı ve 2008 yılında yüzyıllardır kulaktan kulağa dolaşıp duran, birçok kez uyarlamasıyla karşılaştığımız bir efsaneyi dizileştirdi ve karşımıza çıkardı. Merlin, geçtiğimiz aylarda 4. sezonunu kapattı ve Eylül 2012′deki dönüşüne kadar bir kez daha ara verdi. Peki, nasıl bir dizidir tam olarak Merlin? İşte, bu sorunun cevabı yazının devamında.

İngiliz yapımı Merlin, tarihin ünlü büyücülerinden Merlin’in gençlik dönemi ve tarihte Kral Arthur olarak bilinen Arthur Pendragon’un tahta çıkış, tahttaki yaşamı ve ikili arasındaki dostluk üzerine kurulu bir yapım. Dizi, ülkemizde Cnbc-e, Amerika’da ise Syfy kanalı tarafından gösteriliyor. Girişi çok da uzatmadan konuya geçersek:

Dönemin güçlü krallığı Camelot, Uther Pendragon yönetiminde büyünün tamamen yasak olduğu bir ülkedir. Uther, yıllar önce büyü nedeniyle eşini kaybedince büyüyü tüm ülkede yasaklar. Hatta o kadar ileri gider ki büyüyle ilişiği olduğu düşünülen birçok kişiyi ya yakar ya idam ettirir. Bu olayın ardından uzun yıllar geçer…

Merlin, annesiyle yaşayan ve büyü gücü gün geçtikçe artan bir gençtir. Günün birinde, Merlin’in oğlunu krallığa kurban etmek istemeyen annesi, dostlarından Gaius’tan bu konuda yardım ister. Oğlunu yanına alması, krallığın katı büyü kurallarından koruması ve büyü konusunda onu eğitmesi için… Gaius’un bunu kabul edip Merlin’i yanına almasıysa her şeyi başlatan olay olur.

Gaius, Uther’in en güvendiği adamlarından biri, sarayın da şifacısıdır ve Merlin, büyü yasaklarının en ateşli olduğu yere gelerek onun yanına yerleşir. Üstüne, tanışmasının çok da iyi olmadığı Prens Arthur’un hayatını tesadüfen kurtarmasıyla bir de onun özel hizmetlisi olur. Ama bu kadarla da kalınamaz…

Sarayın gizli kalmış zindanlarında hapsolmuş, yaşayan son ejderha, Merlin’e “Arthur tüm toprakların kralı olacak, ama sen olmazsan da başaramayacak. Bu senin kaderin, bundan kaçamazsın” deyince, kahramanımızın bundan sonraki yazgısı belli olmuş olur. Merlin, başlarda hiç istemese de bundan sonra, Arthur’a karşılaştığı zorluklarda yardım etmek, onu korumak ve tüm bunlar olurken ne olduğunu herkesten saklamak zorundadır. Tabii bunun yazıldığı kadar kolay olmayacağı da aşikardır.

Dizinin karakter bazlı kadrosuyla devam edersek:

Dizide gençlik dönemini izlediğimiz tarihin ünlü büyücüsü Merlin, kariyerinin çok başındaki isimlerden Colin Morgan tarafından canlandırılıyor. Çok sakar, epey tembel, biraz şapşal ama oldukça yetenekli bir büyücü olan Merlin, sevdikleri için her şeyi yapabilecek ve her ne yaparsa yapsın Arthur’a bağlı birisi. Belki de ona katlanmayı başarabilen tek kişi…

Merlin’de Camelot’ın gelecekteki varisi Arthur Pendragon, genç oyuncu Bradley James tarafından canlandırılıyor. Arthur, babası gibi büyüye karşı olsa da onun kadar katı ve acımasız olmayan biri. Ayrıca, yıllardır babasının yeri için kendini hazırlayan ve bunu ona kanıtlama peşinde, güçlü, kendini beğenmiş, halkına çok bağlı ve Merlin’i sürekli eleştirip dursa da onun dostluğuna değer veren bir prens. Tabii, ölümcül durumlar olmadıkça Merlin için böylesi bir şeyi onun ağzından duymak, duyulsa bile sonrasında hatırlamasını beklemek büyük hata olur.

Dizinin bilge adamı, Merlin’e büyüsünü kullanmada ve hakim olmada rehberlik eden Gaius, BAFTA ödüllü oyuncu Richard Wilsontarafından canlandırılıyor. Gaius, çeşitli görüş ayrılıklarına rağmen Uther’e asla ihanet etmeyecek biri olsa da Merlin’i de kurallara kurban etmemeye son derece kararlı birisi.

Camelot’un kralı, kendince geçerli nedenlerden büyüden nefret eden ve ona dair her şeyi yasaklayan Uther Pendragon‘ı, çoğu kişinin halen Buffy: The Vampire Slayer ile hatırladığı usta oyucu Anthony Head canlandırıyor. Uther amaç ne olursa olsun, kullanan kim olursa olsun her türlü büyüye karşı olan duruşu nedeniyle Merlin’in ikili bir hayat sürmesinin öncelikli nedeni.

Merlin dizisinin en sevdiğim karakteri olan Morgana, kariyerinin başındaki bir diğer isim Katie McGrath‘e emanet. Uther’in manevi kızı ve sürekli didişseler de kopamadığı Arthur ile Uther’e çok bağlı olan Morgana, Kral Arthur ve Merlin’i içine alan orijinal efsanenin en önemliparçalarından birisi. Hatta belki de en önemlisi…

Dizinin olanlar üstüne izleyiciden en çok tepki alan karakteri Guinevere (Gwen), Angel Coulbytarafından canlandırılmakta. Saraya gelişinden itibaren Merlin’in en yakın arkadaşı konumuna gelen Gwen, Morgana’nın şahsi hizmetçiliğini yapan, orijinal efsanede de yeri önemli olankişilerden biri.

Son olarak, dizinin yaşayan son ejderhasına ünlü oyuncu John Hurt sesini vermekte. Merlin’in Arthur’un yanında yer almasında ve başı sıkıştığında akıl vermesiyle diziye katkı sağlayan ejderha, büyü yasaklarından nasibini almış ve sarayın derinliklerinde bir yere hapsolmuş.
Merlin ile ilgili bilinmesi gereken ilk şey, dizinin -genel çizgide bağlı kalsa da- efsaneyi kendi bildiği gibi anlattığı. Dizi, efsaneyi, sihri, dostluğu, dramayı ve özellikle komediyi bünyesinde çok iyi bir şekilde harmanlamış bir yapım. Oyunculukları da dizi için oldukça yeterli. Bunun yanında, asıl yayın yeri olan İngiltere’de gördüğü ilgi de gün geçtikçe artmakta. Hatta öyle ki yayınlanan son 2 bölümüyle sezonlar boyunca aldığı en iyi reytingi topladı. Sonuçta, Orta Çağ’ı konu alan bu büyülü yapım, konusu hoşuna gitsin ya da gitmesin, denenmesi için herkese tavsiye edilir.

İzleyenlere ve izleyeceklere iyi seyirler…