Paramount+ kanalı 13 Kasım 2021 tarihinde Mayor of Kingstown dizisini yayınlamaya başladı. Şu anda yayınlanmakta olan suç dramasının sezonu 10 bölümden oluşuyor. Dizinin yürütücü yapımcıları ve yazarları, Taylor Sheridan ( Yellowstone)  ve aktör Hugh Dillon. Dillon aynı zamanda dizideki polis memurlarından birini canlandırıyor.

Konusu:

Dizi, her anlamda yozlaşmış hayali bir Kingstown şehrini karşımıza getiriyor. Birçok hapishaneye ev sahipliği yapıyor olması bu şehri eşsiz kılıyor. Şehrin ekonomik durumu öylesine kötü ki uzun yıllardır kazanç sağlayabilen tek iş modeli hapishane sektörü. Suç oranının çok yüksek olduğu şehirde binlerce mahkum ve onların ailesi yaşıyor. Yasaya uygun ve yasa dışı olmak üzere birçok grup bu hapishane sisteminden kazanç sağlıyor. İşte tam bu noktada McLusky ailesi ön plana çıkıyor. Mahkumlar, mahkumların aileleri, gardiyanlar, siyasetçiler ve polis teşkilatı McLusky ailesinin iki taraf arasında aracı olarak görev yapmasına karar veriyor.

‘Mayor’ lakabını alan McLusky ailesinin devreye girmesiyle yozlaşmış isimler ekonomik kazancına devam ederken mahkumlarla özel anlaşmalar yapılıyor. Böylece hem mahkumlar durumdan kazanç sağlamış oluyor hem de hapishanelerde kaos minimum seviyeye inmiş oluyor. Bu anlaşmalar, hapishaneleri yöneten gruplara uyuşturucu satışı gibi faydalar sağladığı gibi hiçbir gruba bağlı olmayan fakat güvenlik ihtiyacı olan insanlara da fayda sağlıyor. Babaları öldükten sonra iki kardeş bu görevi devralıyor. Şehrin belediye başkanı bile bu iki isim kadar popüler değil. Fakat yaşanan bazı gelişmeler nedeniyle özenle korunan denge bozulmaya başlıyor.

Mike McLusky (Jeremy Renner): Mike, babasının ölümünden sonra ağabeyi ile birlikte aracı rolünü üstleniyor. Gençliğinde bu hapishanelerden birinde cezasını çekmiş olan Mike, görevi üstlenince her gün yeni bir sorun ile uğraşmak zorunda kalıyor. Hapishanedeki her gruba eşit davranmaya çalışsa da şehirdeki güç odakları Mike’ın işini zorlaştırıyor. Yıllar boyunca şehirden kaçıp gitmenin hayalini kurmuş olsa da içten içe artık bunu yapamayacağını biliyor. 2 Oscar adaylığı bulunan ünlü oyuncuyu Wind River ve Arrival filmlerinde bulabilirsiniz. Kendisini şu an Hawkeye dizisinde izliyoruz.

Mitch McLusky (Kyle Chandler): Kardeşi Mike ile birlikte aracı rolünü üstlenen Mitch, bu işten büyük paralar kazanmasa da aile mesleğine devam ediyor. Kardeşi Mike’a göre daha diplomatik bir şekilde bu işle ilgileniyor. Emmy ödüllü oyuncuyu Bloodline  ve Friday Night Lights dizilerinde bulabilirsiniz.

Miriam McLusky (Dianne West): Bir tarih öğretmeni olan Miriam kocasının başlattığı işe sıcak bakmayan bir isim. Özellikle oğullarının bu işi sürdürüyor olmasından rahatsız oluyor. Hatta oğlu Mike’ın bu işi bırakıp şehirden tamamen ayrılmasını diliyor. Kendisini In Treatment ve Life in Pieces dizilerinde izleyebilirsiniz.

‘Bunny’ Washington (Tobi Bamtefa): Bunny, hapishane dışındaki gangster gruplarından birinin liderliğini üstleniyor. Hapishanedeki siyahilerin sayısının diğer gruplara göre daha fazla olması nedeniyle pastadan daha büyük pay aldıkları için Mike ile sürekli olarak iletişimde kalmak zorunda. Mike her grupla tarafsız bir şekilde iş yapıyor olsa da Bunny ile olan arkadaşlığı eskiye dayanıyor. Bu nedenle ikiliyi, zaman zaman oturup hayat üzerine derin sohbetler içinde görüyoruz. Aktörü The Witcher dizisinde bulabilirseniz.

Milo Suntee (Aidan Gillen): Hapishanede yer alan Rus gangster Milo, Mitch ile gömülü bir para üzerine anlaşma yapıyor. Bu para ortaya çıktıktan sonra McClunsky ailesinin başı dertten kurtulmuyor. Milo, dışarıda bulunan adamları sayesinde kimseye söylemediği planını uygulatmaya çalışıyor. Tecrübeli aktörü Game of Thrones ve The Wire gibi dizilerde bulabilirsiniz.

Iris (Emma Laird): Yargıçları, polis teşkilatındaki isimleri baştan çıkarmakla görevli bir isim. Milo için çalışıyor. Milo, Mike’tan istediği desteği alamayınca Iris’i Kingstown’a çağırıyor. Mike konusunu Iris’in eline bırakıyor. Genç oyuncunun kariyerindeki ilk önemli rolü. Dizinin geri kalan kadrosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Mayor of Kingstown güncel olarak takip etmekten memnun olduğum dizilerden biri. Özellikle Jeremy Renner’ın canlandırdığı Mike karakteri izlememe teşvik ediyor. Mike, anti-kahraman tanımına tam uyuyor. Dizi, bazen tempo olarak yavaş bölümler ile gelse de öyle bir suç ağı kurulmuş ki işin nereye varacağını merak ederek takip ediyorsunuz. Yine de diziyi ilk bölümden yargılamamanızı tavsiye ederim, ilk sahneler kafa karışıklığına sebep olabilir. 2. ve 3. bölüm dizinin geri kalanı ile daha çok uyuşuyor. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.