life-in-pieces-poster21 Eylül 2015’te CBS’in alıştığımız klasik komedilerinden farklı, kahkahasız bir sitkom girdi sezona: Life In Pieces
Yetişkin 3 kardeş (2 erkek, 1 dişi), bunların eşleri, çocukları ve de kendi anne babalarından (büyükanne ve büyükbaba) oluşan koca bir aile ile her bölümde başlarından geçenlerle bizleri gülümseten tatlı bir dizi oluverdi.

Her ne kadar özünde bu aile fertlerinin başından geçenleri izliyoruz desek de dizinin farklı bir anlatım tarzı var. Her bölümde birbirinden bağımsız, beşer dakikalık 4 kısa hikaye izliyoruz. Her hikayenin ana kahramanları da bu aileden birkaç birey oluyor.
Yani, bir karıkocanın yeni doğan bebekleri ile giriş yapıp, 5 dakika onlarla güldükten sonra, sonraki hikayede bu bebeğin babaanne ve dedesinin bir macerasına tanık olabiliyoruz.
Özellikle kadrosu ile bir tık üste çıktığını düşündüğüm Life In Pieces‘ın karakterlerine ve oyuncularına bakalım hele:
life-in-pieces-family-tree
Özünde, duygusal ilişkilerinin farklı evrelerindeki 4 ayrı çifti barındıran bir dizi Life In Pieces.

  • Yaşlanıp, torun torbaya karışmış bir çift
  • 2’si ergen yaşlarda olan 3 çocuklu bir çift
  • İlk çocukları yeni doğmuş bir çift
  • Henüz flört aşamasındaki bir çift

Joan Short (Dianne Wiest) ve John Short (James Brolin)

Torun torba sahibi Joan ve John

Ununu elemiş, eleğini asmış bir çift. 3 yetişkin çocukları var: Heather, Greg ve Matt. (Çiftimiz 4 tane de torun sahibi.)

Joan: Ailesine düşkün bir büyükanne. Ama öyle alıştığımız türde anaç tavırlılardan değil. Daha özgürlükçü ve fakat herkesi yönlendirmeye bayılıyor. John: Short Ailesi’nin reisi. Biraz narsist bir tipleme; ama beri yandan da hem sosyal, hem de eğlenceli biri.

 

Heather Hughes (Betsy Brandt), Tim Hughes (Dan Bakkedahl))
Tyler (Niall Cunningham), Sophia (Giselle Eisenberg, Samantha (Holly J. Barrett))

3 çocuklu Heather ve Tim

Heather: John ile Joan’un en büyük çocuğu. Evli ve 3 çocuğu var. Mükemmeliyetçi bir tipleme. Annesinin kontrol deliliğini biraz daha arttırarak sırtlanmış. Tim: Heather’ın eşi. Pasif mizaçlı bir doktor. Ailenin damadı olmasına rağmen kendini Short Ailesi’nin oğullarından biri olarak kabul etmiş durumda.
Tyler: Heather ile Tim’in ergen oğlu. Üniversiteye girmek üzere. Samantha: Heather ile Tim’in ergenliğe adım atmış kızı. Sophia: Heather ile Tim’in küçük kızı. Çocuk sözlülüğü ;) ile sarfettiği laflarla, gediğine konması gereken taşlar olduğunda sahneye giriyor.

 

Greg Short (Colin Hanks), Jen Short (Zoe Lister-Jones
ve bebek Lark)

İlk çocukları yeni doğan Greg’le Jen

Greg: John ile Joan’un küçük oğlu. Kendi henüz çocuk modundan çıkamamış olan bir taze baba olmanın gerginliğini yaşıyor. Jen: Greg’le evli. Diziye doğum yaparak giriyor. Yeni doğan kızı Lark, ilk kez çocuk sahibi olmak ve bunu da Greg’le yapmış olmak baskın tiplememizi ister istemez geriyor.

 

Matt Short (Thomas Sadoski), Colleen Brandon Ortega (Angelique Cabral)

Flört aşamasındaki Matt ile Colleen

Matt: John ile Joan’un büyük oğlu. Hala bekar. Geçici olarak anne ve babasıyla yaşıyor. Colleen: Matt ile taze sevgili olmuş bir hatun. Yeni nişan atmış biri ve bu durum da elbette Matt ile olan yeni ilişkisinde işleri karıştırabiliyor.

 

Dizide, Colleen’in eski nişanlısı Chad rolüyle Jordan Peele’i de düzenli konuk olarak görüyoruz.

life-in-piecesŞu ana dek 7 bölümü yayınlanan dizi, sezonun 13 bölümden 22 bölüme uzayanlarından.
2. sezon ihtimali hakkında konuşmak için erken olsa da The Big Bang Theory’nin arkasından yayınlanma şansını şimdilik fena kullanmadığını söyleyebiliriz. (İlk 5 bölümü ile Pazartesi günleri yayınlanıp, 6. bölümünde asıl günü olan Perşembe’ye geçtiğinden bu yana rakipleri dramalar: Grey’s Anatomy, The Vampire Diaries, Heroes Reborn, Bones)

Tarzı ve sunumu açısından benzemese de içeriğindeki aile ilişkileri komedisi nedeniyle CBS’in, popüler/ödüllü ABC komedisi Modern Family’le başa çıkma çabaları olarak değerlendiriliyor oluşu biraz can sıkıcı.

Bu karşılaştırmalara kulak asmadan, tarafsız bir kafayla bu diziye girerseniz bol bol gülümseyeceğinizin garantisini veriyorum.

İspiyonsuz reklam filmi:

Kısa fragman:

life-in-pieces-logo2