jmf2Freaks and Geeks, sadece 1 sezon ve 18 bölüm sürmesine rağmen kendisine büyük bir hayran kitlesi yaratmayı başarmış bir dizi. 1999-2000 yılları arasında NBC kanalında yayınlandı ve kötü giden reytinglerinden dolayı 12. bölümün ardından iptal edildi. Kalan 6 bölümü sonradan yayınlanmış ve 18 bölümü de çok beğenilmiştir. Dizimizde, şu an ünlü olan birçok oyuncunun gençlik hallerini izleme şansı bulabilirsiniz. Zamanında Türkiye’de de Cnbc-e yayınlamıştır.

Dizinin sloganı: ”Everything you remember from high school… that you choose to forget’‘. (Lise hakkında hatırlayıp da unutmayı seçtiğiniz her şey)

cn_image.size.freaks-and-geeks-group-then-and-now

Konusu:

Dizimiz, Lindsay Weir ve küçük kardeşi Sam Weir’in aile ve lise hayatını işliyor. Lindsay başarılı bir lise öğrencisi. Notları çok iyi; okulun matematik yarışma takımında. Tam da ailesinin istediği bir kız. Fakat babaannesinin bir gün beklenmedik bir şekilde ölmesiyle hayatını sorgulamaya başlar. Hayatı tecrübe etmeye ve yeni şeyler keşfetmeye çalışan Lindsay, eski arkadaşlıklarından sıyrılır ve herkesin Freak (Kaçık) dediği grupla takılmaya başlar.

Freak tayfamız da sürekli dersleri asan ve ot içip kafa bulan insanlardan oluşuyor. Değiştirdiği arkadaş çevresiyle kendi de değişmeye başlayan Lindsay, ailesi ve eski arkadaşı Millie tarafından yadırganmıştır.
Karakter, Linda Cardellini tarafından canlandırılmaktadır.

chrononaut-chronicles-freaks-and-geeks-the-complete-series1Küçük kardeşi Sam Weir da herkesin Geek (İnek) dediği tipte bir lise öğrencisidir. Sürekli yakın arkadaşı Neal ve Bill ile takılır, ki onlar da Geek diye tabir edilen gruptadırlar. Sam de çeşitli sorunlarla yüzleşmektedir. Okulda sürekli hor görülmekte, zorba öğrenciler tarafından itilip kakılmaktadır.

Sam ve arkadaşları da kendi çaplarında hayatı tecrübe etmeye ve yaşamaya çalışırlar.

Karakter, John Francis Daley tarafından canlandırılmaktadır.

Dizimiz McKinley Lisesi’ndeki iki tip öğrenci grubu, Kaçıklar ve İnekler üzerinden ilerliyor. Aynı zamanda Amerikan orta sınıf aile yapısını çok iyi işliyor ve aşk üçgenleri, sonsuz aşklar, aldatmalar ve minimum gençlik dizilerinin klişeleri olmadan daha yalın, güzel ve gerçekçi bir biçimde anlatıyor hikayesini.

Karakterler:

Kaçıklar (Freaks) :

freaks-and-geeks-freaks-and-geeks-708316_1024_768 (1)

Lindsay Weir’in sonradan aralarına dahil olduğu arkadaş grubu. Sürekli dersleri asarlar ve içerler. Genel olarak hepsinin ailevi bir sorunu var. Üyeleri kendilerinin olduğu bir rock grupları da var.

Daniel Desario: freaks-james-franco-200x200Karakter James Franco tarafından canlandırılıyor. Grubun gizli lideri konumundadır. Gruptaki diğer herkes gibi hayattan hiç bir beklentisi olmayan, dağıtmış bir tip gibi görünse de birçok sorunla boğuşmaktadır. Derslerde çok kötüdür ve kopya çekmek için denemeyeceği yol yoktur. Kim ile sevgililer ve garip bir aşk ilişkileri var.

 


2002006592BC6B-0849-21DB-BA26E28D35DA4C6ANick Andopolis: Karakter Jason Segel tarafından canlandırılmakta. Sürekli uyuşturucu kullanır ve kafası iyi gezer. Her ne kadar kötü çalsa da baterist olmak ister. Onun da gruptaki diğer herkes gibi dersleri çok kötüdür. Babasıyla problemleri vardır; kendi hiç istemese de babası onu askeri okula göndermek ister.

 


1279038-Seth-Rogen_shilohstrong_large.jpg.200x200_q90_crop-0,0_upscaleKen Miller:Karakter Seth Rogen tarafından canlandırıyor. Grupta daha arka planda kalan isimdir. Herkes ve her şeyle dalga geçmeyi çok sever. Grubun aklı başında olan nadir üyelerinden biridir. Karakteri dizinin ilerleyen bölümlerinde daha iyi tanıma fırsatı buluyoruz.

 


Busy-in-Freaks-and-Geeks-Tests-and-Breasts-busy-philipps-17773050-800-600-3603Kim Kelly: Karakter Busy Philipps tarafından canlandırılıyor. Daniel ile sevgililer. Lindsay aralarına katıldığı ilk zamanlar hiç anlaşamasalar da sonradan iyi arkadaş oluyorlar ve birbirlerine sorunlarında yardımcı oluyorlar. Fevri ve umursamaz bir insan. Ailesi ile arası hiç iyi değil ve annesi ile sürekli zıt düşüyorlar. Sorumsuz bir aileye sahip.

 

İnekler (Geeks) :

freaks-and-geeks-dd

samm_levine_cinemablend
Neal Schweiber: Karakter, Samm Levine tarafından canlandırılıyor. Yahudi bir çocuk, babası dişçi ve zengin bir aileye sahip. Diğer ineklere göre daha bilmiş ve züppe diyebiliriz. Aşırı bir özgüven sahibidir; kendisinin yakışıklı ve çok iyi göründüğünü düşünür.


41606_44716783070_6363370_nBill Haverchuck: Karakter, Martin Starr tarafından canlandırılıyor. Geek tayfasının en komik ve en göze çarpan karakteri. Uzun ve çelimsiz bir arkadaşımız. Annesiyle birlikte yaşıyor. Diğer geeklerden farklı olarak popüler olma çabası yoktur. Kendi dünyasında mutludur. Tam bir televizyon tutkunu ve gittiği her yerde dizilerini takip etmeye çalışır.

 

Bill’i direk bu videodan tanıyabilirsiniz az çok. Hem duygusal hem de çok komik bir sahnedir.

Diziden Notlar:

2Aa8k

  • Dizi yayınlandığı dönemde yeterli ilgi görmese de hak ettiği değeri sonradan görmüştür. Time Magazine tarafından 2007 yılında En İyi 100 Televizyon Dizisi arasında seçilmiştir. 2008 yılında Entertainment Weekly tarafından son 25 yılın en iyi 13. televizyon dizisi seçilmiştir. Aynı yıl AOL TV tarafından en iyi okul dizisi seçilmiştir. 2013 yılında Tv Guide tarafından seçilen En İyi 60 Drama arasına girmiştir ve iptal edilenler arasında birinci olmuştur.
  • Çok iyi bir müzik listesine sahiptir. Dizinin giriş müziği Joan Jett tarafından seslendirilen Bad Reputation şarkısıdır. Dizide çokça 80’li yıllardaki ünlü rock gruplarından bahsedilir. Journey, The Moody Blues, Rush, The Who, Led Zeppelin, Yes, Pink Floyd, Styx gibi grupların şarkılarını hemen hemen her bölümde duyabiliriz. Aynı zamanda Geek tayfa tarafından da Star Wars, Zindan ve Ejderhalar ve Dallas’a bolca göndermeler yapılır.

  • Dizimiz diğer gençlik dizilerinden farklı olarak popüler tabir edilen öğrencileri değil dışlanmış tayfayı işler. Linda Cardelini, dizi boyunca üzerinden neredeyse hiç çıkarmadığı askeri montunu bir kenara atmamış; dizi iptal olduktan sonra da saklamıştır.
  • Yapımcı şirketi Dream Works’tür, yaratıcısı ise Paul Feig‘dir. Ben Stiller diziye bir bölüm özel koruma rolünde konuk oyuncu olarak katılmıştır.

Son Söz:

Freaks-and-geeks-freaks-and-geeks-5953069-1152-1728

Doğal ve kasıntısız, insanın yüreğini ısıtıveren, müzikleriyle de gönüllerde hemencecik taht kuran bir dizi. Sonuyla da sizi hüzünlendirir; bu güzel karakterleri bu kadar erken kaybetmek – benim gibi de duygusalsanız –  bir de gözlerinizi de doldurur. Bence bir gelişim öyküsü Freaks and Geeks. Buruk ve güzel bir finalle de hayranlarına elveda der…