galavant_612x816-600x800 (1)Once Upon a Time‘ın başarısından sonra masallara dayanan yeni bir dizi daha tutturma çabasına giren ABC, başarısız bir Once Upon a Time in Wonderland denemesinin ardından bu sefer Galavant ile geldi. Üstelik bu seferki onlardan epey bir farklı ve iddialı bir iş oldu. Çünkü Galavant masallar diyarında geçen matrak bir müzikal komedi.

10931496_1577839622456617_2205928286839374640_n

HAKKINDA

Dizinin yazarlığını ve yürütücülüğünü yapan (Crazy, Stupid, Love, Tangled, Cars gibi filmlerde de çalışan) Dan Fogelman, hem Broadway hem de çeşitli Hollywood işlerinde ödüller kazanan müzikal takımını -besteci Alan Menken (The Little Mermaid, Aladdin, Beauty and the Beast) ve söz yazarı Glenn Slater (Tangled)- yanına alarak yarımşar saatten oluşan bu 8 bölümlük diziyi ortaya çıkardı.

Dizi Pazar akşamları, Once Upon a Time’ın sezonuna ara verdiği şu günlerde onun yayın saatinde, çifter bölüm olarak yayınlanıyor. 4 Ocak‘ta açılışı yaptı ve 25 Ocak‘ta ilk sezonu kapatacak.

10686873_1574537382786841_5435642704637501275_n

KONU

Evvel zaman içinde, kalbur saman peşinde, gösterişli ve cesur şövalye Galavant hem kahramanlıklarıyla hem büyük aşkı Madalena ile olan örnek ilişkisiyle, hem de yakışıklılığı ve çekiciliğiyle herkesin imrendiği, saygı duyduğu ve sevdiği biridir. Hayatında her şey güzel giderken bir gün şeytani Kral Richard, Galavant’ın aşkı Madalena’e abayı yakar ve onu kaçırır.

E6UhGKraliyet evliliğinin gerçekleşeceği gün Galavant yetişip Madalena’i kurtarma fırsatını yakalasa da Madalena onu reddeder ve kral ile evlenir. Aradan bir yıl geçer ve bu süre içinde Galavant hayata küsmüş, eski formunu kaybetmiş, kendini içkiye vermiş ve halk arasında bütün itibarını kaybetmiştir. Günümüze geldiğimizde ise bazı yeni gelişmelerle silkinip yeniden kendine gelmiştir ve sevgilisini kurtarıp intikamını alarak kendi mutlu sonunu yeniden yazmak için gözünü iyice karartmıştır. Bunları gerçekleştirebilmek için ise önce uzun bir yolculuk geçirmesi gerekmektedir. Fakat 2 arkadaşlarıyla çıktığı bu yolculuk oldukça maceralı, beklenmedik gelişmelerle dolu ve hiç kolay olmayacaktır.

10576896_1577833612457218_5524244788231491763_n

KADRO VE KARAKTERLER

LUKE YOUNGBLOOD, MALLORY JANSEN, JOSHUA SASSE, TIMOTHY OMUNDSON, VINNIE JONES, KAREN DAVID

Galavant (Joshua Sasse)

1400.5x2Konu kısmında yeteri kadar bahsettiğimiz Galavant, İngiliz aktör Joshua Sasse tarafından canlandırılıyor. Tiyatro kökenli oyuncuyu The Big I Am ile Frankenstein’s Army filmlerinden ve DirecTV dizisi Rogue‘dan tanıyabilirsiniz.

Kral Richard (Timothy Omundson)

1400.5x2 (1)Madalena’i kaçıran şeytani Kral Richard, Galavant’a karşı büyük bir düşmanlık beslemekte ve onu küçümsemektedir. Kötülüğü ile nam salan Richard aynı zamanda fakir halkını da iyice sömürüp zevk içinde yaşayarak onların nefret ettiği bir yönetici olmuştur. Yalnız gelin görün ki her şeyin aksine bu pislik adam içinde çok duygusal, sulu gözlü ve hassas yapılı biridir.

Deneyimli aktörü en iyi Psych, JerichoJudging Amy gibi dizilerden ve çeşitli sinema filmlerinden tanıyabilirsiniz.

Gareth (Vinnie Jones)

1400.5x2 (2)Sert ve heybetli Gareth, Kral Richard’ın sağ koludur ve daha çok çeşitli kavgalarda vs. onun yerine kas gücünü kullanmasıyla ön plana çıkan sadık hizmetkarıdır. Aynı zamanda Richard’a nasıl daha maskülen olunacağının derslerini vermektedir.

Karakteri çeşitli sinema filmlerinden ve yakın zamandaki rolüyle Arrow’dan tanıyabileceğiniz Vinnie Jones canlandırıyor.

Madalena (Mallory Jansen)

1400.5x2 (3)Başta güzellliği, güzel huyu ve seksiliği ile dikkat çeken Madalena, parayı ve rahat yaşamı gerçek aşka tercih etmiş ve Galavant’ı yüz üstü bırakmıştır. Zor ve sürekli ilgi isteyen Madalena, kraliçe olduktan sonra gerçek yüzünü göstermiş ve Richard’ı parmağında oynatmaya başlamıştır. Bunu yaparken de sürekli Galavant’ın isminden faydalanmaktadır.

Karakteri Young & Hungry ile Baby Daddy‘den tanıyabileceğiniz Mallory Jansen canlandırıyor.

Isabella (Karen David)

1400.5x2 (4)Valencia Prensesi Isabella Lucia Maria Elizabetta, Galavant’ın bu yolculuğundaki yandaşlarından biri. Yalnız “Nereden çıktı, Galavant’ın yanında ne işi var?” gibi sorularının cevabı tamamen ilk bölümden ispiyon olacağı için izlerken öğrenmeniz daha iyi olur.

Karakteri çeşitli sinema filmlerinden tanıyabileceğiniz Karen David canlandırıyor.

Sid (Luke Youngblood)

1400.5x2 (5)Sid, Galavant’ın çok eskiden beri arkadaşı ve yandaşıdır. Madalena’in kendisini terk etmesiyle iyice kendini salan Galavant’a yardım etmekte ve hayatını düzene sokmaya çalışmaktadır.

Karaktere hayat veren Luke Youngblood‘ı Community‘den ve Harry Potter filmlerinden tanıyabilirsiniz.

1487788_1577798355794077_2537862004008968540_o
konukHayli kalabalık kadronun en önemli 6 ismi böyle. Ayrıca dizi Hugh BonnevilleJohn Stamos ve Ricky Gervais gibi özel konuklarıyla da dikkat çekiyor.

Kadronun tamamına şuradan bakabilirsiniz.

SON SÖZ

Son yıllarda TV’de müzikal başlığı altına bazı işler görsek de bunların her biri bol bol sahne performansı içeren ama sonuç olarak normal birer diziydi. Galavant ise tam anlamıyla bildiğiniz, has be has bir müzikal. Tabii hal böyle olunca hemen soru işaretleri beliriyor kafalarda: “Müzikaller entel işidir, ben ne anlarım? Herkes de sevemez. Üstelik ulusal bir kanal yapmış. Neylerine güvenmişler, kime izletecekler, nasıl tutacak da devam edecek?” vs. vs.

Öncelikle söyleyebilirim ki ön yargılarınızda haklı çıkma ihtimaliniz var. Ama yine de bu dizi acayip derecede matrak, komik ve eğlenceli; üstüne kısa süreli bölümlere ve az bölümlü bir sezona sahip olması nedeniyle çoğu kişinin zorlanmadan sevip iyi vakit geçirebileceği hoş bir seçim olacağını düşünüyorum. Ayrıca masal deyince de kafanız karışmasın. Fantastik ögelerle karşılaşmıyoruz. Daha çok eski dönemlerde geçen bir yol hikayesi izliyoruz. Bir yandan da sarayda olanlara tanık oluyoruz tabii.

680.16x9Reytingler ilk iki bölümde gayet iyi geldi. Sonraki haftada ise büyük bir düşüş oldu ama bunda muhtemelen karşısına Altın Küre töreninin gelmesi etkiliydi. Kalan 2 haftasında birazcık toparlanacağını düşünüyorum. Ayrıca kanal çok büyük bir kitleye hitap etmeyen bir dizi yaptığının farkında olduğu için reytinglerin yüksek olmamasına müsamaha gösterecektir. Belli ki çok emek verdikleri ve ödül de umdukları bir iş.

Tek sezonda kalsa bile her zaman çatlak bir müzikal komedi bulamıyoruz malumunuz. Hep aynı şeylerden sıkılıp farklı bir şeylerin peşinde koşturanların izlememesi için hiçbir sebep yok. 8 x 22 dakika boyunca kahkaha attırıp eğlendirmesi de cabası.

İzleyecek olanlara iyi seyirler…

galavant3

TANITIM FİLMLERİ

Şarkı Sözleri Eşliğinde Dizinin İlk 2:16 Dakikası:

galavant-poster-900x506