Kış geliyor!
Game of Thrones 17 Nisan’ da ilk bölümüyle bizimle beraber olacak. Heyecanla bekliyoruz. Neden mi? ;
Size garanti verebilirim ki George R.R Martin‘in bu eşsiz roman serisi eğer film yapılsaydı, Yüzüklerin Efendisi filmini bile geçebilecek bir kapasiteye sahipti. Ama dizisi yapılmış, iyi de olmuş, en azından öyküyü 3 saate sığdırmak için kesip bölmeleri gerekmiyor.

Serinin ilk kitabı A Game of Thrones.

Serinin ilk kitabı A Game of Thrones.

Bu seriyi ben de okumak istiyorum!
Malesef böyle bir imkan yok; tabii ingilizceniz yoksa… Türkiye’de bir yayınevi birinci kitabı almış, iki ayrı parçaya bölmüş ve öyle yayınlamış. Haliyle satılmamış, bu yüzden devamı da gelmeyecekmiş. Eğer “Benim İngilizcem var” diyorsanız, siz de benim gibi kitapları İngiltere’den getirtebilirsiniz.
Dizi kaliteli olacak mı ?
Birçok romanın, sinemaya uyarlandıktan sonra hayranları tarafından beğenilmemesi artık bir gelenek halini aldığı için, bu soruyu sormamak mümkün değil.
Valla ben umutluyum; zira diziyi birçok kaliteli yapıma imza atmış HBO yapıyor. Çekim setinde bizzat George R.R Martin de bulunuyor. Üstelik her sezon, 1 bölüm kendisi tarafından yazılacakmış. Bu da hikayeden kopulmayacağını gösteriyor. Ayrıca yapılan söyleşilerde yazar, hem oyuncuları beğendiğini, hem de yapımcıların atmosferi iyi canlandırdığını, kurguladığı fantastik dünyanın gerçeğe dönüştüğünü anlatıyor. Ee, yazar beğendiyse, heralde okuyucuları da beğenecektir.

Başroldeki Sean Bean. Oyuncu kadrosuda umut verici duruyor.

Başroldeki Sean Bean. Oyuncu kadrosu da umut verici gözüküyor.

İzlemeyen çok şey kaybeder.
Hikaye o kadar harika kurgulanmış ki okurken ağladığımı, kendimden geçtiğimi hatırlıyorum. Bunun da diziye aktarılabildiğini varsayarak ve umarak, izlemenizi şiddetle öneriyorum. Her karaktere (sevmediklerinize bile) ayrı ayrı hayran kalacaksınız.
Dizi hakkında haberler, bilgiler, söyleşiler, tanıtım filmleri için güzel de bir blog hazırlanmış;http://winter-is-coming.net
Son olarak, hikayeyi merak edenler için imdb.com’dan alıntı yapıyorum;
Efsanevi Westeros topraklarını kontrol edebilmek için 7 soylu aile savaş vermekte, politik ve cinsel entrikalar çevrilmektedir. Bu aileler arasında, Stark, Lannister ve Baratheon aileleri öne çıkmaktadır. Westeros kralı Robert Bratheon, eski bir arkadaşı olan Eddard Stark’a sağ kolu olması için teklif götürür. Eddard, kendinden önceki sağ kolun öldürüldüğünden şüphelendiği için, bu olayı araştırabilmek adına teklifi kabul eder. Sonra ortaya çıkar ki birden fazla aile tahta göz dikmiştir. Büyük denizin diğer tarafında ise, asırlardır hüküm süren ve Baratheon ailesi tarafından tahttan indirilen eski Targaryen ailesinin sağ kalan üyeleri de tekrar yönetimi ele alma planları yapmaktadır. Bu ve Greyjoy, Tully, Arryn, Tyrell ailelerinin de bulunduğu bir savaş başlar. Bunlar olurken, kuzeyde ise, eskilerden kalma bir kötülük uyanmaktadır. Savaş ve politik kargaşaların ortasında, insan ırkı ve bu dehşet karşısında duran tek şey ise, kendini dünyadan dışlayıp, kuzeyde kaybolan Gecenin Bekçileri‘dir.