resurrection-promo-saison-1-1Televizyonlarda Fransız yapımı Les Revenants ile başlayan çağdaş zombi uyarlaması akımının son halkası Resurrection oldu. Kısa bir zaman önce yayın hayatına başlayan dizinin, ilk bölümüyle reyting anlamında ABC’nin beklentileri karşıladığını söyleyebiliriz. Gizem ve fantastik drama öğelerini barındıran diziyi gelin daha yakından tanıyalım.

resurrection-abc-devoile-poster-nouveau-drame-L-3tut8m

YAYIN BİLGİLERİ

Dizi Jason Mott‘un ”The Returned” adlı fantastik romanından televizyona uyarlandı. Yapımcıları arasında Brad Pitt ve Damages, Criminal Minds ve The Killing gibi dizilerin mutfağında bulunmuş olan Aaron Zelman yer alıyor. Dizi ilk bölümüyle 3,8 reyting ile 14 milyon izleyiciyi ekran başına toplayarak ABC‘nin yüzünü güldürdü.

1389982152000-133736-3SHOTc-ful

KONU

Çin’in kırsal bir bölgesindeki pirinç tarlasının içinde gözlerini açan 8 yaşındaki Jacob’ın üzerinde ne kimlik ne de pasaport vardır. İsminin öğrenilmesi de tişörtünün yakasının içinde yazılı olması ile mümkün olur. Tek bir kelime dahi konuşmadığı için nereden geldiği konusunda bir belirsizlik vardır. Yine üzerindeki tişörtte yazan Mansfield Panthers logosu, Missouri eyaletinin beyzbol takımına ait olduğu  anlaşılması üzerine Jacob Amerika’ya gönderilir. Fakat sorun şuradadır; gerek ülke genelinde, gerekse eyalet genelinde (her ne hikmetse) bu tarzda bir kayıp çocuk başvurusu yoktur.

Göçmenlik bürosu görevlisi Martin’in görevi, Jacob’ı havaalanından alıp HHS’e (Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı) götürmektir. Fakat Jacob’ın, Martin’in telefonunun ekranına Arcadia yazmasıyla artık evinin nerede olduğu açıklık kazanır. Çocukla duygusal bir yakınlık da kuran Martin, işini tehlikeye atarak Jacob’ı evine götürür. Jacob’ın tarif etmesiyle Langston Ailesi’nin kapısı çalınır. Asıl gürültü de bundan sonra kopar. Aile, 32 yıl önce ölen çocuklarını, kanlı canlı bir şekilde üstelik öldüğü halinden hiç yaşlanmamış bir şekilde görünce tam anlamıyla bir şok yaşar.

LOGO_-ONAIR_Resurrection_57778_302__140307200731

KARAKTERLER

Resurrection-Promo-Pics-resurrection-abc-34830893-183-275

 

Jacob Langston

Jacob, 32 yıl önce yengesiyle beraber nehirde boğularak hayatını kaybetmiştir. Şimdi ise tekrar dirilen Jacob’ın vücudu, ara ara geçirdiği nöbetler dışında son derece sağlıklıdır.
Karakteri daha önce herhangi bir oyunculuk deneyimi olmayan Landon Gimenez canlandırıyor.

Resurrection-Promo-Pics-resurrection-abc-34830886-333-500

 

J.Martin Bellamy

Jacob’tan sorumlu gümrük görevlisi Martin eski bir polistir. Eski polislik içgüdülerine dayanarak olayda bir tuhaflık olduğunu anlayan Martin, Jacob’ın geçmişini araştırmaya başlar.
Karakteri House MD severlerin yakından tanıyacağı Omar Epps canlandırıyor.

Resurrection-Promo-Pics-resurrection-abc-34830890-183-275

Henry Langston

Jacob’ın babası olan Henry Langston, bu sıradışı durumu kabullenmekte oldukça zorlanır. Artık 8 yaşındaki çocuğuyla gezip eğlenecek, onunla oynayacak ve ihtiyaçlarını karşılayacak beden gücü yoktur. 60 yaşında ihtiyar bir adam olan Henry, bu yüzden bu mucizeye inanmak istemez.
Karakteri That 70’s Show ve Medium‘dan hatırlayabileceğimiz Kurtwood Smith canlandırıyor.

Resurrection-Promo-Pics-resurrection-abc-34830920-333-500

 

Lucille Langston

Lucille, Jacob’ın annesidir. Baba Henry’e nazaran, yaşadığı şoktan sonra Jacob’ı bağrına basar. İnançlı bir kişi olan Lucille, bunun bir mucize olduğuna inanır.
Karakteri, The Shield ve en son Touch‘da rol alan Frances Fisher canlandırıyor.

 

Resurrection-Promo-Pics-resurrection-abc-34830900-334-500

 

Fred Langston

Fred, Arcadia ilçe şerifi ve Jacob’ın amcasıdır. Jacob ile karısı aynı kazada ölmüştür. Martin’in ilçeye gelmeden evvel telefonla ilk ulaştığı kişi Fred’tir. Jacob’ın hayatta olduğu gibi bir durumu kabullenemez oluşu sebebiyle Martin’i ciddiye almaz.
Fred’i Justified‘den hatırlayabileceğimiz Matt Craven canlandırıyor.

 

Resurrection-Promo-Pics-resurrection-abc-34830922-334-500

Maggie Langston

Fred’in kızı olan Maggie, Jacob’ın hastanede kontrollerini yapar ve sağlığı açısından olağan dışı herhangi bir bulguya rastlamaz. Bu inanılmaz olayın esrarengizliği karşısında, onun da aklında annesinin ölümüyle alakalı cevaplanması gereken sorular oluşur. 32 yıl önceki kazayı araştıran Martin’e yardım etmeye karar verir.
Karakteri, en son Cover Affairs‘de izlediğimiz Devin Kelley canlandırıyor.

xmark-hildreth-as-pastor-tom-hale.jpg.pagespeed.ic.gXyMz65iVv

 

Tom Hale

Arcadia’nın papazı olan Tom, Jacob’ın çocukluk arkadaşıdır. Herkes gibi olayın şokunu yaşayan Tom, vaaz verdiği kiliseye Jacob’ın da gelmesiyle konuşmasını tamamlamakta zorlanır.
Karakteri, The Tudors ve V‘den hatırlayabileceğimiz Mark Hildreth canlandırıyor.

Resurrection-Promo-Pics-resurrection-abc-34830916-396-495

 

 

Elaine Richards

Elaine, 19 yaşındayken babasını kaybetmiştir. Maggie’nin ise en yakın arkadaşıdır.
Karakteri, The O.C ve The Mentalist‘ten hatırlayabileceğimiz Samaire Armstrong canlandırıyor.

resurrection-22

 

 

Ray Richards

Ray, Elaine’nin kardeşidir.
Karakteri Travis Young canlandırıyor.

 

Resurrection-Promo-Pics-resurrection-abc-34830919-333-500

 

 

Connor Cuesta

Connor, Arcadia ilçe şerifi Fred’in yardımcısıdır.
Karakteri, Off The Map ve Sleepy Hollow‘dan hatırlayacağımız Nicholas Gonzalez canlandırıyor.

 

 

RESURRECTION_Y1_GAL_133736_0818r1-e1393891847497-300x300

 

İlk bölümü izlemeyenler için tehlike!!!

Caleb, Elaine’nin henüz 19 yaşındayken hayatını kaybetmiş babasıdır. Jacob ile beraber ortaya çıkan bir diğer yaşayan ölüdür.
Karakteri en son mini dizi Lightfields‘ta izlediğimiz Sam Hazeldine canlandırıyor.

 

 

 

YAZARIN NOTU

Resurrection-ABC-Frances-Fisher-Interview-VideoDizi ilk bölümüyle ilerisi için hikaye zenginliği açısından kafalarda soru işareti bıraktı. Les Revenants gibi çok iyi bir örnek dururken bunu izlemek bana vakit kaybı gibi geldi. “Daha ilk bölümden bu kadar acımasız olma, ileride bu konu çiçek gibi açılır, dallanıp budaklanır ve güzelleşir” diyenlerdenseniz, o zaman size iyi seyirler…

FRAGMAN