Alt kültüre can veren, fantazya, bilimkurgu, rol yapma oyunları ve dijital oyunlar gibi birçok alanda geek tayfaya hitap eden “Geek Sözlük” yayın hayatına başladı.

Diğer sözlüklerden farklı bir yapıya sahip olan Geek Sözlük, çeşitli konularda açabileceğiniz ve katılım sağlayabileceğiniz başlıklardan oluşuyor. Dilerseniz siz de yazar olarak katkıda bulunabilir ve düzenlemeler yapabilirsiniz.

1- Geek Sözlük nedir? Kimlerden oluşur?

Geek Sözlük; kendini geek olarak gören insanları ortak bir platformda toplayarak, aralarında iletişim kurmalarını sağlamak ve ortak ilgi alanlarında bilgi akışını sağlamak için kurulan bir sitedir. Bünyesinde belli bir alana, bilgiye, olaya ya da hayal gücüne ilgi duyan ve hatta ona gönülden bağlı olan, kısaca geek diye tabir ettiğimiz insanlar bulunmaktadır.

2- Site ne zaman açıldı?

Geek Sözlük uzunca süre bekletilen bir fikir olmasına karşın, 20 Ekim 2019 tarihinde resmi olarak geekseverlerin hizmetine açıldı.

3- Sitenin amacı nedir?

Dizi geek’i, film geek’i, çizgi roman geek’i, oyun geek’i derken geek’lerin sayısı aldı başını gitti! Peki, tüm bu geek insanlar neredeler? İşte bu düşünce bizi Geek Sözlük’ü kurmaya iten şey oldu. Sitenin amacı geek diye tanımladığımız insanları ortak bir platformda toplayıp birbirleri arasında bilgi akışı sağlamak. Bugün geek alanında birçok site bulunmasına rağmen bunların hiçbirinin sözlük kadar hayatın içinden olamayacağını düşünüyoruz. Biz Geek Sözlük olarak; geekseverlerin daha hızlı ve kapsamlı bilgiye erişmelerini hedefliyoruz. Birer geek bireyler olarak da doğru bilgiye ulaşmanın zorluğundan haberdarız. Bu sebeple Geek Sözlük, kullanıcılarının birbirleriyle iletişim kurabildiği bir platform olduğu kadar geek’lere çevrimiçi kütüphane olmayı da vaat ediyor.

4- Sitenin ileriye yönelik planları nelerdir?

Öncelikli hedefimiz geek insanların sözlüğümüzden haberdar olmalarını sağlamak. Sözlüğümüzü geek kullanıcılarıyla buluşturduktan sonraki hedeflerimizi, gene kullanıcılarımızın hayalleriyle belirlemeyi düşünüyoruz. Şimdiden büyük düşünmek gerekirse Geek Sözlük ismini kullanarak geek’lerin sempati duyduğu isimlere ulaşmak, gelecekteki projelerimizden bir tanesi olabilir. İşin teknik kısmına gelecek olursak, sitenin minimalist yapısını bozmadan tasarım ve işlev bakımından sözlüğü geliştirmek istiyoruz.

5- Sitenin kapsadığı kategoriler nelerdir? Yazar olmak isteyenlere tavsiyeleriniz neler? 

Dizi, film, çizgi roman, edebiyat, anime, oyun gibi birçok alanda bilgi ve haberleri paylaşabileceğiniz kategoriler mevcut. Minimalist tasarımı sitenin tamamına uygulamayı hedefleyerek kategorileri de daha genel tuttuk. Yazdıklarımızın dışında daha gündelik yaşamdan veya havadan sudan başlıklar açabileceğiniz kategorilerimiz de bulunuyor, hiç merak etmeyin!