Amerika’nın Fox kanalının popüler drama-komedi-müzikal dizisi Glee, geçen yıl bu zamanlar 3. sezonunu bitirmiş ve 4. sezon onayını almıştı. Ama dizinin 4. sezonu için birkaç küçük sorunu var gibiydi. Bir lise draması olan Glee, 3. sezonunda birçok başrolünü mezun edecekti ve bu karakterlerin geleceği merak konusuydu.

Dizinin önünde iki yol vardı: Ya liseyi tamamen bitirip karakterlerin üniversite ve lise sonrası hayatını anlatacaktı, -ki bu Glee Kulübü’nün diziden çıkması demekti-; ya da mezun olan karakterler diziden ayrılıcak, yeni bir Glee Kulübü yaratılacaktı. Dizinin yapımcıları iki yolu da seçti ve hem Glee Kulübü’nü devam ettirdiler, hem de dizinin en sevilen karakterlerinin üniversite hayatına ışık tuttular. Eski karakterler de ya kadrolu ya da konuk oyuncular olarak dizide yer aldılar.


Yazımızın bundan sonrası dizinin -4. sezon başta olak üzere- tüm sezonları hakkında çok ağır ispiyon (spoiler) içerir.

 YENİ KARAKTERLER:

Dizimize 4. sezonda bir çok yeni oyuncu katıldı. Bunların önemlilerini anlatmak istersek şöyle:


Marley Rose (Melissa Benoist): Glee Kulübü’ne yeni üye olan Marley, “yeni Rachel” olarak tanıtılmıştır. Bir Rachel Berry olmasa da güzel bir sese sahiptir. Dizimizin başlarında kendine olan güveni çok eksiktir ve içine kapanık bir kızdır. Ama ilerleyen bölümlerde bunu aşacaktır. Obez bir annesi vardır ve bu yüzden yeme sorunu yaşamaktadır. Kilo alma korkusu olduğu için pek yemek yiyemez.

Jake Puckerman (Jacob Artist): Bir diğer yeni üyemiz yarı Yahudi yarı zenci olan Jake,  bu nedenlerden ötürü kendini hiçbir yere ait değilmiş ve dışlanmış gibi hissediyor. Soyadından anlayacağınız üzere, Noah’ın üvey kardeşi ve tıpkı üvey abisi gibi bir çapkın. Bağlanma korkusu ve öfke sorunu var.

Kitty Wilde (Becca Tobin) : Yeni amigo kaptanımız olan Kitty Wilde, dizimizin ilk başlarında tam bir kötü kız imajı yaratsa da ilerleyen bölümlerde değişimler yaşıyor. Kendisi, aynı zamanda Sue’nun yeni gözdesi. Edindiğim izlenime göre yeni karakterler arasında en çok tutulanlardan biri.

Ryder Lynn (Blake Jenner) : 2. sezon Glee Project yarışmasını birinci olarak bitiren Blake Jenner, dizimize sezon ortasında Ryder Lynn karakteriyle katıldı. Futbol oyuncusu. Disleksi sorunu çeken birisi, yani okuma ve yazmada sorun çekiyor. Bunu kimseye anlatamayan Ryder’a, Finn ve Jake yardım edecek.

Glee’nin New York ayağının yeni karakterleri ise şöyle:

 

Brody Weston (Dean Geyer): Rachel’ın NYDA’de tanıştığı yeni arkadaşı ve ileride Rachel ile aralarında bir etkileşim olacak. Rachel’ın New York’a ve NYDA’e alışmasında ve ısınmasında çok yardımı oluyor.

Cassandra July(Kate Hudson): Rachel’ın NYDA’de de görev alan şirret dans öğretmeni. Rachel ile sürekli uğraşıyor ve hayatın toz pembe olmadığını gösteriyor. Geçmişte yaşadığı hayal kırıklıkları yüzünden öğrencilerine çok sert davranıyor.

Isabelle Wright (Sarah Jessica Parker): Kurt’un Vogue.com da işe girmesiyle Glee’ye dahil oluyor. Kurt’un yeni patronu ve Kurt ile çok iyi anlaşıyor; onun fikirlerine çok değer veriyor. Rachel’a yeni imaj yaratmakta da çok yardımcı oluyor.

Eski Karakterler :

Eski Glee Kulübü üyelerimizden Blaine, Sam, Artie ve Tina bir sınıf küçük oldukları için mezun olmadılar. Ayrıca Britanny de mezun olamadı. Bunun dışındaki tüm karakterler mezun oldular ve her biri farklı yerlere dağıldılar. Rachel ve Kurt New York’a taşındı ve kadrolu oyuncular olarak devam ettiler. Santana da Amigo kız bursuyla üniversiteye giderek kadrolu oyuncu olarak devam etti. Finn de askere gitse de kadrolu oyuncu kontenjanından yararlandı. Bunun dışında kalan Mercedes, Mike, Quin ve Puck konuk oyuncu olarak diziye devam ettiler.

Dizimizin gidişatını karakterler ve çiftler üzerinden incelersek şöyle:
Rachel ve Finn : Hayatına Finn’siz devam eden Rachel, New York’ta yaşamaktadır. Finn “Beni unut” demiş olmasına rağmen Finn’i unutamamıştır. Brody ile aralarında bir şey olmasından suçluluk duymaktadır ve ileriye bakamamaktadır.
Finn dizimizin başında askerde olmasından dolayı ilk bölümlerde yer almaz ve geri dönüşüyle kendine beklemediğimiz bir yol seçmektedir.

Kurt ve Blaine : Bu sevimli eşcinsel çiftimiz, dizimizin başında ayrı düşmelerine rağmen uzaktan iyi bir şekilde ilişkilerini yürütmektedirler. Zamanla mesafeler onlarda da sorun yaratacaktır. New York’ta Rachel ile yaşamaya başlayan ve Vogue.com’da işe giren Kurt, meşgul ve mutlu olarak hayatına devam etmektedir.
Blaine, Kurt’un gitmesiyle Mckinley Lise’sinde tek arkadaşının Kurt olduğunu fark eder ve kendini çok yalnız hisseder. Bu dönemleri atlatmasında Sam ve Tina yardımcı olmuştur ve yeni arkadaşlıklar kurmuşlardır.

Britanny ve Santana : Sezonun başlarında güzel bir şekilde uzaktan ilişkilerine devam eden bu diğer eşcinsel çiftimizi, sonraki bölümlerde sıkıntılı günler beklemektedir. Santana gittiği okuldan memnun değildir ve şimdiki hayatından kurtulmak için bir çıkış yolu aramaktadır.
Yeniden son sınıf olmaktan çok memnun olan Britanny, bir yandan da kafa karışıklığı yaşamaktadır. Santana, Britanny’i serbest bırakmak istemektedir ve bu yüzden ona eskisi gibi ilgi göstermez. Sam da Britanny’e ilgi göstermektedir ve bu da aklını karıştırmaktadır. Ne yapacağını bilemez.

Will ve Sue : Aslında çift olmayan fakat ilk sezonları aralarındaki atışmaları ve kavgaları ile zevkli ve eğlenceli hale getiren ikili, 4. sezonda istediğimiz kadar kendilerini gösteremediler.
Will’in okullardaki sanat eğitimine olan önemin ve ödeneğin artırılması için Beyaz Saray’a gideceği söylenerek, 5-6 bölüm boyunca hiç gözükmedi. Diziden temelli ayrıldığını içeren haberler bile çıktı. Neyse ki Will geri döndü; fakat karakter, özellikle bu sezon çok eksik kaldı.
Sue da aynı durumdan nasibini fazlasıyla aldı. Okul koridorlarında dolaşıp, birilerine bağırıp saldıran bir Sue görememek, sevenleri için çok büyük bir eksiklikti.

 Reyting ve Yayın Bilgileri :

Glee, 13 Eylül Perşembe 2012 tarihinde 2,7 oranında bir reyting ile tarihinin en kötü açılışını yaptı. İlk yarı, The X Factor ve ikinci yarı American Idol arkasından yayınlandı. İki büyük desteğe rağmen kötü reytingler alan Glee, eski günlerinden çok uzakta kalmıştı.

Kötü bir yıl geçiren Fox kanalının reyting ortalamasından yüksek bir ortalama sağlayan Glee, herkesi şaşırtarak 5. ve 6. sezon onaylarını birlikte almayı başardı.

Fragman ve Bir Klip :

 

 

http://youtu.be/KVLwlFJad54