Golden Globes’un geleceği şimdilik tehlikeye girdi.

** Öncelikle başa dönersek:

21 Şubat’ta Los Angeles Times‘ta yayınlanan bir makale Hollywood Yabancı Basın Birliği’ni (HFPA) yeni bir tartışmanın odağı yaptı. Zaman zaman diğer ödül törenleri gibi güvenilirliği sorgulanan Altın Küre böylece bir kez daha gündeme geldi.

Buna göre 86 üyesi bulunan HFPA’nın hali hazırda siyahi hiçbir üyesi yok. Üyelere yapılan ve kimilerince “yasa dışı” olarak da adlandırılan bazı ödemelerde salgına rağmen büyük artış yaşanmış. Dahası üyelerin bir kısmı, özellikle de adaylar belli olmadan önce bazı şirketlerden ve kişilerden hediye ya da ücretsiz seyahat kabul ediyor.

Haberde geçtiğimiz törende iki adaylığı bulunan Emily in Paris dizisinin adı da geçiyor. Birliğin 30 üyesi çekimler devam ederken yapım şirketi tarafından Paris’te ağırlanmış.

** Biraz ileri saralım:

Haberden sonra HFPA, gelen tepkileri ciddiye aldıklarını belirterek kurumun yapısında değişikliğe gidileceğini belirtmişti. Aradan geçen iki aylık sürenin ardından bir reform paketi açıkladı. Bu açıklama, kurumun Altın Küre’nin düzenlenmesinde birlikte çalıştığı NBCUniversal ve Dick Clark Productions tarafından da desteklendi.

Pakete göre 2021 içinde en az 20 üye daha birliğe kabul edilecek ve ağırlık siyahi üyelerin kabulünde olacak. Gelecek 18 ay içinde üye sayısının %50’den fazla artırılması hedefleniyor. HFPA üyelerinin Güney Kaliforniya’da yaşıyor olması kuralı kaldırılacak ve yabancı basın için çalışan gazeteciler için ABD’de yaşamak yeterli olacak. Bir üyenin başka bir üye tarafından tavsiye edilmesi kuralı kaldırılacak. Her bölgeden belli sayıda gazetecinin kabul edilmesi kuralı da uygulanmayacak.

Promosyon ürün ya da seyahat meselesine de değinen HFPA, üyelerinin seyahatlerine açıklık ve düzenleme getireceğini de belirtti. Kuruma yakın gelecekte Genel Müdür, EDI Bölüm Başkanı, İnsan Kaynakları Bölüm Başkanı ve Finans Direktörü de dahil olmak üzere profesyonel bir yönetim grubu dahil edilecek. Din, dil, cinsel yönelim ve ırk ayrımı konusunda çalışmalarda bulunacak EDI Bölüm Başkanı’nın 1 Eylül’e kadar işe alınması da hedeflendi.

** Peki, paket memnun etti mi? Etmedi.

1) Netflix’in eş-CEO’su Ted Sarandos, kurumun üye yapısında ve işleyişinde daha anlamlı değişiklikler yapılana kadar HFPA’yla olan iş birliklerini kestiklerini ve kurumun etkinliklerine katılmayacaklarını açıkladı. Sarandos’un rahatsız olduğu detaylardan biri var olan üyelerin %10’unun paket için karşı oy vermesi, çekimser kalması ya da oy kullanmaması. Diğer nokta ise 18 aydan ziyade daha hızlı adım atılması gerektiği düşüncesi.

2) Peşinden Amazon Studios’un başkanı Jennifer Salke’nin benzer açıklaması geldi ve Amazon da HFPA’yla olan ilişkilerini şimdilik dondurduğunu duyurdu.

3) Shonda Rhimes ve Ava DuVernay, Netflix’e verdiği karardan dolayı teşekkür ederken HFPA’nın son açıklamasından sonra kuruma tepki gösteren isimlerin arasında Scarlett Johansson ve Mark Ruffalo da yer aldı.

4) Time’s Up hareketinden gelen resmi açıklama HFPA’nın paketini göz boyama olarak niteleyerek yetersiz olduğunu belirtti. 100’den fazla PR şirketi de yaptıkları ortak açıklamayla HFPA’yı eleştirerek yetersiz kaldığını belirtti.

10 Mayıs / Güncelleme: HFPA’yı boykot edenlerin arasına WarnerMedia (HBO, HBO Max, Warner Bros. Pictures Group, Warner Bros. Television, TNT, TBS, truTV) da katıldı.

Gelen genel tepkilerin veya açıklamaların ortak noktalarından biri Sarandos’da olduğu gibi HFPA’nın duyurduğu pakette bahsi geçen reformlarda ucu açık davranılması ve yapılması gereken köklü değişikliklerin gelecek ödül töreninden önce yapılması isteği. Dolayısıyla Netflix ve Amazon’un iş birliğini kesme kararlarının ya da endüstrinin kurumu boykot ihtimalinin 2022’deki töreni nasıl etkileyeceği, HFPA’nın bu krizi nasıl aşacağı şimdilik belirsizliğini koruyor.