Özellikle geçtiğimiz haftadan beri Amerikan tv kanalları yetkilileri ve dizi yapımcılarından çeşitli açıklamalar geliyor. Zira TCA‘in (Televizyon Eleştirmenleri Birliği) kışlık basın turu devam etmekte.3-15 Ocak 2012 tarihlerinde gerçekleşen tur, genellikle her gün farklı bir kanalın yetkilileri ve yapımlarının kadrosunu içeren çeşitli basın açıklamaları, röportajlar ve panellere evsahibi oluyor. Bu açıklamalardan ve ardından gelen haberlerden bazı başlıkları aşağıda bulabilirsiniz.

6-7 Ocak // NBC günlerinden bazı haberler :* Community dönecek : NBC yöneticilerinden Bob Greenblatt, dizinin kesinlikle geri döneceğini ama ne zaman olduğunun henüz kesinleşmediğini belirtti.* Bob Greenblatt, NBC’nin çok kötü durumda olduğunun farkında olduklarını itiraf etti. Greenblatt, umduğundan kötü, ama beklediği gibi bir sonbahar geçirdiklerini söyledi.* Smash Internet’te : NBC, çok ümitli olduğu yeni dizisi Smash’in ilk bölümünü televizyondan önce Internet’te yayınlayacak. 16 Ocak’ta web izleyicisine (iTunes, Amazon, Xbox gibi sitelerde) ücretsiz olarak sunulacak olan dizi, 6 Şubat tarihinden itibaren televizyonda olacak.* Awake yaratıcısı, ikinci bir Lone Star vakası yaşamamayı umuyor. Sezon ortasında başlayacağı ilan edilen dizinin başlangıç tarihi ise hala belli değil.

8 Ocak // Fox gününden bazı haberler :* JJ Abrams’tan Alcatraz‘a dair : Abrams merakla beklenen yeni dizisi Alcatraz’ın her bölümü birbirine bağlı bir dizi olmaktan ziyade, bölüm içinde biten konuları olan bir yapım olacağını belirtti. Düzenli izleyen izleyicilerin farklı bölümlerdeki karakterleri ve olayları bir şekilde bağlantılandıracaklarını, ama ortadan herhangi bir bölümü izleyen bir izleyicinin de o bölümde olan biteni anlayacağı şekilde kurguladıklarını söyledi. Hatırlatalım, Alcatraz 16 Ocak’ta başlayacak.* Touch dokunuşu : Kiefer Sutherland ile Tim Kring , yeni dizileri Touch’ın ne bir 24 ne de bir Heroes olduğunu belirtti. Kring, dizideki çocuğun bir süper gücü olmasından ziyade, daha mistik, daha ruhani bir güce sahip olduğunu dile getirdi.* 24 filmi için çekimler : Keifer Sutherland, 24 dizisinin 2013’te piyasaya çıkacak olan filmi için çekimlerin Nisan’da ya da Mayıs’ta başlayacağını belirtti.* Glee‘ye uzantı yok: Fox yetkilileri, Glee için uzantı (spin off) çekmeyeceklerini açıkladı.* Party Down filmi geliyor. Dizinin yıldızları Adam Scott ile Megan Mullally, filmin senaryosunun yazılmakta olduğunu ve bahar sonu ya da yaz başında çekimlerin başlamasının planlandığını onayladılar.* Allen Gregory‘nin iptali resmi olarak açıklandı.* Terra Nova, Fox için büyük sorun haline geldi. Kanal yetkilisi Kevin Reilly dizinin devam mı edeceği yoksa iptal mi olacağı kararını pek yakında vereceklerini belirtti.* Fringe gümlemek üzere. Fox yetkilieri bu diziyle çok para kaybettiklerini, cuma günleri o reytingle para kazanmanın imkansız olduğunu ve bu işi para kaybetmek için yapmadıklarını dile getirdiler. Yine de hayranlardan vazgeçmemelerini, henüz bir karar verilmediğini eklediler. Bu arada dizinin yapımcıları da bu sezon finalinin dizi finali olarak kabul edilebilecek şekilde kurgulandığını duyurdular.* Peki ya House MD..? Fox yetkilileri bu sezonun son sezon olabileceğini ama henüz karar verilmediğini, eğer sona erecekse diziye yaraşır bir final yapılacağını belirttiler.

9-10 Ocak // ABC-Disney günlerinden bazı haberler :* ABC Family dizilerinin haberlerini şu yazıda bulabilirsiniz.* Cougar Town Mart’ta dönecek. ABC yöneticisi Paul Lee’nin açıklamasına göre 3. sezon yayın tarihi henüz kesinleşmeyen dizi, Mart’ta bizlerle olacak. Kanalın, diziyi diğer komedileri ile peşpeşe yayınlayak bir komedi kuşağı oluşturma hayalleri var.* Work It iptal : 2 bölümün ardından 13 Ocak’ta iptal haberi gelen Work It sayesinde, Cougar Town’a yer açıldığı düşünülüyor.* Kanal, sezon ortasında yayına girecek dizileri Apartment 23 ile Scandal için de yayın tarihlerini açıkladı. Takvimden takip edebilirsiniz.* Cesur Ashley Judd! ABC’nin yeni başlayacak dizisi Missing‘in başrol oyuncusu Ashley Judd, genellikle dublör kullanmadığını, Paris’te o köprüden nehre düşen kadının kendisi olduğunu açıkladı.* Desperate Housewives için devam filmi yok. Dizinin yaratıcısı Marc Cherry, izlemekte olduğumuz 8. ve son sezondan sonra herhangi bir devam filmi çekmeyeceklerini açıkladı.* Last Man Standing uzadı: ABC, Last Man Standing için 12 Ocak’ta 2 bölüm daha sipariş vererek diziyi 24 bölüme uzattığını açıkladı.

11 Ocak // CBS gününden bazı haberler :* Daha fazla How I Met Your Mother mı? 2013 Mayıs’ına dek anlaşması olan dizinin yaratıcıları Craig Thomas ile Carter Bays, hangi sezonun son sezon olacağını o sezon başlangıcında mutlaka açıklayacaklarını belirttiler. Ayrıca finalde annenin açıklanacağının da sözünü verdiler. Hatta anne belli olduktan sonra dizinin isminin değiştirilerek (“Annenizle Tanıştıktan Sonra Neler Oldu?” gibi) devam edebileceğine de değindiler.* 2 Broke Girls ırkçı mı? Dizinin yatatıcılarının özellikle Han karakteri nedeniyle “ırkçı” damgası yediğini biliyor muydunuz? “Kasada bir zenci, mutfakta uyanık rus, dükkan sahibi saf uzak doğulu” diyen ve dizideki bel altı esprilerin dozunun haddini aştığını dile getirerek 2 Broke Girls’ü yerden yere vuran eleştirmenlere, dizinin yaratıcılarından Michael Patrick King cevap verdi: “Ben de eşcinselim ama ekranda eşcinsellikle ilgili esprileri gördüğümde üzerime alınmıyorum. Irk, cinsiyet ve seks ile ilgili konulara geldiğinde 2 Broke Girls en cesur dizilerden” diyen King, dizinin tarzını değiştirmeyeceğini açıkladı.* NCIS LA ile Hawaii Five-0 çakışması : Dizilerin birbirlerine konuk olmaları çok tanık olmadığımız bir durum. Daha önce ucundan birbirleriyle çakışan bu iki dizi (NCIS: LA karakterlerinden Daniela Ruah, Hawaii Five-0’da görünmüştü), bu kez bu işi adamakıllı yapacak. Mayıs ayında 2 bölümlüğüne NCIS: Los Angeles karakterlerinden G. Callen ve Sam Hanna Hawaii Five-0’ya konuk olacak; ardından da Hawaii’li polislerimiz Steve McGarrett ile Danny Williams da NCIS LA’e gelecekler. Konuya dair fikir vermeyelim, ispiyon olmasın.* Person of Interest iyi durumda. Fox yetkilileri, dizinin reyting oranından memnun olduklarını açıkladılar.* The Good Wife da iyi durumda. Fox yöneticilerinden Nina Tassler, ısrarla pazar günlerinde yayınlanan dizinin, Amerikan futbolu yayınlarının arasında çok sadık bir izleyicisi olduğunu dile getirdi.* NYC 22‘ya (eski adıyla The 2-2) ne oldu? Bu sezon başlayacağı ilan edilen dizi, bu yıl başlayan diğer dizilerin başarısı nedeniyle erteleniyormuş. Şimdilik baharda yayına girmesi bekleniyor.

12 Ocak // The CW ve Showtime gününden bazı haberler :* Showtime kanalı, Nurse Jackie, The Big C ve The Borgias‘ın bu sezon başlangıç tarihlerini yayınladı. Takvimden takip edebilirsiniz.* Weeds bitiyor mu? Showtime yöneticisi David Nevins, Weeds’in 8. sezonunun son sezon olabileceğini belirtti.* Episodes‘a ne oldu? Showtime’dan gelen son açıklamada, dizinin 9 bölümlük 2. sezonunun yazın ekranlara geleceği belirtildi.* The CW’nun Sert Adamları : The CW kanalı, dizilerindeki 6 erkek oyuncunun olduğu “Sert Adamlar” şeklinde tanımlanan panel ile boy gösterdi. Panele Kris Polaha (Ringer), Wilson Bethel (Hart of Dixie), Jared Padalecki (Supernatural), Ed Westwick (Gossip Girl), Joseph Morgan (The Vampire Diaries) ve Shane West (Nikita) katıldı.* The CW, Smalville süper kahramanlarından DC Comics karakteri Green Arrow‘un (Yeşil Ok) dizisi için bir deneme bölümü sipariş etmek üzere.

13-14 Ocak // Kablolu kanallar gününden bazı haberler :* Starz kanalı, Marco Polo isimli bir dizi siparişi verdi. 13. yüzyıl kaşifine odaklanacak olan dizinin çekimleri gelecek sene başlayacak.* The Killing 2. sezon : Yeni gelen haberle The Killing’in 1 Nisan’da çift bölümle döneceği belli oldu. Dizinin 2. sezonuyla ilgili ispiyonu buraya koymak yerine, şuraya koyduk.* Veep geliyor. HBO kanalının Julia Louis-Dreyfus‘lı Veep isimli yeni komedisinin yayın tarihi belli oldu. Takvimden takip edebilirsiniz.* Game of Thrones dönüyor! HBO, dizinin 2. sezon başlangıç tarihini bizlerle paylaştı. Takvimden takip edebilirsiniz.* Girls de kapıda: HBO’nun bir başka yeni komedisi olan Girls, Nisan’da bizlerle olacak başka bir dizi. 20’lerinde bir arkadaş grubunun New York’taki yaşamlarını ele alacak olan Girls için dizinin yaratıcısı Gossip Girl ile Sex and The City arasında bir yerde yakıştırmasını yaptı.* Magic City tarihi belli oldu. Starz’ın yeni dizisi Magic City’nin ne zaman başlayacağı da belli oldu ve takvimde yerini aldı.* Boss‘un durumu iyi. Eskiden HBO yöneticisi olan şimdiki Starz yöneticisi Chris Albrecht, ilk sezon reytingleri pek parlak olmayan dizi için, daha başlamadan 2. sezon siparişi verdiklerine kesinlikle pişman olmadıklarını belirtti. Albrecht, Boss için “Eğer işin iyi olduğunu ve ekibin de bunu yapabilecek kapasitede olduğunu düşünüyorsak, o işin arkasında dururuzdedi.* Warehouse 13 uzadı : Syfy kanalı dizinin 4. sezonu için yeni bölüm siparişleri vererek 13’ten 20 bölüme uzattı.* Spartacus roman oluyor : Starz ile Titan Yayıncılık’ın yaptığı açıklamaya göre dizinin bir uzantısı olarak bu ay J.M. Clements’ın kaleme aldığı Spartacus: Swords and Ashes isimli bir kitap piyasaya çıkacak.* Meltem Cumbul, Altın Küre Ödülü verecek : Pazar gecesi gerçekleşecek olan 69. Altın Küre Ödül Töreni’nde ödül verecek başlıca isimler Madonna, Nicole Kidman, Jane Fonda, Harrison Ford, Sarah Michelle Gellar, Dustin Hoffman, Johnny Depp, Colin Firth, Jessica Biel, Robert Downey Jr., Michelle Pfeiffer, Clive Owen ve Antonio Banderas olarak sıralanırken, Meltem Cumbul’un da bunların arasında yer alacağı haberi geldi.Şu ana kadarki haberler bu şekilde.14 Ocak ile 15 Ocak // Fx ve Hulu gününden yeni haberleri de ilerleyen günlerde bu bildiriye ekleyeceğiz.Sonradan ek :
14 Ocak AMC haberleri :
* Mad Men çift bölümle dönecek. 25 Mart’ta 5. sezonuyla dönecek olan Mad Men’in ilk bölümü çift bölüm olacak.* The Walking Dead uzadı : Kanal, 12 Şubat’ta 2. sezon arasından dönecek olan dizinin 3. sezonunu 13’ten 16 bölüme çıkarttı.15 Ocak Fx haberleri :
* AHS’de 2. sezonda ne var, ne yok? Fx saatlerinde, elbette ağırlıklı olarak American Horror Story‘nin 2. sezonunda ne olup olmayacağı üzerine demeçler verildi. Merak edenler, ispiyon yemek isteyenler ilgili habere göz atabilir.* Charlie Sheen‘le çalışmak konusunda emin misiniz? Kanalın cevabı evet. “Peki, konu neydi?” derseniz, “Fx’in Anger Management isimli bir komedi dizisi için sipariş verdiğini ve başrolünde Charlie Sheen olduğunu biliyor muydunuz?” diye bir soruyla yanıt alabilirsiniz. Bu Haziran’da yayına girecek olan dizi, aynı isimli filmin uyarlaması.