terra nova  başlamadan 10 milyon civarı

terra nova (başlamadan) pilot bölüm 10 milyon dolar civarı

fox‘un yeni ve iddialı dizisi ‘terra nova‘nın haberini daha önce duymuştuk. bu ilgi çeken yeni bilim kurguda paralel dünyalar, dinozorlar, zamanda yolculuklar vb. yani anlayacağınız yok yok! üstüne bir de steven spielberg‘i de ekleyin tam olsun!’fringe‘in yönetmeni alex graves‘in yönetmen koltuğunda oturacağı pilot bölümün sonbaharda çekimlerine başlandı. görünüşe bakılırsa gidişat o kadar da iyi değilmiş, çünkü dizinin maliyeti henüz ortada hiçbir şey olmamasına rağmen beklenenin çok üzerinde çıkmış. henüz sadece pilot bölüme harcanan para 10 milyon ($) dolar civarında.bu şekilde devam ederse 20 milyon dolara ulaşacakmış ve bu miktar “bir sinema filme” harcanan para demek, 1 saatlik bir televizyon dizisine değil.

lost  pilot (ilk iki bölüm) 10-14 milyon dolar

lost pilot (ilk iki bölüm) 10-14 milyon dolar

lost‘un pilot bölümü o ana kadarki en pahalı yapım idi; 10 – 14 milyon ($) dolar, ki bu miktar aslında ilk iki bölüme aitti.yakın zamanda ise martin scorsese hbo‘nun ‘boardwalk empire‘ı için verdiği raporda 18 milyon ($) dolar demişti.

boardwalk empire  pilot bölüm 18 milyon dolar

boardwalk empire pilot bölüm 18 milyon dolar

fakat ‘boardwalk empire’ ve ‘terra nova’ arasında şöyle bir durum ve fark var ki, hbo reyting kaygısı gütmek zorunda değil, fakat fox için aynı şey geçerli değil! ve terra nova 2011 baharından önce televizyona teşrif etmeyecek. şimdilik fox’un planında dizinin mayıs’ta öngösterimini yapmak, sonbaharda yayın hayatına başlatmak. bu da yatırımın karşılığını almak için için “epey beklemek” demek!
kaynak.