Hannibal, 2012-2013 sezonunda NBC‘de başlamış dizilerden biri. Halihazırda 2 sezonu yayınlanmış; 3. sezon onayını da almış durumda. Dizi, kanalının en çok izlenen dizilerinden biri olmasa da sadık bir hayran kitlesi elde etmeyi başardı. Gelin şimdi adeta kablolu kanal dizisi kalitesindeki bu güzide yapımı biraz daha yakından tanıyalım.

Hannibal, yer yer işin içine polisiye karışsa da daha çok psikoloji ağırlıklı bir gerilim dizisi. İlk sezonda yer yer bölüm içinde biten konulara sahip olsa da bir ana konusu var. İkinci sezonda ise genel olarak bölümler tek bir ana konuya bağlı olarak işleniyor.

MUTFAKTAKİ İSİMLER

Daha önce NBC’nin Awake adlı dizisinin pilot bölümünü yönetmiş olan David Slade, Hannibal’ın da ilk bölümünü yönetmiştir. Dizinin yaratıcısı daha önce Heroes‘ta 4 bölüm yazarlık yapmış, Pushing Daisies‘in de arkasındaki isimlerden biri olan Bryan Fuller. Dizinin ilk bölümünü Bryan Fuller yazmış ve yukarıda da belirttiğim gibi David Slade yönetmiştir. Dizi Thomas Harris‘in Red Dragon adlı kitabından uyarlanmıştır.

KONU

Özel ajan Will Graham, FBI ile birlikte çalışan, yetenekli bir suçlu profili çıkarma uzmanıdır. Will kendine özgü düşünme tarzı sayesinde seri katillerle ve suçlularla empati kurmaktadır; ama bu öyle bir şeydir ki Will kendini adeta olayları yeniden yaşarken bulur. Ancak yakalamaya çalıştığı son katilin zihni Will için bile oldukça karmaşıktır. Bunun için FBI, danışman olarak ülkenin ileri gelen psikiyatristlerinden biri olan Dr. Hannibal Lecter’dan yardım ister. Will ile Hannibal birlikte çalışmaya başlarlar. Ancak bu birliktelik zaman ilerledikçe ikisi için de çok tehlikeli bir hal alacaktır.

KADRO VE KARAKTERLER

Hannibal’ın ana karakterleri Will ve dizinin adından da anlaşıldığı gibi Hannibal. Bunlara ek olarak sağlam yan karakterler de var. Gelin şimdi de Hannibal’ın karakterlerine bir göz atalım.

Hannibal Lecter (Mads Mikkelsen): Muazzam bir zekaya sahip psikiyatrist, seri katil ve aynı zamanda da bir yamyamdır. Ayrıca yemek yapma konusunda uzmandır.Dizide Will’e destek olan, yer yer de kafasını karıştıran bir karakterdir.

Karakteri canlandıran Mads Mikkelsen, kariyerinde daha çok filmlere ağırlık vermiştir. Hatta oynadığı filmlerle birçok ödül kazanmıştır. Bunlardan en önemlisi 2012 yılında rol aldığı The Hunt filmiyle Cannes Film Festivalin’de kazandığı ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülüdür. Will Graham (Hugh Dancy):  Seri katillerle empati kurma konusunda yetenekli bir suç profil uzmanıdır. Dizide Hannibal ile ilişkileri en iyi ama en karmaşık olan kişidir.

Karakteri canlandıran Hugh Dancy de kariyerinde genel olarak filmlere yer vermiştir ama bunun yanında The Big C gibi çeşitli dizilerde de irili ufaklı rolleri vardır.  Jack Crawford(Laurence Fishburne): Özel ajan amiri, FBI’ın Davranış Bilimleri Başkanı, aynı zamanda da Will’in patronudur. Will’i koruyup kollamakta ve onun üzerine çok düşmektedir. Aynı zamanda da Hannibal’ın yakın arkadaşlarından biridir.

Oyuncumuz Laurence Fishburne‘u Matrix‘te canlandırdığı Morpheus karakterinden ve daha birçok filmden (Mission Impossible: III gibi) tanıyabilirsiniz. Alana Bloom (Caroline Dhavernas): Psikoloji profesörü ve FBI’ın danışman profilcisidir. Aynı zamanda Hannibal’ı FBI’a tavsiye eden kişidir.

Karakteri canlandıran oyuncu Caroline Dhavernas‘ı The PacificLaw and Order: CI gibi dizilerden tanıyabilirsiniz. Beverly Katz (Hettienne Park): Dizideki özel ajanlardan biridir. Lif analizi konusunda uzmanlaşmış bir olay yeri inceleme araştırmacısıdır.

Karakteri canlandıran Hettienne Park‘ı The Good Wife ve Law and Order:SVU gibi dizilerdeki konuk oyunculuklarından tanıyabilirsiniz. Freddie Lounds (Lara Jean Chorostecki): TattleCrime blogunun yazarı ve gazetecidir. Blogunda Will ile ilgili haberler yapmaktadır.

Karakteri canlandıran oyuncuyu, Beauty and the Beast ve Lost Girl gibi dizilerdeki konuk oyunculuklarından tanıyabilirsiniz.

***

Karakterlerin tamamına şuradan, oyuncuların tamamına ise şuradan ulaşabilirsiniz.

 

EK BİLGİLER

 

1) Dizinin yaratıcısı Bryan Fuller’ın yaptığı açıklamaya göre Hannibal’ın 7 sezonluk hikayesi var. Dizinin devam etmesi için gereken tek şey yayınlayan kanalın onay vermesi.

Bunun dışında, eğer devam ederse dizinin ilk üç sezonunun orijinal bir hikaye olacağını, dördüncü sezonun Red Dragon (Kızıl Ejder), beşinci sezonun Silince of the Lambs (Kuzuların Sessizliği), altıncı sezonun ise Hannibal kitaplarından uyarlanıp, yedinci sezonun da tekrar orijinal bir hikaye olup dizinin bitirilmesinin planlandığını açıkladı. 2) Aslında Hannibal rolü için ilk başlarda Doctor Who‘nun 10.doktoru David Tennant düşünülüyordu; ama rol için Mads Mikkelsen aday olunca onun daha uygun olduğu düşünülüp rol ona verildi .Bunun sonucunda Bryan Fuller, David Tennant’a gelecek sezonlardan birinde bir seri katil rolü yazacağına dair söz verdi. Yani David Tennant’ı da Hannibal’da konuk oyuncu olarak izleyeceğiz gibi görünüyor.

 

willlecter

 

3) Hannibal muhteşem kurgusu, oyunculukları ve senaryosuyla öne çıkmasının yanında adeta kulağımızın pasını silen müzikleriyle de ön plana çıkıyor. Bütün bölümlerde çalan müziklere şuradan ulaşabilirsiniz.

hannibal2-nbc-s-hannibal-season-2-gets-a-tasty-new-poster-fuvf-fuvf-fuvf

 

Son Söz

Gerçekten çok kaliteli, ulusal kanalda yayınlanmasına rağmen kablolu kanal kalitesinde bir dizi Hannibal… Sanatsal yönü de olan çok iyi olan bir psikolojik gerilim dizisi. Bütün bölümler birbirini tamamladığında adeta film gibi bir yapım. Oyunculukları, atmosferi, senaryosu, çekim mekanları ve müzikleriyle muhteşem ötesi bir yapım olan Hannibal’a ne türden dizi seviyorsanız sevin, mutlaka bir şans vermelisiniz.

 

 

 

Tanıtım Filmleri

Ayrıntılı Tanıtım Filmi:

Kısa Tanıtım Filmi:

Önemli Bağlantılar

Wikipedia | Wikia | Resmi Site | IMDB | Ekşi Sözlük | TV.com | Facebook | Twitter

Instagram