2011 Nisan’ında yayın hayatına başlayan,ABC‘nin iddialı, kahkahasız komedilerinden Happy Endings‘i merak ediyorsanız buyurun yazının devamına.

Dizimiz, sezon ortasında başlayan hemen hemen her dizide olduğu gibi, kötü reytinglere sahipti. İptaline kesin gözüyle bakılırken herkesi şaşırtıp 13 bölümlük 2. sezon onayını aldı. Şu an 2. sezonu devam ediyor ve ABC’nin komedi akşamı olarak ilan ettiği Çarşamba akşamı, Modern Family‘nin arkasından yayınlanıyor. Bunun getirdiği inkar edilemez avantajla, iyi bir izleyici kitlesi tutturmuş durumda. Buna rağmen ABC, önce bir tereddüt edip 2. sezonunun bu 13 bölümüne ek olarak sadece 6 bölüm sipariş verdi, daha sonra 3 bölüm daha isteyip 22 bölüme (tam sezon) tamamladı.

Evliliğin eşiğinden dönen Dave (Zachary Knighton) ve Alex (Elisha Cuthbert)

Evliliğin eşiğinden dönen Dave (Zachary Knighton) ve Alex (Elisha Cuthbert)

Dizimiz aslında bir ilişki komedisi. Uzun süredir birlikte olan Dave ile Alex’in düğünüyle başlıyoruz. Alex,son anda “yapamam bunu” deyip başka biriyle kaçıyor ve bunun üzerine olaylar gelişiyor. Ortada 6 kişilik çok yakın bir arkadaş grubu var ve genel olarak bu olayın onlar üzerine etkilerini izliyoruz ilerleyen bölümlerde.–Gelecek bölümlere dair çok hafif ispiyon var!–
Aslında sürekli didişmeler, çekişmeler izleyeceğiz gibi görünse de hiç öyle olmuyor. Bu durumun üstesinden gayet güzel geliyorlar ve bu şirin arkadaş grubunun başından geçen komik, eğlenceli olayları izlemeye başlıyoruz. “Bu düğünü filan hiç karıştırmasalarmış da olurmuş” diye düşünmeden edemiyorsunuz yani.— İspiyon bitti–
Karakterlerin uyumları gerçekten çok iyi ve bunda başarılı kadrosunun katkısı büyük. Şimdi onlardan bahsedecek olursak…

Soldan sağa: Zachary Knighton, Eliza Coupe, Damon Wayans Jr, Casey Wilson, Adam Pally ve Elisha Cuthbert

Soldan sağa: Zachary Knighton, Eliza Coupe, Damon Wayans Jr, Casey Wilson, Adam Pally ve Elisha Cuthbert

Terkedilen damat Dave karakterinde Zachary Knighton‘ı görüyoruz. En iyi Flashforward‘dan hatırlarsınız. Kaçak gelinimiz Alex’i, 24‘ten bildiğimiz Elisha Cuthbert canlandırıyor. Bir süre Scrubs‘ta rol alan Eliza Coupe, Alex’in kardeşi Jane olarak karşımızda. Onun matrak kocası Brad ise Damon Wayans Jr. tarafından canlandırılıyor. Sanatçı, New Girl‘ün pilotunda kendini epey sevdiren Coach olarak aklınızda kalmış olabilir. Biliyorsunuz Happy Endings için diziden ayrılmıştı ve “iyi ki öyle yapmış” demeden edemeyeceğim. Şimdi de en favori iki karakterim:

Dizinin en sempatik karakterlerinden Penny (Casey Wilson) ve Max (Adam Pally)

Dizinin en sempatik karakterlerinden Penny (Casey Wilson) ve Max (Adam Pally)

Başlarda biraz itici gelse de sonradan alışıp çok sempatik bulmaya başladığım Penny’yi, Casey Wilson adlı süper tatlı bir bayan canlandırıyor. Saturday Night Live‘den gözünüz ısırıyor olabilir. Eşcinsel karakter Max’e ise Adam Pally hayat veriyor.

Dizinin sempatik çifti Jane (Eliza Coupe) ve Brad (Damon Wayans Jr.)

Dizinin sempatik çifti Jane (Eliza Coupe) ve Brad (Damon Wayans Jr.)

ÖNEMSİZ NOT:Dizinin ilk sezonu 12 bölümden oluşuyor (yazın, daha önce yayınlanmayan bir bölüm daha yayınladılar ve 13. bölüm olarak geçiyor). Yalnız, burada tatsız bir karışıklık oldu. Nedenini kimsenin bilmediği bir sebepten ötürü, çekilen sıraya uygun gitmediler ve bir yerde kurgudaki bu hata epey göze çarptı. Bu konuda hassasım diyorsanız, bölümleri izlerken şu sırayı takip etmeniz gerekiyor:
“1-10-11-7-2-13-6-4-3-9-8-5-12”
Bu tip hatalar yapılabiliyor.En bilineni Fringe’in yaptığıdır sanırım. Geçenlerde Hart of Dixie‘de de oldu; ama Happy Endings kadar abartan yoktur herhalde. :)Yine de komedi dizisi olduğu için çok rahatsız edici bir durum yok. Bence hiç uğraşmayın, bildiğiniz gibi izleyin.

Bir komedi dizisinden beklentileriniz çok yüksek değilse, “eğlenceli vakit geçireyim, sevimli karakterler izleyeyim, yüzümde hafif bir tebessüm oluşsa bile yeter” düşüncesindeyseniz Happy Endings tam size göre. Bir tanıtım filmi izleyeyim de öyle karar vereyim diyorsanız buradan buyurunuz. :)İzleyen ve izleyecek olan herkese iyi seyirler diliyorum…