26 Eylül’de The CW kanalında başlayan; çaylak sayılabilecek, sevimli bir doktorun New York’tan Alabama’lara uzanan maceralarını izlediğimiz, medikal-komedi-drama türündeki Hart of Dixie, The O.C. ve Gossip Girl‘ün yapımcısı Josh Schwartzile‘in elinden çıkma. Dizi ile ilgili ayrıntılar, meraklısı için yazının devamında.

NOT: Bu tanıtım yazısı, 23 Ağustos 2012’de baştan aşağı değiştirilmiş ve güncellenmiştir.

Tıp fakültesinden birincilik ile mezun olan yeni yetme doktor Zoe Hart’a mezuniyet günü Harley Wilkes isimli hocası, güneydeki bir kasabada beraber küçük bir klinikte çalışma teklifinde bulunur. New York’ta kalp cerrahisi üzerinde uzmanlaşma niyetindeki Zoe ise teklifi reddedip bir kaç yıl New York’ta yaşamını devam ettirir. Birkaç yıl içinde başvurduğu yerlere kabul edilmeyince de pratisyen doktor olmaya razı olur ve sıcaklığı ve samimiyeti bulacağını düşündüğü, Alabama’nın dizi için hayali olarak yaratılan Bluebell kasabasına doğru yol almaya başlar.

Geldiğinde ise Harley Wilkes’in öldüğünü öğrenir. Hemen ardından aslında onun öz kızı olduğunu ve kliniğin kendisine bırakıldığını öğrenerek bir şok daha yaşar. Başta kliniğin diğer doktoru ve onun kızı Lemon olmak üzere, Zoe’nin gelişini çoğu kişi hoş karşılamaz ama o burada kalmaya çoktan karar vermiştir bile.Biz ise tuhaf geleneklere sahip, bu ilginç yerde Zoe’nin oraya özgü yaşantıya uyum, arkadaş edinme, kendini bezdirmeye çalışanlarla mücadele etme, karmaşık romantik ilişkilerine bir çözüm bulma gibi kimi zaman komik, kimi zaman dramatik olan sürecini izliyoruz.

Soldan sağa:Cress Williams,Wilson Bethel,Rachel Bilson,Scott Porter ve Jaime King

Soldan sağa:Cress Williams,Wilson Bethel,Rachel Bilson,Scott Porter ve Jaime King

Dizinin kadrosuyla devam edecek olursak:

 
 
 
Hakkında konu kısmında söylediklerim dışında söylenecek pek bir şey bulunmayan Zoe, Rachel Bilson tarafından canlandırılıyor. Televizyonda bolca konuk olarak seyrettiğimiz oyuncuyu, uzun soluklu dizisi The O.C.‘den ve Jumper, The Last Kiss gibi sinema filmlerinden tanıyabilirsiniz.

 
 
George bir avukat ve uzun süre New York’ta yaşadığı için Zoe’nin kendisine en yakın hissettiği kişi. Yani edindiği nadir arkadaşlardan biri. Gelin görün ki nişanlısı Lemon, Zoe’den hiç hazzetmiyor ve George’un da böyle hissetmesini istiyor. Karakterimiz, Scott Porter tarafından canlandırılıyor. The Good Wife, Caprica, Friday Night Lights, aktörü gördüğümüz televizyon yapımlardan sadece birkaçı.

 
 
Kasabanın Zoe dışındaki doktoru Brick Breeland’ın şımarık ve huysuz kızı Lemon, yukarıda da dediğim gibi Zoe’den hoşlanmayanların başında geliyor. Aksanıyla kimi izleyiciyi çileden çıkaran Lemon, aynı zamanda en keyifle izlenen karakterlerin başında geliyor. Karakterimiz, Jaime King tarafından canlandırılıyor. Birçok sinema filminde yer alan oyuncuyu, televizyon izleyicileri, en iyi Kitchen Confidential ve Gary Unmarried‘den tanır sanırım.
 
 
 

 
 
 
Eski futbolcu, şimdilerde Bluebell’in belediye başkanı Lavon, romantik ilişkileri konusunda bir türlü dikiş tutturamıyor. Zoe’nin en iyi anlaştığı isim olduğu ise kuşkusuz bir gerçek. Karakterimiz Cress Williams tarafından canlandırılıyor. Kendisi Prison Break, Friday Night Lights, Grey’ Anatomy, E.R. dizilerinde uzun süre konuk olarak yer almış bir aktör.
 

 
 
…ve son olarak Wade… Kasabanın barmeni, Zoe’nin çapkın ve yaramaz komşusu. Tanıştıkları ilk andan itibaren aralarında tuhaf bir çekim var. Wade, Wilson Bethel‘in oyunculuğuyla hayat bulmuş durumda. Kendisini başrolünde yer aldığı Tunnel Rats filminden ve mini dizi Generation Kill‘den tanıyabilirsiniz.

Bol konuk oyunculu dizinin kadrosunun tamamı için şuraya bakabilirsiniz.
 
 

Klişe bir yapıya sahip olan ama izlerken insanı yormayan, bu keyifli diziyi daha önce böyle bir şey izlemeyenler, severek seyredecektir. Yazının başında da belirttiğim gibi Hart of Dixie‘de drama, komedi ve medikal türleri bir arada toplanmış. Dizi, bu üç türün de hakkını gayet güzel veriyor. Yani sanılanın aksine komedi ve tıp yönleri hiç geri planda değil. Sezonun ilk yarısı, genelde bölümlük konular şeklinde ilerlese de ikinci yarıda aşk üçgenleri, beşgenleri mevzuları iyice kızışıyor ve dizi, iyice pembeleşip, daha sürükleyici bir hal alıyor. Ayrıca ilk bölüm, olaylara giriş ağırlıklı geliştiğinden, dizinin ruhunu daha iyi anlama açısından 2-3 bölüm daha şans vermek gerektiğini de belirtmek gerek.

Hart of Dixie, 2011-2012 sezonunda CW’da yeni başlayan üç diziyden biriydi. Reyting konusunda çok iddialı giriş yapan Ringer‘a (2,84 milyon) ve The Secret Circle‘a (3 milyon) kıyasla kötü bir başlangıç yaptı (1,85 milyon); fakat bu rakamları ilerleyen bölümlerde korumayı başardı. Ringer ve The Secret Circle’ın reytingleri günden güne düşerken Hart of Dixie, sadık bir izleyici kitlesi edinebildi ve bu sene, 2. sezon onay alan tek CW yenisi olmayı başardı.

Türü seven sevmeyen herkesin, bir ara mutlaka uğraması gerektiğini düşündüğüm diziye ait iki adet tanıtım filmi aşağıda.Tavsiye etmesi benden, izleyip izlememe kararı sizden.

Ayrıntılı tanıtım filmi:

http://www.youtube.com/watch?v=YwrZLLkkLRk

Kısa tanıtım filmi: