“Bana nerenizi beğenmediğinizi söyleyin.”
Sıkı bir Nip/Tuck hayranının dizi boyunca en çok duyduğu cümle budur. Dünyanın en değişik hastalarıyla tanışmamızı sağlayan McNamara & Troy estetik ameliyat merkezi, 6 sezon boyunca, çoğu kişinin aklına bile gelmeyecek fiziksel değişiklikler isteyen insanlarla tanışmamızı sağladı. Bu ilginç iş yeri ve o iş yerindeki insanların özel hayatlarını gözümüzün önüne seren kült diziyi daha yakından tanımak isteyenleri aşağıya alalım.

Dizi, Amerika’nın kablolu kanalı FX‘te, 2003-2010 yılları arası yayınlandı. Toplam 6 sezon, 100 bölümden oluşan Nip/Tuck‘ın her bir bölümü 50 dakika civarı sürüyor. Yaratıcısı, artık çoğu insanın bildiği, Glee ve bu sezon yine FX’te başlayan korku dizisi American Horror Story‘nin de yaratıcısı olan Ryan Murphy. Uzun yıllardır yakın arkadaş olan iki tane plastik cerrah Sean McNamara ve Christian Troy etrafında gelişen hikaye, son sezonuyla Amerika’da kablo yayınları içinde en yüksek izlenme oranına ulaştı.

Sean McNamara (Dylan Walsh), doktorlarımızdan aile babası olan. Dışarıdan, her ne kadar iyi bir hayatı varmış gibi görünse de karısı Julia (Joely Richardson) ile evliliğindeki bir sürü sorunun üstesinden gelmeye çalışıyor. Ölmüş bir seks hayatı, aralarındaki sevginin azalması derken, gidişat birbirlerini görmeye tahammül bile edememeye gidiyor. Lisedeki Matt (John Hensley) ve ilkokula giden Annie (Kelsey Batelaan) olmak üzere toplam 2 çocukları var. Yakışıklı doktorumuz, bir yandan da ergenlik çağındaki oğlu Matt ile boğuşuyor.

Christian Troy (Julian McMahon) ise bekar ve çapkın olan doktorumuz. Bitmek tükenmek bilmeyen gece hayatı ve seks yaşamı var. İlk başlarda anladığımız kadarıyla pek bağlanmaya yanaşmayan bir adam kendisi. Ailesi olmayan Christian; Sean ve onun ailesini kendi ailesi gibi görüyor. Dışarıdan çoğu insana göre acımasız olarak nitelendirilebilecek Christian, hemen hemen sadece Sean ve onun ailesine nazik davranıyor ve önemsiyor. İlk bölümde Kimber (Kelly Carlson) isimli genç kadınla felekten bir gece çaldığını gördüğümüz doktorumuz, benim değil ama diziyi seyredenlerin çoğunun, Sean’a göre daha fazla sevdiği karakter.

Yukarıda saydıklarım hariç, dizinin 2 tane daha kadrolu karakteri var. İlki, anestezi uzmanı Liz (Roma Maffia). İki doktorumuz da ona çok güveniyor. Lezbiyen olan Liz, bir nevi onların sağ kolu olarak düşünülebilir. Liz ve Christian’ın birlikte oldukları sahnelerde, Christian’ın Liz’e davranış şeklinden ne kadar kaba ve acımasız olduğunu görüyoruz.İkinci karakterimiz de hemşire Linda (Linda Klein). Gerçek hayatta da hemşire olan oyuncumuz, aynı zamanda dizinin tıbbi danışmanı. 96 bölümde yer almasına rağmen, her bölümde sadece yüzünü görüyoruz sayılır. Sesini bile duymadığımız zamanlar oluyor.

Bradley Cooper'la Nip/Tuck'tan bir sahne

Bradley Cooper’la Nip/Tuck’tan bir sahne

Yukarıdaki karakterler haricinde, yarım sezon ya da tam sezon için hikayenin akışına göre bir sürü ünlü oyuncu diziye katıldı (yarım sezon dedim ama, şimdi sayacaklarımdan bazıları sadece 3 bölüm yer aldı). Bradley Cooper, Jacqueline Bisset, Rosie O’Donnell, Peter Dinklage, Portia de Rossi, Famke Janssen, Brooke Shields, Alanis Morissette (daha çok şarkıcı kimliğiyle bilinir) gibi oyuncuların yanında, Catherine Deneuve‘ü de 1 bölümlüğüne konuk etmişiliği vardır Nip/Tuck’ın. Bir ara Nicole Kidman‘ın da diziye konuk olacağı söylenmişti, fakat daha sonradan iptal oldu.

Dizi, ülkemizde Cnbc-e ve e2‘de yayınlandı. Gossip Girl‘ün bile başı RTÜK’le derde girer de Nip/Tuck’ın girmez mi? Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi, bu dizi için bir çok uyarı ve ceza aldılar. Neden ceza aldığıyla ilgili bol ispiyonlu gerekçeler sunup diziyi özetlediler. Dostlar sağolsun artık, ne diyelim?

Portia de Rossi ve Joely Richardson

Portia de Rossi ve Joely Richardson

Ryan Murphy‘yi zirveye çıkartan bu kült diziyi, herkese öneriyorum. Amerikan kablolu kanal dizilerini seviyorsanız, bunu da kesin seversiniz. Ameliyat sahneleri belki biraz gözünüzü kısmanıza sebep olabilir ama yine de “izleyin, izlettirin” diyorum.