Pretty Little Liars, ABC Family‘de yayınlanan, Sara Shepard’ın aynı adlı roman serisinden uyarlanmış, yazın izlemek için dizi arayanların imdadına yetişebilecek türden bir gençlik dizisidir. Daha çok gençlere hitap eden ve Gossip Girl tadında olan Pretty Little Liars, 8 haziran 2010’da yayınlanmaya başladı. ABC Family ilk sezonu 10 bölüm olarak istemişti fakat daha sonra yüksek reytinglerden memnun kalarak 12 bölüm daha sipariş etti ve ilk sezonun 22 bölüme çıkartılmasını istedi.

Konusuna gelecek olursak:
Dizi, 4 kızın (Hanna, Aria, Emily, Spencer), liderleri olan Alison’ın bir pijama partisinde kaybolmasının ardından yaşadıklarını anlatıyor. Alison’ın kaybolduğunu bir türlü kabullenemeyen 4 kız, 1 yıl sonra arkadaşlarının cesedinin bulunması haberiyle yıkılır ve cenazede “A” adlı bilinmeyen birinden onları takip ettiğini içeren bir mesaj alırlar. Fakat bu “A” adlı kişi cenazeden sonra da kızların peşini bırakmaz.

 

Dizinin şu ana kadar 6 bölümü yayınlandı ama henüz mesajların kimden geldiğini tam olarak bilmiyoruz. ABC Family’nin ilk sezonu 22 bölüme uzatmasını göz önünde bulundurursak, uzun bir zaman daha öğrenebileceğimizi de sanmıyorum açıkçası.

Dizideki karakterlere gelirsek:

Aria Montgomery (Lucy Hale)

Alison’ın cenazesinden sonra uzaklaştığı şehrine 1 yıl sonra geri dönen Aria, bir barda Ezra Fitz adında biriyle tanışır ve aralarında bir aşk başlar. Ertesi gün tanıştığı bu kişinin yeni Edebiyat öğretmeni olduğunu öğrenir ve ilişkilerini yeniden gözden geçirmeye karar verirler. Bu sırada Aria ailesinin sorunlarıyla da uğraşmak zorundadır, çünkü daha önce arabada babasını Meredith adında bir başka kadını öperken görmüş ve annesi bunu öğrenmiştir. Tüm bunlar yetmezmiş gibi hayatına bir de “A” adlı kişiden gelen mesajlar ekleniyor.


 

Spencer Hastings (Troian Avery Bellisario)

Spencer; sportif, zeki ve grupta diğerlerine göre Alison hakkında daha çok sır bilen biridir. Ablası Melissa’nın gölgesinde kalmaktan bıkmış olan Spencer, Melissa’nın nişanlısı Wren’le tanışır ve Wren Melissa yerine kardeşini sevmiş olmasının gerektiğini düşünür. Tam Spencer’la öpüşecekleri sırada “A” adlı birinden öpüşmemeleri gerektiğini söyleyen bir mesaj gelir. Spencer ne kadar engellemeye çalışsa da öpüşürler ve Melissa bunu görür. Artık hayat Spencer için daha zor bir haldedir.


 

Hanna Marin (Ashley Benson)

Alison’ın kaybolmasından sonra popülerliği artan Hanna, fazla kilolarını da atarak her erkeğin arzulayacağı bir kıza dönüşmüştür. Fakat erkek arkadaşı Sean, eski halini daha çok sevmekte ve bir türlü onunla olmayı kabul etmemektedir. Kendisini annesinden ayrı olan babasına fark ettirmek için bir mağazadan gözlük çalması üzerine, annesinin onu kurtarmak için bir polisle olması işleri daha da zorlaştırmaktadır. En sonunda babasıyla buluşan Hanna babasının nişanlısı ve kızıyla karşılaşınca diğer arkadaşları gibi o da hayatın acımasız gerçekleriyle yüzleşmiş olur.


 

Emily Fields (Shay Mitchell)

Bir yüzücü olan Emily, annesinin zoruyla Alison’ın evine taşınan yeni komşularını görmeye gider ve komşusunun kızı Maya ile tanışır. -Maya’yı ilk gördüğüm anda tekin biri olmadığını anlamıştım ki öyle de zaten- Maya Emily’i bir tür uyuşturucu ile de tanıştırır. Maya ve Emily gittikçe yakınlaşarak bir fotoğraf kabininde öpüşürler ve biri bu fotoğrafları çalararak Emily’nin kitabının arasına koyar. Emily bunları sessiz ama gizemli biri olan Toby’nin yanında görür. Artık Emily arkadaşlarının düşman gözüyle baktığı Toby’le iyice yakınlaşmaya başlamıştır.


 

Alison Dilaurentis (Sasha Pieterse)

Pijama partisinde kaybolmadan önce grubun lideri konumundadır. Daha sonra ölü bulunmuş, fakat isminin baş harfi olan ve sadece onun bildiği sırları içeren “A” imzalı anonim mesajlar yüzünden, onun ölü olduğuna inanmak oldukça zorlaşmıştır.

 

 


 

* Dizinin diğer oyuncularına buradan ulaşabilirsiniz.

* Dizinin imdb sayfası

Son olarak, dizi salı günleri yayınlanıyor. Bizim de Çarşamba günleri ingilizce altyazısı ile elimize geçiyor. Fakat nedense pretty little Liars’ın Türkçe çevirisi çok yavaş oluyor. Bu nedenle Türkçe altyazılı olarak Pazar ya da Pazartesi günleri izlenebiliyor dizimiz.

İyi seyirler.

FRAGMAN: