Sex and The CityAlias
Charlie's AngelsGhost Whisperer

Televizyonda kadın karakterleri her geçen gün ağırlık kazanırken, tamamıyla kadın karakterlerin ön planda olduğu dizilerle ilgili yazı hazırlamak istedim.Sonuçta görsel medyanın kadınlarımızın modernleşme sürecine katkısı çok büyüktür.Gündem de son zamanlarda kadına yöneldiği için TV dünyasında da ne kadar başarılı,uzun soluklu dizileri bayanlar olarak sırtladığımızı bir görelim. Bu ilk yazıda Sex and The City, Desperate Housewives, Alias, Charmed, Charlie’s Angels, Xena, Ghost Whisperer dizilerine yer verdim.

Sex and The City

Sex and The City

Sex and The City:Aynı isimli bir romandan, dizi izleyenler için Amerika’nın en prestijli kanallarından biri olarak kabul edilen HBO ekranlarına uyarlanmıştır. 1998-2004 yılları arasında toplam 94 bölüm yayınlanan dizi, 6 sezon ekranlarda yerini almış daha sonra aynı isimle (1 ve 2) sinema dünyasına giriş yapmıştır. Dizinin başrolünü paylaşan 4 karakter, modern ve kariyer sahibi kadınlardır ki ön plana da bunların aşk ve seks yaşamları çıkar. Ayrıca, dizi içerisinde erkeklere de kadınlar hakkında ufak ufak ipuçları verilmektedir. Başrollerinde Sarah Jessica Parker, Kim Catrall, Kristen Davis ve Cynthia Nixon bulunan dizide Mr.Big rolüyle Chris Noth da ön plana çıkar. Ülkemizde uzun yıllar cine-5 ve daha sonrasında Digitürk’te yayınlanan dizi kült yayınlardandır.

Desperate Housewives

Desperate Housewives

Desperate Housewives: Hala pazar akşamları ABC ekranlarında yayınlanan 8. ve son sezonundaki umutsuz ev kadınlarımız. Tamamıyla kurgu olan bir kasabada (Wisteria Lane), nevi şahsına münhasır 4 bayanın banliyö yaşamlarına konuk oluyoruz. Başrollerini birbirinden güzel yine 4 kadının paylaştığı dizimizin kadrosunda Teri Hatcher, Felicity Huffman, Marcia Cross ve Eva Longoria bulunmaktadır. Dizi uzun yıllar boyunca CNBC-E ve e2 kanalları tarafından ülkemizde yayınlanmış, bu yıl ise MED YAPIM tarafından uyarlamasına el atılmıştır.

Alias

Alias

Alias: Yapımcısı adını gördüğümüz an projelerine büyük umutlarla atladığımız J.J.Abrams olan dizi, toplamda 5 sezon sürmüştür. Çift taraflı ajanımız Sydney Bristow‘un birbirinden renkli maceralarını konu alan dizide bu rolün başarıyla altından kalkan oyuncu Jennifer Gardner olmuştur. Dizide ayrıca bir çok dizi ve projelerden tanıdığımız Bradley Cooper, Ron Rifkin, Greg Grunberg ve David Anders bulunmaktadır. Dizi ülkemizde yine Digitürk platformu başta olmak üzere Kanal D ve Fox tarafından yayınlanmıştır.

Charmed

Charmed

Charmed: Toplamda 8 sezon 179 bölüm olarak yayınlanan dizi 1998-2006 yılları arasında ortalama bir izleyici kitlesiyle yayın hayatını sürdürmüştür. Dizinin en önemli özelliklerinden biri “kadın karakterleri ön planda olan en uzun soluklu dizi” olmasıdır. Dizi 3 cadı kız kardeşin iblislerle olan mücadelesini ekranlara taşımış, özel hayatlarıyla birlikte farklı ve tatlı bir şekilde ele almıştır. Dizinin kadrosuna gelirsek, büyük hayranı olduğum Alyssa Milano, Holly Marie Combs, Shannen Doherty ve bu oyuncunun ayrılması ile Rose McGowan başrolleri üstlenmektedir. Ayrıca dizide Nip-Tuck dizisinden tanıdığımız Julian McMahon 3 sezon boyunca ve The Big Bang Theory dizisinden tanıdığımız Kaley Cuoco 1 sezon boyunca karşımıza çıkmaktadır.

Charlie's Angels

Charlie’s Angels

Charlie’s Angels: 1976-1981 yılları arasında ekranlara gelen ve ülkemizde de gayet popüler olan dizide 3 ajan kızın birbirinden zorlu maceraları izleyenleri keyiflendirmiştir. Daha sonra Hollywood’a malzeme olan dizi, sinema dünyasına da uyarlanmış (1 ve 2) ve bu da yetmemiş film oyuncularından Drew Barrymore‘un yapımcılığını üstlenmesiyle yeniden TV ekranlarında kısa süreli de olsa hayat bulmuştur. Dizinin kadrosuna gelecek olursak, bu diziyi efsaneleştiren ilk 3 melek Kate Jackson, Jacklyn Smith ve Farrah Fawcett‘tir ki genel fikirler alındığında en sevilen karakterler de bu oyuncuların canlandırmış olduğu Kelly, Sabrina ve Jill karakterleridir. Özellikle dönem içersinde Farrah Fawcett’in güzelliği Türk erkeklerinin dilinden düşmez olmuştur.

Xena

Xena

Xena: Savaşçı Prenses Zeyna’yı ülkemizde duymayan kalmamıştır. 1995-2001 yılları arasında yayınlanan dizide Zeyna rolüyle Lucy Lawless Gabrielle rolüyle Renee O’Connor karşımıza çıkar. Toplamda 6 sezon süren dizide Zeyna ve yardımcısı Gabrielle mitolojinin bolca kullanıldığı fantastik bir dünyaya sürükler bizi.

Ghost Whisperer

Ghost Whisperer

Ghost Whisperer: Dizinin hem başrol oyuncusu, hem de yapımcısı olan Jennifer Love Hewitt, Melinda Gordon karakteri ile karşımıza çıkmaktadır. Özel bir gücü olan kızımız ölüleri görebilmekte ve onların diğer dünyaya ulaşabilmesi için yarım kalan işlerini sona erdirmektedir. 5 sezon süren ve 2010 yılında sonlanan dizinin mevcut kadrosuna ve merak ettiklerinize buradan bakabilirsiniz.

Not: Tüm bu kadın karakterlerin ön plana çıktığı dizileri tek bir yazıda toplamak oldukça zor ve okuması sıkıcı olacağından bir seri oluşturdum. Ayrıca, diziler için en az 4 sezon sürmesi şartını koydum. Aksi halde altından kalkılmaz diye düşündüm. Eğer sizin de aklınıza gelen diziler olursa paylaşırsanız çok çok daha güzel olur :)) Umarım beğenirsiniz…